SKU:
I6T1D7EA
Laptop HP ELITEBOOK 860 G9 / i5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WXGA
819.00 €
671.31 €
lowest price in the last 30 days: 819.00 €
Short description:
Intel® Core™ i5-1235U / 1,3 - 3,3 GHz / 10-Core (2C+8C/12T) / Turbo Speed 4,4 GHz, 16 GB DDR5, 512 GB NVME SSD, 40,64 cm (16,0″), Intel UHD Graphics, Microsoft Windows 10 Pro (64-bit)
By purchasing this product, you earn 819 loyalty points, equivalent to 24.82 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Discover excellence in mobility and performance with the Laptop HP ELITEBOOK 860 G9. Engineered for seamless productivity, this laptop features a brilliant 16.0" WXGA display, ensuring vivid visuals and ample space for multitasking. With its sleek design, the ELITEBOOK 860 G9 is your perfect companion for professional tasks, whether you're at home or on the go.
Main advantages
- Powered by an i5 processor, delivering exceptional speed and efficiency for all your daily computing needs.
- 16 GB of advanced memory to ensure smooth running of multiple applications and intensive programs.
- An ultra-fast NVMe SSD for rapid data access and storage, enhancing overall system performance.
- Impressive 16.0" WXGA display, providing sharp and clear images for all your visual content.
- Integrated with Intel UHD Graphics for crisp and vibrant graphics.
- Professional refurbishment service, assessed through a standardized quality rating system for assurance and reliability.
Who buys this product
The HP ELITEBOOK 860 G9 is ideal for professionals and businesses seeking a reliable, high-performance laptop that can handle complex tasks efficiently. It's also perfect for students and individuals who appreciate quality and durability in their computing devices.Upgrade options
This device also provides room for disk and memory upgrades to meet evolving user requirements. Always consult a professional before performing an upgradeWhy choose a refurbished device
Opting for a refurbished HP ELITEBOOK 860 G9 not only offers you high-quality performance at a competitive price but also supports sustainability by extending the product’s lifecycle. Each refurbished device undergoes meticulous professional refurbishment services to ensure it meets rigorous standards, allowing you to invest with confidence in this excellent piece of technology.| Processor | Intel® Core™ i5-1235U / 1,3 - 3,3 GHz / 10-Core (2C+8C/12T) / Turbo Speed 4,4 GHz |
|---|---|
| System memory | 16 GB DDR5 |
| Type of working memory (RAM) | DDR5 SODIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 64 GB |
| Hard drive | 512 GB NVME SSD |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | Intel UHD Graphics |
| Screen | 40,64 cm (16,0″) |
| Maximum resolution | WUXGA / 1920 x 1200 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt) |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Optical unit | Without |
| Number of USB ports | 2x |
| USB-C | 2x |
| Number of Thunderbolt ports | 2x |
| Video over USB-C | 1x |
| Displayport | 2x |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Card reader | No |
| Bluetooth | yes |
| Addons | Thunderbolt |
| Keyboard Layout | French keyboard |
| Condition | Outlet - Open Box |
| Weight | 1,80 |
| EAN | 3830084868350 |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | HP Technical Regulatory Team, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop Lenovo ThinkPad E16 G3 / Ultra 5 / RAM 32 GB / 16,0″ WUXGA
1,199.00 €
982.79 €
lowest price in the last 30 days: 1,199.00 €
Laptop HP Spectre X360 2-IN-1 16-AA0XXX / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WQXGA
1,049.00 €
859.84 €
lowest price in the last 30 days: 1,049.00 €
Laptop HP Spectre X360 2-IN-1 16-AA0XXX / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WQXGA
1,049.00 €
859.84 €
lowest price in the last 30 days: 1,049.00 €
Laptop HP EliteBook 830 G11 | U7-155U / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 13,3″ WUXGA
949.00 €
777.87 €
lowest price in the last 30 days: 949.00 €
Laptop Victus Gaming 15-fa2701ns | i5-13420H | RTX 4050 / i5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Laptop Victus Gaming 15-fa2008ns | i5-13420H | RTX 3050 | Pink / i5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Computer HP EliteOne 840 G9 AiO | i5-13500 | W11 Pro / i5 / RAM 16 GB / SSD Drive
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Laptop HP OmniBook X Flip NGAI 16-as0008na | Ultra7 256V | Touch / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
999.00 €
818.85 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €
Computer HP EliteOne 840 G9 AiO | i5-13500 | W11P / i5 / RAM 16 GB / SSD Drive
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Laptop HP Spectre X360 2-IN-1 16-AA0XXX / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WQXGA
1,099.00 €
900.82 €
lowest price in the last 30 days: 1,099.00 €























