SKU:
AM9A2EAR
Laptop HP Victus Gaming 15-fa1097nf | RTX 4050 (6 GB) / i5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
659.00 €
540.16 €
lowest price in the last 30 days: 659.00 €
Short description:
Intel Core i5-12450H (2,0 GHz), 16 GB (2x8GB) DDR4-3200, SSD 512 GB M.2 PCie NVMe, 39,6 cm (15,6\'\') FHD (1920x1080) AG LED 144 Hz, NVIDIA GeForce RTX 4050 (6 GB GDDR6), HDMI, 1x USB-C 3.2 5Gbps, 2x USB-A 3.2 (5Gbps), Wi-Fi, Bluetooth, Webcam, CardReader, Backlit Kbd., FreeDOS
By purchasing this product, you earn 659 loyalty points, equivalent to 19.97 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Experience gaming like never before with the exceptional power and dynamic capabilities of the HP Victus Gaming 15-fa1097nf. This robust laptop is crafted for those seeking intense gaming performance paired with seamless multitasking and sleek design.
Main Advantages
- Immerse yourself in the stunning visuals delivered by the 15.6" FHD (1920x1080) display with an ultra-smooth 144 Hz refresh rate
- GeForce RTX 4050 GPU ensures incredible graphics performance and real-time ray tracing technology
- Experience enhanced speed and efficiency with responsive SSD storage featuring NVMe technology for superior data access
- Backlit keyboard and sleek design provide both style and functionality
- Comprehensive connectivity options include HDMI, USB-C, and multiple USB-A ports
Who Buys This Product
This device is ideal for avid gamers, creative professionals, and tech enthusiasts who demand high performance and immersive experiences. It's perfect for users who require a harmonious blend of design, power, and efficiency.Upgrade Options
The laptop's architecture supports future enhancements, allowing for memory and storage upgrades to tailor your device to your evolving needs. Always consult a professional before performing an upgradeWhy Choose a Refurbished Device
Opting for a professionally refurbished HP Victus Gaming Laptop offers significant benefits:- Access high-quality technology with cost-effective savings without compromising on performance or features
- Each device undergoes a thorough refurbishment process, adhering to a standardized quality rating system, ensuring reliable and durable performance
- Contribute to a more sustainable environment by choosing expertly restored technology
| Processor | Intel® Core™ i5-12450H / 2,0 - 3,3 GHz / 8-Cores (4C+4c/12T) / Turbo Speed 4,4 GHz |
|---|---|
| System memory | 16 GB (2x 8 GB) DDR4 |
| Type of working memory (RAM) | DDR4 SODIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 32 GB |
| Hard drive | 512 GB SSD |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | NVIDIA GeForce RTX 4050 (6 GB GDDR) |
| Screen | 39,6 cm (15,6″) Full HD (1920 x 1080) AG IPS LED |
| Maximum resolution | FHD / 1920 x 1080 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt) |
| Condition | Open Box |
| Operating system | FreeDOS |
| Optical unit | No |
| Number of USB ports | 3x |
| USB-C | ne |
| Number of Thunderbolt ports | 0x |
| Video over USB-C | 1x |
| Displayport | 1x |
| Docking station connector | no |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | No |
| Card reader | Yes |
| Bluetooth | yes |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | French keyboard |
| Condition | HP Renew, Outlet - Open Box |
| EAN | 0198701352983 |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | HP Technical Regulatory Team, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop HP 17-cn3730ng | i5-1334U | W11H / i5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 17,3″ FHD
749.00 €
613.93 €
lowest price in the last 30 days: 749.00 €
Laptop HP ProBook 440 G11 | U7 155U | W11P / Ultra 7 / RAM 8 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
629.00 €
515.57 €
lowest price in the last 30 days: 629.00 €
Laptop HP OmniBook 5 16-bc1002na | Touch / AMD Ryzen™ 5 / RAM 8 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
699.00 €
572.95 €
lowest price in the last 30 days: 699.00 €
Laptop HP OmniBook 3 NGAI 15-fn0007np | Ryzen AI 5 330 / AMD Ryzen™ AI 5 / RAM 24 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
799.00 €
654.92 €
lowest price in the last 30 days: 799.00 €
Laptop HP EliteBook 830 G11 | U5-135U / Ultra 5 / RAM 8 GB / SSD Drive / 13,3″ WUXGA
799.00 €
654.92 €
lowest price in the last 30 days: 799.00 €
Laptop HP 15-fd0286ns | i5 13.gen / i5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
629.00 €
515.57 €
lowest price in the last 30 days: 629.00 €
Laptop HP 15-fd0780ng | Core i7 13. Gen | W11H / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
729.00 €
597.54 €
lowest price in the last 30 days: 729.00 €
Laptop HP ProBook 440 G11 | U7 155U | 8GB RAM | 512GB SSD / Ultra 7 / RAM 8 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
829.00 €
679.51 €
lowest price in the last 30 days: 829.00 €
Laptop Lenovo ThinkBook 16 G7 ARP / AMD Ryzen™ 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
699.00 €
572.95 €
lowest price in the last 30 days: 699.00 €
Laptop HP OmniBook 5 Flip 14-fp0035ne | Touch / 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
799.00 €
654.92 €
lowest price in the last 30 days: 799.00 €



























