Short description:
AMD Ryzen AI 7 350 (2,0 GHz), 16GB LPDDR5X-7500, SSD 512 GB PCIe NVMe, 40,6 cm (16″) WUXGA (1920x1200) IPS AG LED 60 Hz, AMD Radeon 860M (IGP), HDMI 2.1, 2x USB-C 3.2 Gen2 (DisplayPort - 10Gbps), 1x USB-A 3.2 Gen2 (10Gbps), 1x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Wi-Fi 6 (2x2), Bluetooth 5.4, Webcam, Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Home (64-bit)
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Main Advantages
- User-Friendly: Features like a backlit keyboard enhance day-to-day usability
Who Buys This Product
Opting for a refurbished HP OmniBook 5 provides an opportunity to own a high-performance laptop at a more affordable price. Thanks to a professional refurbishment service, each device meets a standardized quality rating system, ensuring that it performs as reliably as a new product. Purchasing refurbished devices contributes to a more sustainable future by reducing environmental impact Choosing the HP OmniBook 5 16-AG1079 is a step toward innovation and sustainability without compromising on quality and performance.| Processor | AMD Ryzen™ AI 7 350 / 2,0 GHz / Octa-Core (8C/16T) / Max Boost Speed 5,0 GHz + AMD Ryzen™ AI (55 NPU TOPS) |
|---|---|
| System memory | 16 GB LPDDR5X |
| Type of working memory (RAM) | LPDDR5X |
| Maximum memory size (RAM) | 16GB |
| Hard drive | 512 GB SSD |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | AMD Radeon™ 860M Graphics (IGP) |
| Screen | 40,6 cm (16") WUXGA (1920 x 1200) IPS LED | 300 nits | 62,5% sRGB |
| Maximum resolution | WUXGA / 1920 x 1200 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt) |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 |
| Optical unit | No |
| Number of USB ports | 2x |
| USB-C | ne |
| Number of Thunderbolt ports | 0x |
| Video over USB-C | 0x |
| Displayport | 1x |
| Docking station connector | no |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | No |
| Card reader | No |
| Bluetooth | yes |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | American keyboard |
| Condition | HP Renew, Outlet - Open Box |
| EAN | 0198990109589 |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | HP tehnična regulativna ekipa, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop Apple MacBook Air 15 2023 Midnight / Apple M / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,3" Retina