Short description:
Intel Core i5-1335U (1,3 GHz), 35,6 cm (14,0″) FHD (1920x1080) AG UWVA, 16 GB DDR4-3200, SSD 512 GB PCIe NVMe, Intel Iris Xe Graphics (IGP), HDMI, 1x Thunderbolt 4 (40Gbps), 1x USB-C 3.2 Gen2 (10Gbps - DisplayPort), 2x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Wi-Fi, Bluetooth, Webcam, Fingerprint, Backlit Kbd, Microsoft Windows 11 Pro (64-bit)
SKU:
9G259ETR
Laptop HP EliteBook 640 G10 | Metal / i5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ FHD
669.00 €
548.36 €
lowest price in the last 30 days: 669.00 €
Short description:
Intel Core i5-1335U (1,3 GHz), 35,6 cm (14,0″) FHD (1920x1080) AG UWVA, 16 GB DDR4-3200, SSD 512 GB PCIe NVMe, Intel Iris Xe Graphics (IGP), HDMI, 1x Thunderbolt 4 (40Gbps), 1x USB-C 3.2 Gen2 (10Gbps - DisplayPort), 2x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Wi-Fi, Bluetooth, Webcam, Fingerprint, Backlit Kbd, Microsoft Windows 11 Pro (64-bit)
By purchasing this product, you earn 669 loyalty points, equivalent to 20.27 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
The Prenosnik HP EliteBook 640 G10 | Metal offers a perfect blend of performance, style, and innovation. Crafted with a sleek metal design, this laptop integrates cutting-edge technology to provide an outstanding computing experience for both personal and professional use.
Main Advantages
- Powered by an efficient i5 processor for seamless multitasking
- Enjoy sharp visuals on the 14.0″ FHD display
- High-speed data access with PCIe NVMe SSD
- Intel Iris Xe Graphics for enhanced visual performance
- Connectivity galore with Thunderbolt 4, USB-C, USB-A, HDMI, and more
- Advanced security features including a fingerprint sensor
- Backlit keyboard for ease of typing in low-light environments
Who Buys This Product
The HP EliteBook 640 G10 is ideal for business professionals, students, and creatives who require a reliable and powerful device. Its robust performance makes it suitable for demanding applications, while its portability is perfect for those who work on the go.Upgrade Options
Enhance your device as your needs grow, with options to upgrade memory and storage for even greater performance and storage capability Always consult a professional before performing an upgradeWhy Choose a Refurbished Device
Opting for a refurbished device is both an economically and environmentally beneficial choice. Each device undergoes a professional refurbishment service, ensuring it meets high standards of quality and performance. With a standardized quality rating system, you can trust in the reliability and condition of this device. Choosing refurbished contributes to a more sustainable future, reducing the demand for new manufacturing resources. The HP EliteBook 640 G10 | Metal provides a compelling package of performance, design, and sustainability, making it a smart choice for discerning buyers seeking both value and quality.| Processor | Intel® Core™ i5-1335U / 1,3 - 3,4 GHz / 10-Cores (2C+8c/12T) / Turbo Speed 4,6 GHz |
|---|---|
| System memory | 16 GB DDR4 |
| Type of working memory (RAM) | DDR4 SODIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 64 GB |
| Hard drive | 512 GB SSD |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | Intel® Iris® Xe Graphics |
| Screen | 35,6 cm (14,0″) FHD (1920x1080) AG LED |
| Maximum resolution | FHD / 1920 x 1080 |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Optical unit | No |
| Number of USB ports | 2x |
| USB-C | ne |
| Number of Thunderbolt ports | 0x |
| Video over USB-C | 0x |
| Displayport | 2x |
| Docking station connector | no |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | Yes |
| Card reader | No |
| Bluetooth | yes |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | Greek keyboard |
| Condition | HP Renew, Outlet - Open Box |
| EAN | 0197961772586 |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | HP tehnična regulativna ekipa, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop HP 15-fd0051ne | MX570 (2 GB) / i5 / RAM 8 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
649.00 €
531.97 €
lowest price in the last 30 days: 649.00 €
Laptop HP OmniBook 5 Flip 14-fp0011nx | Core 5 120U | Touch / 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
799.00 €
654.92 €
lowest price in the last 30 days: 799.00 €
Laptop HP Pavilion 16-ag0009na | R5 8000s | Touch / AMD Ryzen™ 5 / RAM 8 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
669.00 €
548.36 €
lowest price in the last 30 days: 669.00 €
Laptop HP 15-fd0267ne | Core i7 13. Gen / i7 / RAM 8 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
629.00 €
515.57 €
lowest price in the last 30 days: 629.00 €
Laptop Lenovo LOQ 15IAX9E / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
799.00 €
654.92 €
lowest price in the last 30 days: 599.00 €
Laptop HP OmniBook 5 Flip 14-fp0007nl | Core 5 120U | Touch / 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
799.00 €
654.92 €
lowest price in the last 30 days: 799.00 €
Laptop HP ProBook 440 G11 | U7 155U | 8GB RAM | 512GB SSD / Ultra 7 / RAM 8 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
829.00 €
679.51 €
lowest price in the last 30 days: 829.00 €
Laptop HP 17-CN3XXX / i5 / RAM 8 GB / SSD Drive / 17,3″ FHD
629.00 €
515.57 €
lowest price in the last 30 days: 629.00 €
Laptop Dell Inspiron 16 DC16250 | Core 5 120U | Touchscreen / 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
699.00 €
572.95 €
lowest price in the last 30 days: 799.00 €
Laptop HP OmniBook 5 16-ba1004na | i5 | W11H / i5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
699.00 €
572.95 €
lowest price in the last 30 days: 699.00 €



























