Short description:
AMD Ryzen 7-7840HS (3,8 - 5,1 GHz), 16 GB (2x8GB) DDR5-5600, SSD 1 TB M.2 PCIe NVMe, NVIDIA GeForce 4060 (8 GB GDDR6), 40,9 cm (16,1'') FHD (1920x1080) IPS AG LED 165 Hz, HDMI, no ODD, 2x USB-C3.2 10Gbps (DisplayPort 10 Gbps), 2x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Wi-Fi, Bluetooth, Webcam, Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Home (64-bit)
SKU:
9D1S0EAR
Laptop HP OMEN 16-xd0008np | RTX 4060 (8 GB) / AMD Ryzen™ 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ FHD
1,099.00 €
900.82 €
lowest price in the last 30 days: 1,099.00 €
Short description:
AMD Ryzen 7-7840HS (3,8 - 5,1 GHz), 16 GB (2x8GB) DDR5-5600, SSD 1 TB M.2 PCIe NVMe, NVIDIA GeForce 4060 (8 GB GDDR6), 40,9 cm (16,1'') FHD (1920x1080) IPS AG LED 165 Hz, HDMI, no ODD, 2x USB-C3.2 10Gbps (DisplayPort 10 Gbps), 2x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Wi-Fi, Bluetooth, Webcam, Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Home (64-bit)
By purchasing this product, you earn 1099 loyalty points, equivalent to 33.30 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Experience unparalleled computing power with the HP OMEN 16, designed for those who push the boundaries of performance and creativity. This gaming laptop combines cutting-edge hardware and refined design to deliver an irresistible package of speed and style.
Main advantages
- Powerful Graphics: Dive into immersive gaming experiences with the NVIDIA GeForce RTX 4060, offering stunning visuals and fluid gameplay
- Enhanced Performance: Powered by a high-performing Ryzen processor, this device delivers rapid responsiveness for multitasking effortlessly
- Crystal-Clear Display: Enjoy every detail on the 16.1" FHD IPS display, which reduces glare and provides smooth visuals with a 165 Hz refresh rate
Who buys this product
Professionals, gamers, and creative enthusiasts seeking a powerful, aesthetically appealing laptop will find the HP OMEN 16 to be their ideal choice. It's designed for those who demand performance without sacrificing style.Upgrade options
This laptop is engineered for future-proofing. You can effortlessly enhance memory and storage with its upgradeable slots, allowing you to adapt to evolving needs. Enjoy a lightning-fast computing experience aided by the M.2 PCIe NVMe SSD, which guarantees swift data access. Always consult a professional before performing an upgradeWhy choose a refurbished device
Choosing a refurbished HP OMEN 16 combines performance and sustainability. Professionally refurbished devices contribute to reducing electronic waste, maintaining a high-quality standard through a rigorous refurbishment process. This option provides fantastic value without compromising on quality. Seize the opportunity to own a device that effortlessly stands out in performance and design, striking the perfect balance between cutting-edge technology and environmental consciousness.| Processor | AMD Ryzen™ 7 7840HS / 3,8 GHz / Octa-Core (8C/16T) / Turbo Speed 5,1 GHz |
|---|---|
| System memory | 16 GB (2x 8 GB) DDR5 |
| Type of working memory (RAM) | DDR5 SODIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 32 GB |
| Hard drive | 1 TB SSD |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | NVIDIA GeForce RTX 4060 (8 GB GDDR) |
| Screen | 40,9 cm (16,1″) FHD (1920x1080) UWVA AG LED |
| Maximum resolution | FHD / 1920 x 1080 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt) |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 (64-bit) |
| Optical unit | Without |
| Number of USB ports | 2x |
| USB-C | 1x |
| Number of Thunderbolt ports | 0x |
| Video over USB-C | 1x |
| Displayport | 1x |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | No |
| Card reader | No |
| Bluetooth | yes |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | Portuguese keyboard |
| Condition | HP Renew, Outlet - Open Box |
| Weight | 2,40 |
| EAN | 0197961359398 |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | HP Technical Regulatory Team, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop Lenovo ThinkPad P16v G1 / AMD Ryzen™ 9 / RAM 64 GB / 16,0″ WUXGA
1,499.00 €
1,228.69 €
lowest price in the last 30 days: 1,499.00 €
Laptop HP OMEN Transcend 14-fb0005nx | Ultra 7 155H | GeForce RTX 4060 (8 GB) / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ 2.8K
1,399.00 €
1,146.72 €
lowest price in the last 30 days: 1,399.00 €
Laptop HP Omen Gaming 16-AE0XXX / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ FHD
1,349.00 €
1,105.74 €
lowest price in the last 30 days: 1,349.00 €
Laptop Lenovo ThinkPad E16 G3 / Ultra 5 / RAM 32 GB / 16,0″ WUXGA
1,199.00 €
982.79 €
lowest price in the last 30 days: 1,199.00 €
Laptop HP Omen 16-am0073ng / i7 / RAM 16 GB / 16,0″ WUXGA
1,399.00 €
1,146.72 €
lowest price in the last 30 days: 1,399.00 €
Laptop Apple MacBook Pro 2024 M4 / Apple M / RAM 16 GB / 14,0″
1,399.00 €
1,146.72 €
lowest price in the last 30 days: 1,399.00 €
Computer Lenovo ThinkStation P520c | Xeon W-2223 | 64GB RAM | 1TB SSD | Dual Quadro T1000 | W11P / Intel® Xeon® / RAM 64 GB / SSD Drive
1,499.00 €
1,228.69 €
lowest price in the last 30 days: 1,499.00 €
Laptop Apple MacBook Air 15 2023 Midnight / Apple M / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,3" Retina
1,199.00 €
982.79 €
lowest price in the last 30 days: 1,199.00 €
Laptop HP Omen Max Gaming 16-AH0XXX / Ultra 9 / RAM 64 GB / 16,0″ WQXGA
2,799.00 €
2,294.26 €
lowest price in the last 30 days: 2,799.00 €
Laptop Lenovo ThinkPad T16 G4 / AMD Ryzen 3 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,199.00 €
982.79 €
lowest price in the last 30 days: 1,199.00 €


























