Free
1 PLUS 1
warranty
Short description:
Intel® Core™ i7 14700F / 2,1 GHz / 20-Cores (8C+12c/28T) / Turbo Speed 5,4 GHz, 32 GB DDR5 DIMM, 1 TB NVMe SSD, 35,6 cm (14,0″), Sijajni (BrightView, gloss), WUXGA / 1920 x 1200, NVIDIA GeForce RTX 5060, HDMI, USB-C, 8x USB, Microsoft Windows 11 Home (64-bit), Valorant Edition
SKU:
IC52PWEAO1
HP Omen 35L Desktop GT16-0399ng Valorant Edition
1,699.00 €
1,392.62 €
lowest price in the last 30 days: 1,699.00 €
Short description:
Intel® Core™ i7 14700F / 2,1 GHz / 20-Cores (8C+12c/28T) / Turbo Speed 5,4 GHz, 32 GB DDR5 DIMM, 1 TB NVMe SSD, 35,6 cm (14,0″), Sijajni (BrightView, gloss), WUXGA / 1920 x 1200, NVIDIA GeForce RTX 5060, HDMI, USB-C, 8x USB, Microsoft Windows 11 Home (64-bit), Valorant Edition
By purchasing this product, you earn 1699 loyalty points, equivalent to 51.48 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
HP Omen 35L Desktop GT16-0399ng // Valorant Edition Intel® Core™ i7 14700F / 2,1 GHz / 20-Cores (8C+12c/28T) / Turbo Speed 5,4 GHz 32 GB 1 TB NVIDIA GeForce RTX 5060 Win11H Open Box ne ne Backlit KB:ne
| Processor | Intel® Core™ i7 14700F / 2,1 GHz / 20-Cores (8C+12c/28T) / Turbo Speed 5,4 GHz |
|---|---|
| System memory | 32 GB |
| Type of working memory (RAM) | DDR5 DIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 64 GB |
| Hard drive | 1 TB |
| Hard drive type | NVMe SSD |
| Graphic card | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Screen | 35,6 cm (14,0″) |
| Maximum resolution | WUXGA / 1920 x 1200 |
| Display type | Glossy (BrightView, gloss) |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 |
| Optical unit | No |
| Number of USB ports | 8x |
| USB-C | 2x |
| Number of Thunderbolt ports | 0x |
| Video over USB-C | 0x |
| Displayport | 3x |
| Docking station connector | no |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | no |
| WiFi | No |
| Card reader | No |
| Bluetooth | no |
| Addons | 4x Audio |
| Backlit keyboard | no |
| Keyboard Layout | German keyboard |
| Condition | Outlet - Open Box |
| Important notes | Valorant Edition |
| Weight | 12 |
| EAN | 3831130153376 |
| Warranty in months | 12, free warranty extension 2 PLUS 1 |
| Responsible person in the EU | HP tehnična regulativna ekipa, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |