Free
1 PLUS 1
warranty
Short description:
AMD Ryzen™ 7 7730U / 2,0 GHz / Octa-Core / Turbo Speed 4,5 GHz, 16 GB DDR4 SODIMM, 512 GB NVMe SSD, 40,64 cm (16,0″), Sijajni (BrightView, gloss), Touch, WUXGA / 1920 x 1200, AMD Radeon Graphics, HDMI, USB-C, 2x USB, bluetooth, Microsoft Windows 11 Home (64-bit)
SKU:
ITN3604YAMC060W
Laptop Asus Vivobook S 16 Flip TN3604YA / AMD Ryzen™ 7 / RAM 16 GB / 16,0″ WUXGA
999.00 €
818.85 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €
Short description:
AMD Ryzen™ 7 7730U / 2,0 GHz / Octa-Core / Turbo Speed 4,5 GHz, 16 GB DDR4 SODIMM, 512 GB NVMe SSD, 40,64 cm (16,0″), Sijajni (BrightView, gloss), Touch, WUXGA / 1920 x 1200, AMD Radeon Graphics, HDMI, USB-C, 2x USB, bluetooth, Microsoft Windows 11 Home (64-bit)
By purchasing this product, you earn 999 loyalty points, equivalent to 30.27 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Experience seamless computing with the versatile Laptop Asus Vivobook S 16 Flip. Engineered with superior performance and sleek design, this laptop is perfect for both creative endeavors and everyday tasks. The stunning 16-inch WUXGA touchscreen display invites an immersive visual experience, beautifully rendering every image with remarkable clarity.
Main advantages
- Dynamic Performance: Powered by advanced Ryzen processors, enjoy a remarkable balance of power and efficiency suitable for multitasking and demanding applications.
- Stunning Display: Marvel at the brilliant 16-inch WUXGA touchscreen, offering vibrant visuals and a responsive touch experience that's perfect for creative projects.
- Versatile Connectivity: Equipped with HDMI, USB-C, and multiple USB ports, this laptop ensures seamless connectivity with your peripherals.
Who buys this product
The Laptop Asus Vivobook S 16 Flip is ideal for students, professionals, and creatives looking for a reliable and high-performing machine. Whether you're designing graphics, crafting a presentation, or enjoying multimedia, this laptop caters to a diverse range of needs.Upgrade options
Expand your laptop's potential with available upgrades. Easily enhance memory and disk capacity to meet evolving computational demands. Always consult a professional before performing an upgradeWhy choose a refurbished device
Choosing a professionally refurbished laptop guarantees exceptional value. With a standardized quality rating system in place, you benefit from a device that meets rigorous quality standards, ensuring reliability and longevity. Opting for refurbished also promotes sustainability by giving high-performing electronics a new lease on life, allowing you to enjoy top-tier technology responsibly. Experience the perfect blend of performance, versatility, and value with the Laptop Asus Vivobook S 16 Flip. Transform your productivity and creativity today with this exceptional device.| Processor | AMD Ryzen™ 7 7730U / 2,0 GHz / Octa-Core / Turbo Speed 4,5 GHz |
|---|---|
| System memory | 16 GB |
| Type of working memory (RAM) | DDR4 SODIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 16 GB |
| Hard drive | 512 GB |
| Hard drive type | NVMe SSD |
| Graphic card | AMD Radeon Graphics |
| Screen | 40,64 cm (16,0″) |
| Maximum resolution | WUXGA / 1920 x 1200 |
| Display type | Glossy (BrightView, gloss), Touch |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 |
| Optical unit | No |
| Number of USB ports | 2x |
| USB-C | 1x |
| Number of Thunderbolt ports | 0x |
| Video over USB-C | 0x |
| Displayport | 0x |
| Docking station connector | no |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Card reader | No |
| Bluetooth | yes |
| Addons | 1x Audio |
| Backlit keyboard | no |
| Keyboard Layout | German keyboard |
| Condition | Outlet - Open Box |
| Weight | 1,9 |
| EAN | 3831130153239 |
| Warranty in months | 12, free warranty extension 2 PLUS 1 |
| Responsible person in the EU | Asus Technical Regulatory Team, Harkort Straße 21-23, 40880 Ratingen, Germany, LegalCompliance@asus.com |
| Manufacturer | ASUSTeK COMPUTER INC., No. 15, Lide Road, Beitou District, Taipei City, Taiwan, LegalCompliance@asus.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop HP EliteBook 830 G11 WWAN | U7-165U / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 13,3″ WUXGA
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Laptop HP ProBook 460 G11 | Ultra 7 155U | W11P / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Laptop HP Elitebook 845 14 Inch G11 / AMD Ryzen™ 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
949.00 €
777.87 €
lowest price in the last 30 days: 949.00 €
Laptop HP ProBook 440 G11 | U7 155U | Win 10 Pro / Ultra 7 / RAM 8 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
869.00 €
712.30 €
lowest price in the last 30 days: 869.00 €
Laptop HP Envy x360 16-ad0005nx | Touch / AMD Ryzen™ 5 / RAM 8 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
959.00 €
786.07 €
lowest price in the last 30 days: 959.00 €
Computer HP EliteOne 840 G9 AiO | i5-13500 | W11 Pro / i5 / RAM 16 GB / SSD Drive
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Laptop HP OmniBook X Flip NGAI 16-as0008na | Ultra7 256V | Touch / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
999.00 €
818.85 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €
Laptop Apple MacBook Air 15 2023 Midnight / Apple M / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,3" Retina
1,199.00 €
982.79 €
lowest price in the last 30 days: 1,199.00 €
Laptop HP Envy x360 16-ac0097 | U7-155U | 2-in-1 Touch / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
999.00 €
818.85 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €
Laptop HP OmniBook 5 Flip 14-fp0034ne | Core 7 150U | Touch / 7 / RAM 24 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
979.00 €
802.46 €
lowest price in the last 30 days: 979.00 €



























