Short description:
AMD Ryzen™ 7 5800H (3,2 - 4,4 GHz), 16 GB (2x8GB) DDR4-3200, SSD 1 TB M.2 PCIe NVMe, 43,9 cm (17,3") FHD (1920 x 1080) IPS LED 144 Hz, NVIDIA GeForce RTX 3060 (6GB GDDR6), HDMI, 1x USB-C 3.2 Gen2 (DisplayPort - 10Gbps), 3x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Gb LAN, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, Webcam, Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Home (64-bit)
SKU:
90NR05Z5-M001C0
Laptop ASUS TUF Gaming A17 FA706QM-HX008W Graphite Black | Ryzen 7 5800H | 16GB RAM | 1TB SSD | GeForce RTX 3060 / AMD Ryzen™ 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 17,3″ FHD
999.00 €
818.85 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €
Short description:
AMD Ryzen™ 7 5800H (3,2 - 4,4 GHz), 16 GB (2x8GB) DDR4-3200, SSD 1 TB M.2 PCIe NVMe, 43,9 cm (17,3") FHD (1920 x 1080) IPS LED 144 Hz, NVIDIA GeForce RTX 3060 (6GB GDDR6), HDMI, 1x USB-C 3.2 Gen2 (DisplayPort - 10Gbps), 3x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Gb LAN, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, Webcam, Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Home (64-bit)
By purchasing this product, you earn 999 loyalty points, equivalent to 30.27 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
| Processor | AMD Ryzen™ 7 5800H / 3,2 GHz / Octa-Core (8C/16T) / 4,4 GHz TurboBoost |
|---|---|
| System memory | 16 GB (2x 8 GB) DDR4 |
| Hard drive | 1 TB SSD |
| Graphic card | NVIDIA GeForce RTX 3060 (6 GB GDDR6) |
| Screen | 43,9 cm (17,3″) FHD (1920 x 1080) LED IPS | 144 Hz | Adaptive Sync | 62.5% sRGB | 47.34% Adobe RGB |
| Maximum resolution | FHD / 1920 x 1080 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt) |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 (64-bit) |
| Number of USB ports | 3x |
| HDMI | 1x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | yes |
| Keyboard Layout | German keyboard |
| Condition | Asus Refurbished, Outlet - Open Box |
| EAN | 4711081644347 |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | Asus Technical Regulatory Team, Harkort Straße 21-23, 40880 Ratingen, Germany, LegalCompliance@asus.com |
| Manufacturer | ASUSTeK COMPUTER INC., No. 15, Lide Road, Beitou District, Taipei City, Taiwan, LegalCompliance@asus.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop HP OmniBook X AI 17-dd0047 | U7-256V | Touch / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 17,3″ FHD
999.00 €
818.85 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €
Laptop HP OmniBook X Flip 16-AS0XXX / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ 2.8K
999.00 €
818.85 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1q 14 AI | Snapdragon X1 / Qualcomm® Snapdragon® X / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1i 16 | U7 255U | 24GB RAM / Ultra 7 / RAM 24 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,099.00 €
900.82 €
lowest price in the last 30 days: 1,099.00 €
Computer HP All-in-One 24-cr0003nx | i7 13. gen | Touch / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Laptop HP Spectre X360 2-IN-1 16-AA0XXX / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WQHD
Special Price
999.00 €
818.85 €
Regular Price
1,049.00 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €
Laptop HP ProBook 460 G11 | Ultra 7 155U | W11P / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Computer HP ProOne 440 G9 NT AiO | i7-13700T | Touch | W11P / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive
999.00 €
818.85 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €
Laptop HP OmniBook X Flip Next Gen AI 16-as0000nj | U7 256V | Touch / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
999.00 €
818.85 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €
Laptop HP OmniBook X Flip NGAI 16-as0008na | Ultra7 256V | Touch / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
999.00 €
818.85 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €

























