SKU:
INX.GY9ED.012
Laptop Acer Aspire 3 A315-41 / AMD Ryzen™ 5 / RAM 4 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
539.00 €
441.80 €
lowest price in the last 30 days: 539.00 €
Short description:
AMD Ryzen 5 2500U / 2 GHz (3,6 GHz) / 2 MB Cache, 4 GB DDR4, 256 GB SSD, 39,6 cm (15,6″) Full HD BrightView LED-backlit (1920 x 1080), AMD Radeon™ Vega 8 Graphics, Microsoft Windows 10 Home (64-bit)
By purchasing this product, you earn 539 loyalty points, equivalent to 16.33 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
| Processor | AMD Ryzen 5 2500U / 2 GHz (3,6 GHz) / 2 MB Cache |
|---|---|
| System memory | 4 GB DDR4 |
| Type of working memory (RAM) | DDR4 SODIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 12 GB |
| Hard drive | 256GB SSD |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | AMD Radeon™ Vega 8 Graphics |
| Screen | 39,6 cm (15,6″) Full HD BrightView LED-backlit (1920 x 1080) |
| Maximum resolution | FHD / 1920 x 1080 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt) |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Optical unit | No |
| USB-C | 1x |
| Number of Thunderbolt ports | 0x |
| Video over USB-C | 0x |
| Displayport | 0x |
| Docking station connector | no |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | yes |
| Keyboard Layout | Nordic keyboard |
| Condition | Outlet - Open Box |
| EAN | 4713883715034 |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | Acer Technical Regulatory Team, Viale delle Industrie 1/A, 20044 Arese, Italy, eu.compliance@acer.com |
| Manufacturer | Acer Italy S.r.l., Viale delle Industrie 1/A, 20044 Arese, Italy, eu.compliance@acer.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop HP EliteBook 830 G11 | U5-135U / Ultra 5 / RAM 8 GB / SSD Drive / 13,3″ WUXGA
799.00 €
654.92 €
lowest price in the last 30 days: 799.00 €
Laptop HP ProBook 440 G11 | U7 155U | 8GB RAM | 512GB SSD / Ultra 7 / RAM 8 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
829.00 €
679.51 €
lowest price in the last 30 days: 829.00 €
Laptop HP 15-fc0048ne / AMD Ryzen™ 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
649.00 €
531.97 €
lowest price in the last 30 days: 649.00 €
Laptop HP 17-cp3904ng | R7 7730U | W11H / AMD Ryzen™ 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 17,3″ FHD
749.00 €
613.93 €
lowest price in the last 30 days: 749.00 €
Laptop HP OmniBook 5 AI 16-af1002na | U7-255U / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
799.00 €
654.92 €
lowest price in the last 30 days: 799.00 €
Laptop HP EliteBook 845 G11 | R5 PRO 8540U / AMD Ryzen™ 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
799.00 €
654.92 €
lowest price in the last 30 days: 799.00 €
Laptop HP 17-cp3900ng | R7 7000s | W11H / AMD Ryzen™ 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 17,3″ FHD
749.00 €
613.93 €
lowest price in the last 30 days: 749.00 €
Laptop HP 15-fd1100nk | i7-150U / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
799.00 €
654.92 €
lowest price in the last 30 days: 799.00 €
Laptop HP 15-fd2017ne | Ultra 5 225U / Ultra 5 / RAM 24 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
799.00 €
654.92 €
lowest price in the last 30 days: 799.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1i 14 | U5 225U / Ultra 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
699.00 €
572.95 €
lowest price in the last 30 days: 699.00 €



























