Free
1 PLUS 1
warranty
Short description:
Intel® Core™ 5 120U / 1,4 - 3,8 GHz / 10-Cores (2C+8c/12T) / Turbo Speed 5,0 GHz, 16 GB DDR5 SODIMM, 512 GB NVMe SSD, 40,64 cm (16,0″), Matiran (AntiGlare, matt), WUXGA / 1920 x 1200, Intel Graphics, HDMI, Thunderbolt, 2x USB, Backlit keyboard, bluetooth, Microsoft Windows 11 Pro (64-bit)
SKU:
I06D18V
Laptop Dell Pro 16 PC16250 / 5 / RAM 16 GB / 16,0″ WUXGA
799.00 €
654.92 €
lowest price in the last 30 days: 799.00 €
Short description:
Intel® Core™ 5 120U / 1,4 - 3,8 GHz / 10-Cores (2C+8c/12T) / Turbo Speed 5,0 GHz, 16 GB DDR5 SODIMM, 512 GB NVMe SSD, 40,64 cm (16,0″), Matiran (AntiGlare, matt), WUXGA / 1920 x 1200, Intel Graphics, HDMI, Thunderbolt, 2x USB, Backlit keyboard, bluetooth, Microsoft Windows 11 Pro (64-bit)
By purchasing this product, you earn 799 loyalty points, equivalent to 24.21 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
The Laptop Dell Pro 16 PC16250 offers a seamless blend of performance and style, designed to cater to the diverse needs of professionals and tech enthusiasts alike. Encased in a sleek, durable chassis, this device promises an immersive visual experience with its expansive 16-inch WUXGA display, complemented by Intel Graphics for vibrant and precise colors. Its thin, anti-glare screen ensures clarity and comfort, ideal for long work sessions or entertainment.
Main advantages
- Efficient Performance: Powered by an I5 processor, this laptop delivers smooth multitasking and faster load times for all your applications.
- Optimal Display: The stunning WUXGA display at 1920 x 1200 resolution provides superb image sharpness and detail.
- Exceptional Connectivity: Features HDMI, Thunderbolt, and multiple USB ports for seamless connectivity options.
- Convenient Features: Enjoy typing in any lighting with a backlit keyboard and stay connected effortlessly via Bluetooth.
Who buys this product
The Dell Pro 16 appeals to professionals, students, and creatives who demand performance and reliability. It caters to those who work with graphics, presentations, or require robust computing power for programming and content creation. Its versatility makes it a perfect companion for business travelers as well.Upgrade options
Enhance your laptop's capabilities with potential disk and memory upgrades. This device is thoughtfully designed to support performance advancements as required. Always consult a professional before performing an upgrade.Why choose a refurbished device
Opting for a professionally refurbished device ensures you receive a laptop that has been meticulously tested and restored to meet high-performance standards. This eco-friendly choice contributes to sustainability efforts by extending the product's lifecycle. Additionally, refurbished devices often represent excellent value, providing top-tier features at a more competitive price point, without compromising on quality. Each device also adheres to a standardized quality rating system, ensuring peace of mind with your purchase.| Processor | Intel® Core™ 5 120U / 1,4 - 3,8 GHz / 10-Cores (2C+8c/12T) / Turbo Speed 5,0 GHz |
|---|---|
| System memory | 16 GB |
| Type of working memory (RAM) | DDR5 SODIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 64 GB |
| Hard drive | 512 GB |
| Hard drive type | NVMe SSD |
| Graphic card | Intel Graphics |
| Screen | 40,64 cm (16,0″) |
| Maximum resolution | WUXGA / 1920 x 1200 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt) |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Optical unit | No |
| Number of USB ports | 2x |
| USB-C | 0x |
| Number of Thunderbolt ports | 2x |
| Video over USB-C | 0x |
| Displayport | 0x |
| Docking station connector | yes |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Card reader | No |
| Bluetooth | yes |
| Addons | 1x Audio |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | German keyboard |
| Condition | Outlet - Open Box |
| Weight | 1,92 |
| EAN | 3831130153260 |
| Warranty in months | 12, free warranty extension 2 PLUS 1 |
| Responsible person in the EU | Dell Technical Regulatory Team, Raheen Business Park, Limerick, Ireland, regulatory_compliance@dell.com |
| Manufacturer | Dell Inc., 1 Dell Way, Round Rock, TX 78682, United States, USA, regulatory_compliance@dell.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop HP Envy x360 16-ac0097 | U7-155U | 2-in-1 Touch / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
999.00 €
818.85 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €
Laptop HP Envy x360 16-ad0770ng | Touch / AMD Ryzen™ 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
999.00 €
818.85 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €
Computer HP EliteOne 840 G9 AiO | i5-13500 | W11P / i5 / RAM 16 GB / SSD Drive
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Laptop HP EliteBook 830 G11 | U7-155U / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 13,3″ WUXGA
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Laptop HP OmniBook X Flip 16-AS0XXX / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ 2.8K
999.00 €
818.85 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €
Computer HP All-in-One 24-cr1004nx | U5-125U / Ultra 5 / RAM 16 GB / SSD Drive
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Laptop Apple MacBook Air 2023 / Apple M / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ 2.8K
1,149.00 €
941.80 €
lowest price in the last 30 days: 1,149.00 €
Laptop HP OmniBook 5 Flip 14-fp0034ne | Core 7 150U | Touch / 7 / RAM 24 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
979.00 €
802.46 €
lowest price in the last 30 days: 979.00 €
Laptop HP EliteBook 830 G11 | U7-155U / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 13,3″ WUXGA
949.00 €
777.87 €
lowest price in the last 30 days: 949.00 €
Laptop HP ProBook 440 G11 | U7 155U | Win 10 Pro / Ultra 7 / RAM 8 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
869.00 €
712.30 €
lowest price in the last 30 days: 869.00 €



























