SKU:
85D06EAR
Laptop HP ProBook 450 G10 | Metal | i7 13.gen 10 core / i7 / RAM 8 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
739.00 €
605.74 €
lowest price in the last 30 days: 739.00 €
Short description:
Intel Core i7-1355U (1,7 GHz), 39,6 cm (15,6″) FHD (1920x1080) AG UWVA, 8 GB DDR4-3200, SSD 512 GB PCIe NVMe, Intel Iris Xe Graphics (IGP), 2x USB-C (DisplayPort 10Gbps), 2x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Webcam, Wi-Fi, Bluetooth, Webcam, Fingerprint, Backlit Kbd., FreeDOS
By purchasing this product, you earn 739 loyalty points, equivalent to 22.39 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Discover seamless productivity and cutting-edge performance with the Laptop HP ProBook 450 G10. Designed for those who demand excellence in business and leisure computing, this sleek machine combines performance with elegant design.
Main advantages
- The powerful i7 processor ensures smooth multitasking and rapid response.
- Enjoy stunning visuals on the 15.6" Full HD display with anti-glare technology.
- Experience swift file access and large storage capacity thanks to the speedy SSD Drive with PCIe NVMe technology.
- Equipped with comprehensive connectivity, including USB-C and USB-A ports for versatile pairing.
- Security and convenience enhanced with a webcam and fingerprint reader.
- Work comfortably in any lighting with the backlit keyboard.
Who buys this product
This laptop is perfect for professionals who need reliability and efficiency in their daily workflow. Academics and students will appreciate its performance in handling intensive applications and online learning. Frequent travelers and remote workers find the balance between portability and power ideal for their dynamic lifestyle.Upgrade options
The HP ProBook 450 G10 offers flexibility for future upgrades. Improve memory or storage to meet evolving demands. Always consult a professional before performing an upgrade.Why choose a refurbished device
Selecting a professionally refurbished ProBook 450 G10 means embracing a cost-effective solution without sacrificing quality. All devices undergo a rigorous refurbishment process to meet standardized quality ratings, ensuring reliability akin to a brand-new device. Opting for quality-assured reconditioned electronics contributes significantly to minimizing environmental impact while still providing exceptional value.| Processor | Intel Core i7 -1355U procesor 1,70 GHz (12M, do 5,00 GHz, 10-jeder, 12-niti) |
|---|---|
| System memory | 8 GB DDR4 |
| Type of working memory (RAM) | DDR4 SODIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 32 GB |
| Hard drive | 512 GB SSD |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | Intel Iris Xe Graphics (IGP) |
| Screen | 39,6 cm (15,6'') FHD (1920x1080) AG LED IPS |
| Maximum resolution | FHD / 1920 x 1080 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt) |
| Condition | Open Box |
| Operating system | FreeDOS |
| Optical unit | No |
| Number of USB ports | 4x |
| USB-C | ne |
| Number of Thunderbolt ports | 1x |
| Video over USB-C | 0x |
| Displayport | 1x |
| Docking station connector | no |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | Yes |
| Card reader | No |
| Bluetooth | yes |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | English - arabish keyboard |
| Condition | HP Renew, Outlet - Open Box |
| Weight | 1,75 |
| EAN | 0196548137077 |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | HP Technical Regulatory Team, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop HP OmniBook X Flip NGAI 16-as0008na | Ultra7 256V | Touch / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
999.00 €
818.85 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €
Laptop HP Elite 1040 X360 G11 / Ultra 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
1,099.00 €
900.82 €
lowest price in the last 30 days: 1,099.00 €
Laptop HP EliteBook 830 G11 | U7-155U / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 13,3″ WUXGA
949.00 €
777.87 €
lowest price in the last 30 days: 949.00 €
Laptop HP OmniBook X Flip NGAI 16-as0009na | U7-256V | Touch OLED *** praska / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ 2.8K
1,049.00 €
859.84 €
lowest price in the last 30 days: 1,049.00 €
Laptop HP Spectre X360 2-IN-1 16-AA0XXX / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WQXGA
1,099.00 €
900.82 €
lowest price in the last 30 days: 1,099.00 €
Laptop HP EliteBook 1040 G11 | U7 155H | 2.8K OLED / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ 2.8K
1,099.00 €
900.82 €
lowest price in the last 30 days: 1,099.00 €
Laptop HP OmniBook 5 Flip 14-fp0028ne | Core 7 150U | Touch / 7 / RAM 24 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
979.00 €
802.46 €
lowest price in the last 30 days: 979.00 €
Laptop Apple MacBook Air 2023 / Apple M / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ 2.8K
1,149.00 €
941.80 €
lowest price in the last 30 days: 1,149.00 €
Laptop HP EliteBook 830 G11 | U7-155U / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 13,3″ WUXGA
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Laptop Victus Gaming 15-fa2008ns | i5-13420H | RTX 3050 | Pink / i5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €



























