Free
1 PLUS 1
warranty
Short description:
AMD Ryzen™ 5 7535U / 2,9 GHz / 12-Cores (6C/12T) / Turbo Speed 4,55 GHz, 16 GB DDR5 SODIMM, 40,64 cm (16,0″), Matiran (AntiGlare, matt), WUXGA / 1920 x 1200, AMD Radeon Graphics, HDMI, USB-C, Thunderbolt, 3x USB, Backlit keyboard, bluetooth, Microsoft Windows 11 Pro (64-bit), Minor Scratches on the Cover
SKU:
I21L70017GE
Laptop Lenovo ThinkPad L16 G1 / AMD Ryzen™ 5 / RAM 16 GB / 16,0″ WUXGA
699.00 €
572.95 €
lowest price in the last 30 days: 699.00 €
Short description:
AMD Ryzen™ 5 7535U / 2,9 GHz / 12-Cores (6C/12T) / Turbo Speed 4,55 GHz, 16 GB DDR5 SODIMM, 40,64 cm (16,0″), Matiran (AntiGlare, matt), WUXGA / 1920 x 1200, AMD Radeon Graphics, HDMI, USB-C, Thunderbolt, 3x USB, Backlit keyboard, bluetooth, Microsoft Windows 11 Pro (64-bit), Minor Scratches on the Cover
By purchasing this product, you earn 699 loyalty points, equivalent to 21.18 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Experience the power and versatility of the Lenovo ThinkPad L16 G1, a laptop that combines sleek design with powerful performance. Featuring a robust Ryzen 5 processor and a stunning 16.0-inch anti-glare WUXGA display, this device is designed to meet your computing needs with style and efficiency. With remarkable AMD Radeon Graphics, experience seamless visual performance for work or play.
Main advantages
- Equipped with a powerful Ryzen 5 processor for seamless multitasking and efficiency
- Stunning 16.0-inch anti-glare WUXGA display ensures clarity and comfort
- Multiple connectivity options, including HDMI, USB-C, and Thunderbolt
- Convenient backlit keyboard for easy usage in low-light conditions
- Enhanced audio and Bluetooth connectivity for smooth communication and entertainment
Who buys this product
Business professionals and students alike will appreciate the Lenovo ThinkPad L16 G1 for its robust performance and reliable features. It's perfect for those who require a balanced computing solution that offers both productivity and entertainment.Upgrade options
Consider future-proofing your purchase with memory and storage upgrades to maximize performance capabilities—ideal for adapting to evolving computing needs. Always consult a professional before performing an upgrade.Why choose a refurbished device
Selecting a professionally **refurbished** Lenovo ThinkPad ensures you receive a device that meets high-quality standards. Each product undergoes thorough refurbishment services, ensuring performance and longevity akin to new devices, with added environmental benefits. Plus, enjoy significant value with more budget-friendly options without compromising on quality. Embrace wise purchasing with a Lenovo ThinkPad L16 G1, combining cutting-edge technology with conscientious consumption.| Processor | AMD Ryzen™ 5 7535U / 2,9 GHz / 12-Cores (6C/12T) / Turbo Speed 4,55 GHz |
|---|---|
| System memory | 16 GB |
| Type of working memory (RAM) | DDR5 SODIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 64 GB |
| Hard drive | 512 GB |
| Hard drive type | NVMe SSD |
| Graphic card | AMD Radeon Graphics |
| Screen | 40,64 cm (16,0″) |
| Maximum resolution | WUXGA / 1920 x 1200 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt) |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Optical unit | No |
| Number of USB ports | 3x |
| USB-C | 1x |
| Number of Thunderbolt ports | 1x |
| Video over USB-C | 0x |
| Displayport | 0x |
| Docking station connector | yes |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Card reader | No |
| Bluetooth | yes |
| Addons | 1x Audio |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | German keyboard |
| Condition | Refurbished |
| Important notes | Minor Scratches on the Cover |
| Weight | 1,77 |
| EAN | 3831130153598 |
| Warranty in months | 12, free warranty extension 2 PLUS 1 |
| Responsible person in the EU | Lenovo Technical Regulatory Team, Landererova 12, 811 09 Bratislava, Slovakia, compliance@lenovo.com |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited, 23rd Floor, Lincoln House, Taikoo Place, 979 King's Road, Quarry Bay, Hong Kong S.A.R., China, compliance@lenovo.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop HP EliteBook 640 G10 | Metal / i5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ FHD
649.00 €
531.97 €
lowest price in the last 30 days: 649.00 €
Laptop HP 15-fc0029np | R7-7730U | 16GB | SSD 512GB / AMD Ryzen™ 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
599.00 €
490.98 €
lowest price in the last 30 days: 599.00 €
Laptop HP ProBook 465 G11 | R5-7535U | 16GB RAM | W11H / AMD Ryzen™ 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
699.00 €
572.95 €
lowest price in the last 30 days: 699.00 €
Laptop HP Victus Gaming 15-fa1008nx | i5-13420H | RTX 2050 (4 GB) / i5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
789.00 €
646.72 €
lowest price in the last 30 days: 789.00 €
Laptop Lenovo Yoga Slim 7 14ILL10 / Ultra 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
799.00 €
654.92 €
lowest price in the last 30 days: 799.00 €
Laptop HP 15-fd0267ne | Core i7 13. Gen | W10P / i7 / RAM 8 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
669.00 €
548.36 €
lowest price in the last 30 days: 669.00 €
Laptop HP 15-fd0051ne | MX570 (2 GB) / i5 / RAM 8 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
649.00 €
531.97 €
lowest price in the last 30 days: 649.00 €
Laptop HP OmniBook 5 Flip 14-fp0007nl | Core 5 120U | Touch / 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
799.00 €
654.92 €
lowest price in the last 30 days: 799.00 €
Laptop Dell Latitude 3550 / i5 / RAM 8 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
629.00 €
515.57 €
lowest price in the last 30 days: 629.00 €
Laptop HP Pavilion 16-ag0019nw | R7-8840U / AMD Ryzen™ 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
799.00 €
654.92 €
lowest price in the last 30 days: 799.00 €



























