Short description:
AMD Ryzen 5 7535U (2,9 GHz), 40,6 cm (16,0″) WUXGA (1920x1200) AG LED, 16 GB DDR5 (2x8 GB), SSD 512 GB PCIe NVMe, AMD Radeon 660M Graphics (IGP), HDMI 2.1, 2x USB-C 3.2 Gen2 (10 Gbps - DispalyPort), 2x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Wi-Fi, Bluetooth, Webcam, Fingerprint, Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Pro (64-bit)
SKU:
A37ZCETR
Laptop HP ProBook 465 G11 | R5-7535U / AMD Ryzen™ 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
659.00 €
540.16 €
lowest price in the last 30 days: 659.00 €
Short description:
AMD Ryzen 5 7535U (2,9 GHz), 40,6 cm (16,0″) WUXGA (1920x1200) AG LED, 16 GB DDR5 (2x8 GB), SSD 512 GB PCIe NVMe, AMD Radeon 660M Graphics (IGP), HDMI 2.1, 2x USB-C 3.2 Gen2 (10 Gbps - DispalyPort), 2x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Wi-Fi, Bluetooth, Webcam, Fingerprint, Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Pro (64-bit)
By purchasing this product, you earn 659 loyalty points, equivalent to 19.97 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
The Prenosnik HP ProBook 465 G11 combines robust performance with elegant design to meet the demands of both personal and professional users. Engineered for efficiency, it features a sleek 16-inch WUXGA display, providing vibrant and sharp visuals perfect for both work and entertainment.
Main advantages
- Enhanced Performance: The Ryzen 5 processor ensures smooth multitasking and quick processing.
- Stunning Display: A 16-inch anti-glare WUXGA screen offers clear, high-resolution images.
- Ample Connectivity: Equipped with modern ports including USB-C for superior connectivity and transfer speeds.
- Secure and Convenient: Features a fingerprint reader for easy and safe access.
- Illuminated Comfort: Backlit keyboard adds convenience in low-light settings.
Who buys this product
This laptop is ideal for professionals, students, and anyone needing a reliable device for day-to-day computing tasks. Its capabilities also cater to creatives and digital nomads seeking a balance of power and portability.Upgrade options
Experience flexibility with upgrade pathways that allow for memory and disk enhancements, ensuring the device grows with your needs. The SSD, supported by NVMe technology, allows for extremely fast data access and transfer. Always consult a professional before performing an upgrade.Why choose a refurbished device
Choosing a professionally refurbished HP ProBook 465 G11 means obtaining a device that meets rigorous quality checks, giving peace of mind with each purchase. By opting for this alternative, you contribute positively to environmental sustainability, extending the life cycle of the product while enjoying exceptional value and performance.| Processor | AMD Ryzen™ 5 7535U / 2,9 GHz / 6-Cores (6C/12T) / Turbo Speed 4,55 GHz |
|---|---|
| System memory | 16 GB DDR5 |
| Type of working memory (RAM) | DDR5 SODIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 32 GB |
| Hard drive | 512 GB SSD |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | AMD Radeon™ 660M Graphics (IGP) |
| Screen | 40,6 cm (16,0″) WUXGA (1920 x 1200) IPS AG LED |
| Maximum resolution | WUXGA / 1920 x 1200 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt) |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Optical unit | No |
| Number of USB ports | 2x |
| USB-C | ne |
| Number of Thunderbolt ports | 0x |
| Video over USB-C | 1x |
| Displayport | 1x |
| Docking station connector | no |
| HDMI | 1x |
| VGA | 1x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | Yes |
| Card reader | No |
| Bluetooth | yes |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | Czech / Slovak keyboard |
| Condition | HP Renew, Outlet - Open Box |
| EAN | 0198415415653 |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | HP tehnična regulativna ekipa, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop HP 17-cn3730ng | i5-1334U | W11H / i5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 17,3″ FHD
749.00 €
613.93 €
lowest price in the last 30 days: 749.00 €
Laptop HP Pavilion Plus 14-ew1006na | Ultra 5 125H / i5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WQHD
799.00 €
654.92 €
lowest price in the last 30 days: 799.00 €
Laptop HP 17-cp3904ng | R7 7730U | W11H / AMD Ryzen™ 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 17,3″ FHD
749.00 €
613.93 €
lowest price in the last 30 days: 749.00 €
Laptop HP OmniBook 5 Flip 14-fp0011nx | Core 5 120U | Touch / 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
799.00 €
654.92 €
lowest price in the last 30 days: 799.00 €
Laptop HP 15-fd0780ng | Core i7 13. Gen | W11H / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
729.00 €
597.54 €
lowest price in the last 30 days: 729.00 €
Laptop HP 17-CN3XXX / i5 / RAM 8 GB / SSD Drive / 17,3″ FHD
629.00 €
515.57 €
lowest price in the last 30 days: 629.00 €
Laptop Dell Pro 16 PC16250 / 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
799.00 €
654.92 €
lowest price in the last 30 days: 799.00 €
Laptop HP OmniBook 5 Flip 14-fp0007nl | Core 5 120U | Touch / 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
799.00 €
654.92 €
lowest price in the last 30 days: 799.00 €
Laptop HP ProBook 440 G10 | Metal | i7-1355U / i7 / RAM 8 GB / SSD Drive / 14,0″ FHD
719.00 €
589.34 €
lowest price in the last 30 days: 719.00 €
Laptop HP 15-fd0286ns | i5 13.gen / i5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
629.00 €
515.57 €
lowest price in the last 30 days: 629.00 €



























