Short description:
Intel Core i5-11400H (2,7 GHz), 16 GB (2x8GB) DDR4-3200, SSD 512 GB M.2 PCIe NVMe, 43,9 cm (17,3") FHD (1920x1080) LED 144 Hz, NVIDIA GeForce RTX 3050 (4GB GDDR6), HDMI, 1x USB-C 3.2 Gen2 (DisplayPort), 3x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, Gb LAN, Webcam, Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Home (64-bit)
SKU:
90NR0733-M003J0
Laptop ASUS TUF Gaming FX706HC-HX007W |Core i5-11400H | 16GB RAM | 512GB SSD | GeForce RTX 3050 / i5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 17,3″ FHD
799.00 €
654.92 €
lowest price in the last 30 days: 799.00 €
Short description:
Intel Core i5-11400H (2,7 GHz), 16 GB (2x8GB) DDR4-3200, SSD 512 GB M.2 PCIe NVMe, 43,9 cm (17,3") FHD (1920x1080) LED 144 Hz, NVIDIA GeForce RTX 3050 (4GB GDDR6), HDMI, 1x USB-C 3.2 Gen2 (DisplayPort), 3x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, Gb LAN, Webcam, Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Home (64-bit)
By purchasing this product, you earn 799 loyalty points, equivalent to 24.21 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
| Processor | Intel® Core™ i5-11400H / 2,7 GHz / Hexa-Core (6C/12T) / 4,5 GHz TurboBoost |
|---|---|
| System memory | 16 GB (2x 8 GB) DDR4 |
| Hard drive | 512 GB SSD |
| Graphic card | NVIDIA GeForce RTX 3050 (4 GB GDDR6) |
| Screen | 43,9 cm (17,3'') FHD (1920×1080) AG LED IPS 144Hz |
| Maximum resolution | FHD / 1920 x 1080 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt) |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 (64-bit) |
| Optical unit | Without |
| Number of USB ports | 3x |
| HDMI | 1x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | No |
| Card reader | No |
| Bluetooth | yes |
| Keyboard Layout | German keyboard |
| Condition | Asus Refurbished, Outlet - Open Box |
| EAN | 4711081422679 |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | Asus Technical Regulatory Team, Harkort Straße 21-23, 40880 Ratingen, Germany, LegalCompliance@asus.com |
| Manufacturer | ASUSTeK COMPUTER INC., No. 15, Lide Road, Beitou District, Taipei City, Taiwan, LegalCompliance@asus.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop HP EliteBook 630 G11 | U7-155U / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 13,3″ WUXGA
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Laptop HP OmniBook 5 Flip 14-fp0028ne | Core 7 150U | Touch / 7 / RAM 24 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
979.00 €
802.46 €
lowest price in the last 30 days: 979.00 €
Computer HP All-in-One 27-cr0067nf | R7 7730U / AMD Ryzen™ 7 / RAM 16 GB / SSD Drive
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Laptop HP EliteBook 1040 G11 | U7 155H | 2.8K OLED / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ 2.8K
1,099.00 €
900.82 €
lowest price in the last 30 days: 1,099.00 €
Laptop HP Envy x360 14-fc0775ng | Ultra 7 155U / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
999.00 €
818.85 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €
Laptop Apple MacBook Air 2023 / Apple M / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ 2.8K
1,149.00 €
941.80 €
lowest price in the last 30 days: 1,149.00 €
Computer HP All-in-One 24-cr0003nx | i7 13. gen | Touch / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1i 16 | U7 255U | 24GB RAM | Win 10 Pro / Ultra 7 / RAM 24 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,198.00 €
981.97 €
lowest price in the last 30 days: 1,198.00 €
Laptop HP OmniBook X Flip NGAI 16-as0008na | Ultra7 256V | Touch / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
999.00 €
818.85 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €
Laptop HP OmniBook 5 Flip 14-fp0001nx | Core 7 150U | Touch / 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
949.00 €
777.87 €
lowest price in the last 30 days: 949.00 €



























