Short description:
AMD Ryzen 7-5800H (3,0 GHz), 16 GB (2x8GB) DDR4-3200, SSD 512 GB M.2 PCie NVMe, 39,6 cm (15,6'') FHD (1920x1080) AG LED 144 Hz, NVIDIA GeForce RTX 3050Ti (4 GB GDDR6), HDMI, 1x USB-C 3.2 5Gbps, 2x USB-A 3.2 (5Gbps), Wi-Fi, Bluetooth, Webcam, CardReader, Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Home (64-bit)
SKU:
6P724EAR
Laptop HP Victus Gaming 15-fb0020ne | RTX 3050 Ti (4 GB) / AMD Ryzen™ 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
559.00 €
458.20 €
lowest price in the last 30 days: 559.00 €
Short description:
AMD Ryzen 7-5800H (3,0 GHz), 16 GB (2x8GB) DDR4-3200, SSD 512 GB M.2 PCie NVMe, 39,6 cm (15,6'') FHD (1920x1080) AG LED 144 Hz, NVIDIA GeForce RTX 3050Ti (4 GB GDDR6), HDMI, 1x USB-C 3.2 5Gbps, 2x USB-A 3.2 (5Gbps), Wi-Fi, Bluetooth, Webcam, CardReader, Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Home (64-bit)
By purchasing this product, you earn 559 loyalty points, equivalent to 16.94 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Experience the ultimate gaming and productivity powerhouse with the HP Victus Gaming 15-fb0020ne. Designed for those who crave immersive graphics and smooth multitasking, this laptop combines cutting-edge technology with sleek aesthetics, offering an unrivaled experience for gamers and professionals alike.
Main advantages
- Powered by a high-performance AMD Ryzen processor, ensuring swift and efficient computing for demanding tasks
- Enhanced visuals brought to life by the NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti, with realistic graphics and an ultra-responsive display
- 15.6" Full HD LED screen with a 144 Hz refresh rate for superior visuals and a seamless visual experience, whether gaming or streaming
- Supports lightning-fast data transfers thanks to the NVMe SSD, providing rapid boot-up times and swift access to your games and media
- Versatile connectivity options including HDMI, USB-C 3.2, and USB-A 3.2, expanding compatibility with a wide range of peripherals
- Backlit keyboard for an enhanced typing experience even in low-light environments
Who buys this product
Ideal for gaming enthusiasts and creative professionals who demand stellar performance and visual acuity for work and play. Students and remote workers seeking a balance between functionality and style will find this laptop a perfect choice. It's also suitable for those attending online classes or video conferences, with its built-in webcam and multiple connectivity options.Upgrade options
Customize your experience with options to enhance memory and storage to suit growing needs. The modular design supports future upgrades, allowing users to tailor the laptop to their evolving requirements. Always consult a professional before performing an upgrade.Why choose a refurbished device
Opting for a refurbished HP Victus Gaming 15-fb0020ne not only offers fantastic value for budget-conscious buyers, but also promotes sustainable choices by reducing electronic disposal. Professionally refurbished to meet standard quality ratings, these devices guarantee performance and reliability while keeping cost-efficiency in mind. Enjoy the benefits of cutting-edge technology without the premium price tag.| Processor | AMD Ryzen™ 7 5800H / 3.00 GHz / Octa-Core / Turbo Speed 4.4 GHz |
|---|---|
| System memory | 16 GB (2x 8 GB) DDR4 |
| Type of working memory (RAM) | DDR4 SODIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 32 GB |
| Hard drive | 512 GB SSD |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | NVIDIA® GeForce® RTX 3050 Ti (4 GB GDDR6) |
| Screen | 39,6 cm (15,6″) Full HD AG LED Display (1920 x 1080) |
| Maximum resolution | FHD / 1920 x 1080 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt) |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 (64-bit) |
| Optical unit | Without |
| Number of USB ports | 3x |
| HDMI | 1x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | No |
| Card reader | Yes |
| Bluetooth | yes |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | English - arabish keyboard |
| Condition | HP Renew, Outlet - Open Box |
| EAN | 0196786344015 |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | HP Technical Regulatory Team, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop HP EliteBook 845 G11 | R5 PRO 8540U / AMD Ryzen™ 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
799.00 €
654.92 €
lowest price in the last 30 days: 799.00 €
Laptop HP Pavilion 16-ag0009na | R5 8000s | Touch / AMD Ryzen™ 5 / RAM 8 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
669.00 €
548.36 €
lowest price in the last 30 days: 669.00 €
Laptop HP 15-fc0029np | R7-7730U | 16GB | SSD 512GB / AMD Ryzen™ 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
599.00 €
490.98 €
lowest price in the last 30 days: 599.00 €
Laptop HP 15-fc0048ne / AMD Ryzen™ 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
649.00 €
531.97 €
lowest price in the last 30 days: 649.00 €
Laptop HP 17-cp3900ng | R7 7000s | W11H / AMD Ryzen™ 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 17,3″ FHD
749.00 €
613.93 €
lowest price in the last 30 days: 749.00 €
Laptop HP Pavilion 16-ag0019nw | R7-8840U / AMD Ryzen™ 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
799.00 €
654.92 €
lowest price in the last 30 days: 799.00 €
Laptop Victus Gaming 15-fa2049ns | i5 13. gen | RTX 3050 | Win 10 Pro / i5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
799.00 €
654.92 €
lowest price in the last 30 days: 799.00 €
Laptop HP ProBook 440 G11 | U7 155U | 8GB RAM | 512GB SSD / Ultra 7 / RAM 8 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
829.00 €
679.51 €
lowest price in the last 30 days: 829.00 €
Laptop HP OmniBook 5 16-ba1004na | i5 | W11H / i5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
699.00 €
572.95 €
lowest price in the last 30 days: 699.00 €
Laptop HP OmniBook 5 16-bc1002na | Touch / AMD Ryzen™ 5 / RAM 8 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
699.00 €
572.95 €
lowest price in the last 30 days: 699.00 €



























