Short description:
Intel Core i5-1235U (1,3 - 4,4 GHz), 8 GB LPDDR4x-4266 (soldered), SSD 512 GB M.2 PCIe NVMe, (16") WUXGA (1920x1200) Multi-Touch LED, Intel Iris Xe Graphics (IGP), HDMI, Thunderbolt 4 (40 Gbps / USB4, DisplayPort), 2x USB-A 3.2 Gen1, Wi-Fi, Bluetooth, SD Card, Webcam, TouchStyle Fingerprint Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Home (64-bit)
SKU:
82R8004YGE
Laptop Lenovo IdeaPad Flex 5 16IAU7 Cloud Grey I Touch I / i5 / RAM 8 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
Special Price
629.00 €
515.57 €
Regular Price
699.00 €
lowest price in the last 30 days: 629.00 €
Short description:
Intel Core i5-1235U (1,3 - 4,4 GHz), 8 GB LPDDR4x-4266 (soldered), SSD 512 GB M.2 PCIe NVMe, (16") WUXGA (1920x1200) Multi-Touch LED, Intel Iris Xe Graphics (IGP), HDMI, Thunderbolt 4 (40 Gbps / USB4, DisplayPort), 2x USB-A 3.2 Gen1, Wi-Fi, Bluetooth, SD Card, Webcam, TouchStyle Fingerprint Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Home (64-bit)
By purchasing this product, you earn 629 loyalty points, equivalent to 19.06 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
| Processor | Intel® Core™ i5-1235U / 1,3 - 3,3 GHz / 10-Cores (2C+8c/12T) / 4,4 GHz TurboBoost |
|---|---|
| System memory | 8 GB Soldered LPDDR4x-4266 |
| Type of working memory (RAM) | LPDDR4x SODIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 8 GB |
| Hard drive | 512 GB SSD |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | Intel Iris® Xe Graphics |
| Screen | 40,6 cm (16,0″) WUXGA (1920 x 1200) Multi-Touch LED |
| Maximum resolution | WUXGA / 1920 x 1200 |
| Display type | Glossy (BrightView, gloss), Touch |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 (64-bit) |
| Optical unit | Without |
| Number of USB ports | 2x |
| USB-C | da |
| HDMI | 1x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | Yes |
| Card reader | Yes |
| Bluetooth | yes |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | German keyboard |
| Condition | Lenovo Refurbished, Outlet Open Box |
| Weight | 1,50 |
| EAN | 0196800880000 |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | Lenovo Technical Regulatory Team, Landererova 12, 811 09 Bratislava, Slovakia, compliance@lenovo.com |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited, 23rd Floor, Lincoln House, Taikoo Place, 979 King's Road, Quarry Bay, Hong Kong S.A.R., China, compliance@lenovo.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop HP OmniBook 7 AI 14-fr0433nc | U5-225U | 2.8K OLED / Ultra 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ 2.8K
799.00 €
654.92 €
lowest price in the last 30 days: 799.00 €
Laptop HP ProBook 440 G11 | U7 155U | 8GB RAM | 512GB SSD / Ultra 7 / RAM 8 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
829.00 €
679.51 €
lowest price in the last 30 days: 829.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1iR 14 | Core 5 120U | W11P / 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
599.00 €
490.98 €
lowest price in the last 30 days: 599.00 €
Laptop HP ProBook 440 G10 | Metal | i7-1355U / i7 / RAM 8 GB / SSD Drive / 14,0″ FHD
719.00 €
589.34 €
lowest price in the last 30 days: 719.00 €
Laptop HP EliteBook 830 G11 | U5-135U / Ultra 5 / RAM 8 GB / SSD Drive / 13,3″ WUXGA
799.00 €
654.92 €
lowest price in the last 30 days: 799.00 €
Laptop HP EliteBook 845 G11 | R5 PRO 8540U / AMD Ryzen™ 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
799.00 €
654.92 €
lowest price in the last 30 days: 799.00 €
Laptop HP Pavilion 16-ag0009na | R5 8000s | Touch / AMD Ryzen™ 5 / RAM 8 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
669.00 €
548.36 €
lowest price in the last 30 days: 669.00 €
Laptop Dell Inspiron 16 5640 | Core 5 120U | Touchscreen / 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
799.00 €
654.92 €
lowest price in the last 30 days: 799.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1a 14 | R5-230 | W11P / AMD Ryzen™ 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
599.00 €
490.98 €
lowest price in the last 30 days: 599.00 €
Laptop HP ProBook 465 G11 | R5-7535U | 16GB RAM | W11H / AMD Ryzen™ 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
699.00 €
572.95 €
lowest price in the last 30 days: 699.00 €



























