Short description:
Intel Core i5-1245U (3,3 - 4,4 GHz), 16 GB DDR5-4800 (2x8 GB), SSD 512 GB M.2 PCIe NVMe, 35,6 cm (14") WUXGA (1920x1200) Multi-Touch AG LED 60 Hz, Intel Iris Xe Graphics (IGP), HDMI, 2x Thunderbolt 4 (USB-C, DisplayPort - 40Gbps), 2x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Wi-Fi, Bluetooth, Webcam, Backlit Kbd., Fingerprint, Microsoft Windows 10/11 Pro (64-bit)
SKU:
4B924AV164
Laptop HP EliteBook 1040 G9 | Core i5-1245U | 16GB RAM | 512GB SSD | Win 11 Pro / i5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
959.00 €
786.07 €
lowest price in the last 30 days: 959.00 €
Short description:
Intel Core i5-1245U (3,3 - 4,4 GHz), 16 GB DDR5-4800 (2x8 GB), SSD 512 GB M.2 PCIe NVMe, 35,6 cm (14") WUXGA (1920x1200) Multi-Touch AG LED 60 Hz, Intel Iris Xe Graphics (IGP), HDMI, 2x Thunderbolt 4 (USB-C, DisplayPort - 40Gbps), 2x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Wi-Fi, Bluetooth, Webcam, Backlit Kbd., Fingerprint, Microsoft Windows 10/11 Pro (64-bit)
By purchasing this product, you earn 959 loyalty points, equivalent to 29.06 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
| Processor | Intel® Core™ i5-1245U / 3,3 GHz / 10-Cores (2C+8c/12T) / 4,4 GHz TurboBoost |
|---|---|
| System memory | 16 GB DDR5 |
| Type of working memory (RAM) | DDR5 SODIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 64 GB |
| Hard drive | 512 GB SSD |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | Intel Iris Xe Graphics |
| Screen | 35,6 cm (14,0″) WUXGA (1920 x 1200) Multi-Touch AG LED IPS | 100% sRGB |
| Maximum resolution | WUXGA / 1920 x 1200 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt), Touch |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Number of USB ports | 2x |
| Number of Thunderbolt ports | 2x |
| Video over USB-C | 0x |
| Displayport | 1x |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | Yes |
| Card reader | No |
| Bluetooth | yes |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | Foreign keyboard |
| Condition | HP Renew, Outlet - Open Box |
| Weight | 1,32 |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | HP Technical Regulatory Team, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop Apple MacBook Air 15 2023 Midnight / Apple M / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,3" Retina
1,199.00 €
982.79 €
lowest price in the last 30 days: 1,199.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1i 16 | U7 255U | 24GB RAM / Ultra 7 / RAM 24 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,099.00 €
900.82 €
lowest price in the last 30 days: 1,099.00 €
Laptop HP Victus Gaming 15-fb2933nc | RTX 4060 (8 GB) / AMD Ryzen™ 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
1,189.00 €
974.59 €
lowest price in the last 30 days: 1,189.00 €
Laptop HP Envy x360 14-fc0775ng | Ultra 7 155U / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
999.00 €
818.85 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1i 14 | U7 255U | 24GB RAM | W11P / Ultra 7 / RAM 24 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
1,099.00 €
900.82 €
lowest price in the last 30 days: 1,099.00 €
Laptop HP EliteBook 830 G11 | U7-155U / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 13,3″ WUXGA
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1q 14 AI | Snapdragon X1 / Qualcomm® Snapdragon® X / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Laptop HP Elite Dragonfly G3 / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 13,5″ WUXGA
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Laptop i HP EliteBook 6 G1i 14 | U5 225U | WWAN / Ultra 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 4, WUXGA
1,099.00 €
900.82 €
lowest price in the last 30 days: 1,099.00 €
Laptop HP OmniBook 5 Flip 14-fp0034ne | Core 7 150U | Touch / 7 / RAM 24 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
979.00 €
802.46 €
lowest price in the last 30 days: 979.00 €

























