SKU:
INH.Q3RED.009
Laptop Acer Nitro 5 AN515-42 / AMD Ryzen™ 7 / RAM 8 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
739.00 €
605.74 €
lowest price in the last 30 days: 739.00 €
Short description:
AMD Ryzen 7 2700U / 2,2 GHz (3,8 GHz) / 2 MB Cache, 8 GB DDR4, 256 GB SSD + 1 TB HDD, 39,6 cm (15,6″) Full HD BrightView LED-backlit (1920 x 1080), AMD Radeon RX 560X (4GB GDDR5), Microsoft Windows 10 Home (64-bit)
By purchasing this product, you earn 739 loyalty points, equivalent to 22.39 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
| Processor | AMD Ryzen 7 2700U / 2,2 GHz (3,8 GHz) / 2 MB Cache |
|---|---|
| System memory | 8 GB DDR4 |
| Type of working memory (RAM) | DDR4 SODIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 32 GB |
| Hard drive | 256 GB SSD + 1 TB HDD |
| Hard drive type | SATA HDD |
| Graphic card | AMD Radeon RX 560X (4GB GDDR5) |
| Screen | 39,6 cm (15,6″) Full HD BrightView LED-backlit (1920 x 1080) |
| Maximum resolution | FHD / 1920 x 1080 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt) |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Optical unit | No |
| USB-C | 1x |
| Number of Thunderbolt ports | 0x |
| Video over USB-C | 0x |
| Displayport | 1x |
| Docking station connector | no |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | yes |
| Keyboard Layout | Nordic keyboard |
| Condition | Outlet - Open Box |
| EAN | 4713883625524 |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | Acer Technical Regulatory Team, Viale delle Industrie 1/A, 20044 Arese, Italy, eu.compliance@acer.com |
| Manufacturer | Acer Italy S.r.l., Viale delle Industrie 1/A, 20044 Arese, Italy, eu.compliance@acer.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop HP OmniBook X Flip 14-fk0xxx / Ryzen 3 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ 2.8K
999.00 €
818.85 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €
Laptop HP OmniBook X Flip NGAI 16-as0008na | Ultra7 256V | Touch / Core Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
999.00 €
818.85 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €
Laptop HP EliteBook 830 G11 WWAN | U7-165U / Core Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 13,3″ WUXGA
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Laptop HP Elite Dragonfly G4 / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 13,5″ WUXGA
1,149.00 €
941.80 €
lowest price in the last 30 days: 1,149.00 €
Laptop HP Envy x360 14-fc0799nz | Ultra 7 | 2.8K Touch OLED / Core Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive / 14,0″ 2.8K
999.00 €
818.85 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €
Laptop Acer Swift SFG14-64 / Ryzen 3 / RAM 32 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
999.00 €
818.85 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €
Laptop HP Elite Dragonfly G3 / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 13,5″ WUXGA
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Laptop HP Elite x360 1040 G10 | i7-1355U | Touch | W11 Pro / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
1,099.00 €
900.82 €
lowest price in the last 30 days: 1,099.00 €
Laptop Asus Vivobook S 16 Flip TN3604YA / Ryzen 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
999.00 €
818.85 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €
Laptop Apple MacBook Air 15 2023 Midnight / Apple M / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,3" Retina
1,199.00 €
982.79 €
lowest price in the last 30 days: 1,199.00 €
























