Short description:
AMD Ryzen 7 PRO 8840U (3,3 GHz), 35,6 cm (14,0\") WUXGA (1920x1080) TouchScreen AG LED, 16 GB DDR5-5600, SSD 512 GB M.2 PCIe NVMe, AMD Radeon 780M (IGP), HDMI 2.1, 2x USB-C 4.0 (DisplayPort - 40Gbps), 2x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, Webcam, Fingerprint, Backlit Kbd, Microsoft Windows 11 Home (64-bit)
SKU:
B5SW1ECR
Laptop HP EliteBook 845 G11 | R7 PRO 8840U / AMD Ryzen™ 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
799.00 €
654.92 €
lowest price in the last 30 days: 799.00 €
Short description:
AMD Ryzen 7 PRO 8840U (3,3 GHz), 35,6 cm (14,0\") WUXGA (1920x1080) TouchScreen AG LED, 16 GB DDR5-5600, SSD 512 GB M.2 PCIe NVMe, AMD Radeon 780M (IGP), HDMI 2.1, 2x USB-C 4.0 (DisplayPort - 40Gbps), 2x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, Webcam, Fingerprint, Backlit Kbd, Microsoft Windows 11 Home (64-bit)
By purchasing this product, you earn 799 loyalty points, equivalent to 24.21 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Explore the powerful and stylish world of the HP EliteBook 845 G11, designed to meet the demands of modern professionals and tech enthusiasts alike. With its sleek design and a 14.0" WUXGA TouchScreen AG LED display, this laptop offers a seamless visual experience. Crafted with premium materials and cutting-edge technology, this device ensures a smooth and efficient performance that stands out.
Main advantages
- Effortless Performance: Experience a highly responsive system powered by what is comparable to a Ryzen 5 processor, offering exceptional multitasking capabilities.
- Brilliant Display: The 14.0" WUXGA TouchScreen provides crisp, vibrant visuals for both work and entertainment.
- Graphics Excellence: Integrated AMD Radeon graphics for clear, high-quality visuals.
- Advanced Connectivity: Includes Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, HDMI 2.1, 2x USB-C, and 2x USB-A, enhancing your connectivity options.
- Sleek Design: Lightweight and durable for on-the-go productivity.
Who buys this product
This laptop is ideal for professionals, students, and tech-savvy individuals who demand uncompromised performance and reliability. It caters to a wide range of users who require robust computing power, a versatile presentation experience, and top-notch connectivity for handling complex tasks, creative projects, or professional meetings.Upgrade options
The HP EliteBook offers excellent options for those looking to enhance its computing power Further improve its performance by adding more RAM or expanding storage through its incredibly fast M.2 PCIe NVMe SSD Always consult a professional before performing an upgradeWhy choose a refurbished device
Opting for a refurbished HP EliteBook 845 G11 provides exceptional value, championing sustainability while delivering like-new quality. Professionally refurbished through a rigorous service process and graded under a standardized quality rating system, these devices extend their lifecycle, promoting an eco-friendly choice for consumers seeking premium features at an accessible price.| Processor | AMD Ryzen™ 7 PRO 8840U / 3,3 GHz / Octa-Core (8C/16T) / 5,1 GHz Max Boost Clock |
|---|---|
| System memory | 16 GB DDR5 |
| Type of working memory (RAM) | DDR5 SODIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 64 GB |
| Hard drive | 512 GB SSD |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | AMD Radeon™ 780M (IGP) |
| Screen | 40,6 cm (16") WUXGA (1920 x 1200) UWVA LED |
| Maximum resolution | WUXGA / 1920 x 1200 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt) |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 |
| Optical unit | No |
| Number of USB ports | 2x |
| USB-C | da |
| Number of Thunderbolt ports | 1x |
| Video over USB-C | 1x |
| Displayport | 2x |
| Docking station connector | no |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | Yes |
| Card reader | No |
| Bluetooth | yes |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | Turkish keyboard |
| Condition | HP Renew, Outlet - Open Box |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | HP tehnična regulativna ekipa, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop Lenovo ThinkPad T16 G4 / AMD Ryzen 3 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,199.00 €
982.79 €
lowest price in the last 30 days: 1,199.00 €
Computer HP EliteOne 840 G9 AiO | i5-13500 | W11 Pro / i5 / RAM 16 GB / SSD Drive
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Laptop HP OmniBook X Flip NGAI 16-as0008na | Ultra7 256V | Touch / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
999.00 €
818.85 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €
Laptop HP Spectre X360 2-IN-1 16-AA0XXX / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WQXGA
1,099.00 €
900.82 €
lowest price in the last 30 days: 1,099.00 €
Laptop Victus Gaming 15-fa2701ns | i5-13420H | RTX 4050 / i5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Laptop HP OmniBook X Flip NGAI 16-as0009na | U7-256V | Touch OLED *** praska / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ 2.8K
1,049.00 €
859.84 €
lowest price in the last 30 days: 1,049.00 €
Laptop HP ProBook 460 G11 | Ultra 7 155U | W11P / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Laptop HP ProBook 440 G11 | U7 155U | Win 10 Pro / Ultra 7 / RAM 8 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
869.00 €
712.30 €
lowest price in the last 30 days: 869.00 €
Laptop HP Elite x360 1040 G10 | i7-1355U | Touch | W11 Pro / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
1,099.00 €
900.82 €
lowest price in the last 30 days: 1,099.00 €
Laptop Victus Gaming 15-fa2008ns | i5-13420H | RTX 3050 | Pink / i5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €



























