Free
1 PLUS 1
warranty
Short description:
Intel® Core™ Ultra 7 265 / 2,4 GHz / 20-Cores (8C+12c/20T) / Max Turbo Frequency 5,3 GHz, 32 GB DDR5 DIMM, 1 TB NVMe SSD, 39,6 cm (15,6″), Matiran (AntiGlare, matt), FHD / 1920 x 1080, Intel Arc Graphics card, HDMI, USB-C, 8x USB, Card reader, Microsoft Windows 11 Pro (64-bit)
SKU:
I30HT005QGE
Lenovo Thinkstation P3 Tower G2
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Short description:
Intel® Core™ Ultra 7 265 / 2,4 GHz / 20-Cores (8C+12c/20T) / Max Turbo Frequency 5,3 GHz, 32 GB DDR5 DIMM, 1 TB NVMe SSD, 39,6 cm (15,6″), Matiran (AntiGlare, matt), FHD / 1920 x 1080, Intel Arc Graphics card, HDMI, USB-C, 8x USB, Card reader, Microsoft Windows 11 Pro (64-bit)
By purchasing this product, you earn 1299 loyalty points, equivalent to 39.36 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Lenovo Thinkstation P3 Tower Gen 2 Intel(R) Core(TM) Ultra 7 265 32 GB 1 TB Intel 6HNFX-2FDXX-YJTKF-W2QRK-BKM6G Open Box ne ne Backlit KB:ne
| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 265 / 2,4 GHz / 20-Cores (8C+12c/20T) / Max Turbo Frequency 5,3 GHz |
|---|---|
| System memory | 32 GB |
| Type of working memory (RAM) | DDR5 DIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 256 GB |
| Hard drive | 1 TB |
| Hard drive type | NVMe SSD |
| Graphic card | Intel Arc Graphics card |
| Screen | 39,6 cm (15,6″) |
| Maximum resolution | FHD / 1920 x 1080 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt) |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Optical unit | No |
| Number of USB ports | 8x |
| USB-C | 1x |
| Number of Thunderbolt ports | 0x |
| Video over USB-C | 0x |
| Displayport | 2x |
| Docking station connector | no |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | no |
| WiFi | No |
| Card reader | Yes |
| Bluetooth | no |
| Addons | 3x Audio |
| Backlit keyboard | no |
| Keyboard Layout | German keyboard |
| Condition | Outlet - Open Box |
| Weight | 14,5 |
| EAN | 3831130153628 |
| Warranty in months | 12, free warranty extension 2 PLUS 1 |
| Responsible person in the EU | Lenovo Technical Regulatory Team, Landererova 12, 811 09 Bratislava, Slovakia, compliance@lenovo.com |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited, 23rd Floor, Lincoln House, Taikoo Place, 979 King's Road, Quarry Bay, Hong Kong S.A.R., China, compliance@lenovo.com |