Short description:
AMD Ryzen 7 PRO 6850H (3,2 GHz), 16 GB LPDDR5-6400, SSD 512 GB M.2 PCIe NVMe, 40,6 cm (16") WQUXGA (3840x2400) OLED Multi-Touch, AMD Radeon RX 6500M (4 GB GDDR6), 1x USB-C 3.2 Gen2 (DisplayPort), 2x USB 4 (DisplayPort - 40Gbps), Webcam, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, WWAN 4G LTE, SD Card, Fingerprint (TouchStyle), Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Pro (64-bit)
SKU:
21D4001GMZ-S
Laptop Lenovo ThinkPad Z16 Gen 1 / AMD Ryzen™ 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WQUXGA
1,229.00 €
1,007.38 €
lowest price in the last 30 days: 1,229.00 €
Short description:
AMD Ryzen 7 PRO 6850H (3,2 GHz), 16 GB LPDDR5-6400, SSD 512 GB M.2 PCIe NVMe, 40,6 cm (16") WQUXGA (3840x2400) OLED Multi-Touch, AMD Radeon RX 6500M (4 GB GDDR6), 1x USB-C 3.2 Gen2 (DisplayPort), 2x USB 4 (DisplayPort - 40Gbps), Webcam, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, WWAN 4G LTE, SD Card, Fingerprint (TouchStyle), Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Pro (64-bit)
By purchasing this product, you earn 1229 loyalty points, equivalent to 37.24 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
| Processor | AMD Ryzen™ 7 PRO 6850H / 3,2 GHz / Octa-Core (8C/16T) / 4,7 GHz TurboBoost |
|---|---|
| System memory | 16 GB DDR5 |
| Type of working memory (RAM) | LPDDR5 |
| Maximum memory size (RAM) | 32 GB |
| Hard drive | 512 GB SSD |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | AMD Radeon™ RX 6500M (4 GB GDDR6) |
| Screen | 40,6 cm (16,0″) WQUXGA (3840x2400) OLED | 400nits | Anti-reflection / Anti-smudge | 100% DCI-P3 | Dolby Vision® | Touch |
| Maximum resolution | 4K UHD 3840 x 2160 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt), Touch |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Number of USB ports | 1x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | Yes |
| Card reader | Yes |
| Bluetooth | yes |
| Keyboard Layout | Swiss keyboard |
| Condition | Outlet - Open Box |
| EAN | 5715251197526 |
| Warranty in months | 36 |
| Responsible person in the EU | Lenovo Technical Regulatory Team, Landererova 12, 811 09 Bratislava, Slovakia, compliance@lenovo.com |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited, 23rd Floor, Lincoln House, Taikoo Place, 979 King's Road, Quarry Bay, Hong Kong S.A.R., China, compliance@lenovo.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop HP Omen Gaming 16-AE0XXX / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ FHD
1,349.00 €
1,105.74 €
lowest price in the last 30 days: 1,349.00 €
Computer HP OMEN 35L Gaming GT16-0189nz | U7-265K | RTX 5080 (16GB) / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive
2,999.00 €
2,458.20 €
lowest price in the last 30 days: 2,999.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1i 16 | U7 255H | 24GB RAM | W11P / Ultra 7 / RAM 24 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,159.00 €
950.00 €
lowest price in the last 30 days: 1,159.00 €
Laptop HP OMEN MAX Gaming 16-ah0710ng | U7 255HX | RTX 5070Ti (12GB) | W11 / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WQHD
2,299.00 €
1,884.43 €
lowest price in the last 30 days: 2,299.00 €
Laptop HP OmniBook X Flip 16-AS0XXX / Ultra 7 258V / 2.2 GHz Turbo boost 4.8 GHz / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ 2.8K
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Laptop i HP EliteBook 6 G1i 14 | U7 255U | 16GB RAM | 1TB SSD / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
1,199.00 €
982.79 €
lowest price in the last 30 days: 1,199.00 €
Computer HP OMEN 35L Gaming GT16-0199nz | U7-265K | RTX 5080 (16GB) / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive
2,999.00 €
2,458.20 €
lowest price in the last 30 days: 2,999.00 €
Laptop HP EliteBook 6 G1i 16 | U5-225U | WWAN | Touch / Ultra 5 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Laptop HP Omen MAX Gaming Laptop 16-ah0012ns / Ultra 9 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0" WQXGA
2,499.00 €
2,048.36 €
lowest price in the last 30 days: 2,499.00 €
Laptop HP Victus Gaming 15-fb2933nc | RTX 4060 (8 GB) / AMD Ryzen™ 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
1,189.00 €
974.59 €
lowest price in the last 30 days: 1,189.00 €



























