Short description:
Intel Core i5-1335U (1,3 GHz), 16 GB DDR-3200, 35,6 cm (14,0'') FHD (1920x1080) Multi-Touch UWVA LED, SSD 512 GB M.2 PCIe NVMe, no ODD, Intel® Iris® Xᵉ Graphics (IGP), HDMI, 1x USB-C 3.2 10Gbps (DisplayPort), 2x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Wi-Fi, Bluetooth, Webcam, SD CardReader, Active Pen, Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Home (64-bit)
SKU:
9Y0K4EAR
Laptop HP Pavilion x360 14-ek1037ne | 2in1 / i5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ FHD
699.00 €
572.95 €
lowest price in the last 30 days: 699.00 €
Short description:
Intel Core i5-1335U (1,3 GHz), 16 GB DDR-3200, 35,6 cm (14,0'') FHD (1920x1080) Multi-Touch UWVA LED, SSD 512 GB M.2 PCIe NVMe, no ODD, Intel® Iris® Xᵉ Graphics (IGP), HDMI, 1x USB-C 3.2 10Gbps (DisplayPort), 2x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Wi-Fi, Bluetooth, Webcam, SD CardReader, Active Pen, Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Home (64-bit)
By purchasing this product, you earn 699 loyalty points, equivalent to 21.18 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Experience versatile computing with the HP Pavilion x360 14-ek1037ne, a dynamic 2-in-1 device designed to seamlessly integrate into your lifestyle. With its sleek convertible design, 14-inch Full HD touch display, and powerful I5 processor, this laptop is both flexible and efficient, perfect for work and play on the go.
Main advantages
- Versatile design: Transition effortlessly from laptop to tablet mode with the Pavilion x360's 360-degree hinge
- Vivid display: Enjoy crisp visuals on a 14-inch Full HD multi-touch screen, enhancing both productivity and entertainment
- Powerful performance: Experience fast, efficient, and seamless performance with the I5 processor
- Incredible speed: Benefit from the speed of an SSD with NVMe, ensuring quick boot-up times and rapid file access
- Connectivity: Stay connected with multiple ports, including HDMI, USB-C, and USB-A, plus Wi-Fi and Bluetooth support
- Enhanced interaction: The Active Pen provides a natural way to sketch, write, and navigate with precision
Who buys this product
This device is ideal for students, professionals, and creative individuals who need a dependable laptop with the flexibility of a tablet. Whether you're drafting documents, streaming content, or sketching ideas, the HP Pavilion x360 is your reliable companion.Upgrade options
The device's modular components allow for easy customization. Add extra storage or memory to meet your needs Always consult a professional before performing an upgradeWhy choose a refurbished device
Choosing a professionally refurbished HP Pavilion x360 offers several benefits Overhauled by experts, it meets standardized quality criteria, ensuring prime condition and performance This option is an excellent value, providing top-notch technology at a fraction of the cost while contributing to sustainability by extending the life cycle of electronics| Processor | Intel® Core™ i5-1335U / 1,3 - 3,4 GHz / 10-Cores (2C+8c/12T) / Turbo Speed 4,6 GHz |
|---|---|
| System memory | 16 GB DDR4 |
| Type of working memory (RAM) | DDR4 SODIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 16 GB |
| Hard drive | 512 GB SSD |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | Intel® Iris® Xᵉ Graphics |
| Screen | 35,6 cm (14″) Full HD Multi-Touch LED |
| Maximum resolution | FHD / 1920 x 1080 |
| Display type | Glossy (BrightView, gloss), Touch |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 (64-bit) |
| Optical unit | Without |
| Number of USB ports | 3x |
| USB-C | 1x |
| Number of Thunderbolt ports | 0x |
| Video over USB-C | 1x |
| Displayport | 0x |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | No |
| Card reader | Yes |
| Bluetooth | yes |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | English - arabish keyboard |
| Condition | HP Renew, Outlet - Open Box |
| EAN | 0198122422845 |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | HP Technical Regulatory Team, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop HP OmniBook 3 NGAI 15-fn0007np | Ryzen AI 5 330 / AMD Ryzen™ AI 5 / RAM 24 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
799.00 €
654.92 €
lowest price in the last 30 days: 799.00 €
Laptop HP 17-CN4XXX / 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 17,3″ FHD
699.00 €
572.95 €
lowest price in the last 30 days: 699.00 €
Laptop HP 15-fd0016ni | i5 13.gen | W11H / i5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
599.00 €
490.98 €
lowest price in the last 30 days: 599.00 €
Laptop Victus Gaming 15-fa2049ns | i5 13. gen | RTX 3050 | Win 10 Pro / i5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
799.00 €
654.92 €
lowest price in the last 30 days: 799.00 €
Laptop HP 15-fd1100nk | i7-150U / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
799.00 €
654.92 €
lowest price in the last 30 days: 799.00 €
Laptop HP 15-fc0029np | R7-7730U | 16GB | SSD 512GB / AMD Ryzen™ 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
599.00 €
490.98 €
lowest price in the last 30 days: 599.00 €
Laptop HP ProBook 440 G10 | Metal | i7-1355U / i7 / RAM 8 GB / SSD Drive / 14,0″ FHD
719.00 €
589.34 €
lowest price in the last 30 days: 719.00 €
Laptop HP 17-cn3730ng | i5-1334U | W11H / i5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 17,3″ FHD
749.00 €
613.93 €
lowest price in the last 30 days: 749.00 €
Laptop HP 15-fd0051ne | MX570 (2 GB) / i5 / RAM 8 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
649.00 €
531.97 €
lowest price in the last 30 days: 649.00 €
Laptop HP 17-CN4XXX / 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 17,3″ FHD
699.00 €
572.95 €
lowest price in the last 30 days: 699.00 €

























