Free
1 PLUS 1
warranty
Short description:
AMD Ryzen™ 7 260 3.8 GHz / Turboboost 5.1 GHz, 16 GB DDR5 SODIMM, 1 TB NVMe SSD, 45,72 (18"), Matiran (AntiGlare, matt), WQXGA / 2560 x 1600 @144Hz, Nvidia GeForce RTX 5050 Max-Q / Mobile, HDMI, USB-C, Thunderbolt, 3x USB, Backlit keyboard, bluetooth, Microsoft Windows 11 Home (64-bit)
SKU:
I90NR0NM1M000V0
Laptop Asus TUF Gaming A18 FA808UH / AMD Ryzen™ 7 / RAM 16 GB / 18" WQXGA
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Short description:
AMD Ryzen™ 7 260 3.8 GHz / Turboboost 5.1 GHz, 16 GB DDR5 SODIMM, 1 TB NVMe SSD, 45,72 (18"), Matiran (AntiGlare, matt), WQXGA / 2560 x 1600 @144Hz, Nvidia GeForce RTX 5050 Max-Q / Mobile, HDMI, USB-C, Thunderbolt, 3x USB, Backlit keyboard, bluetooth, Microsoft Windows 11 Home (64-bit)
By purchasing this product, you earn 1299 loyalty points, equivalent to 39.36 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Experience the power and precision of gaming technology with the ASUS TUF Gaming A18. Designed for gamers and power users, this robust gaming laptop offers a seamless blend of performance and durability.
Main advantages
Unleash unparalleled gaming performance with the combination of high-efficiency processing power and cutting-edge graphics, promising an exceptional gaming experience- The 18-inch WQXGA display with 144Hz refresh rate ensures crystal-clear images and breathtakingly smooth visuals. Whether gaming or streaming, experience every detail in vibrant clarity
- AntiGlare matt finish on the monitor minimizes reflections, giving you a clear view even in bright conditions
- Equipped with Nvidia GeForce RTX technology, it delivers realistic graphics and power-efficient performance, ideal for gaming at high settings
- Connectivity options include HDMI, USB-C, Thunderbolt, and multiple USB ports, making it versatile for multiple peripherals
- A backlit keyboard and Bluetooth functionality provide additional convenience and usability
Who buys this product
Perfect for avid gamers and creative professionals who demand high-performance and exceptional graphics capabilities. It caters to those who need to run complex applications and enjoy immersive gaming experiencesUpgrade options
Customizable to meet your future computing needs; upgrade the memory and disk for even more processing power and storage capacity Always consult a professional before performing an upgradeWhy choose a refurbished device
Choosing a professionally refurbished ASUS TUF Gaming A18 means opting for reliable performance at an exceptional value. Refurbished devices are restored to meet stringent quality standards, offering an eco-conscious choice while maintaining excellent functionality. Tap into high-quality technology without the premium price, all while contributing to a more sustainable electronics ecosystem.| Processor | AMD Ryzen™ 7 260 3.8 GHz / Turboboost 5.1 GHz |
|---|---|
| System memory | 16 GB |
| Type of working memory (RAM) | DDR5 SODIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 64 GB |
| Hard drive | 1 TB |
| Hard drive type | NVMe SSD |
| Graphic card | Nvidia GeForce RTX 5050 Max-Q / Mobile |
| Screen | 45,72 (18") |
| Maximum resolution | WQXGA / 2560 x 1600 @144Hz |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt) |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 |
| Optical unit | No |
| Number of USB ports | 3x |
| USB-C | 1x |
| Number of Thunderbolt ports | 1x |
| Video over USB-C | 0x |
| Displayport | 0x |
| Docking station connector | yes |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Card reader | No |
| Bluetooth | yes |
| Addons | 1x Audio |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | German keyboard |
| Condition | Outlet - Open Box |
| Weight | 2,6 |
| EAN | 3831130153222 |
| Warranty in months | 12, free warranty extension 2 PLUS 1 |
| Responsible person in the EU | Asus Technical Regulatory Team, Harkort Straße 21-23, 40880 Ratingen, Germany, LegalCompliance@asus.com |
| Manufacturer | ASUSTeK COMPUTER INC., No. 15, Lide Road, Beitou District, Taipei City, Taiwan, LegalCompliance@asus.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop HP OMEN MAX Gaming 16-ah0021nt | U7 255HX | RTX 5070 (8GB) | W10 Pro / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WQHD
2,239.00 €
1,835.25 €
lowest price in the last 30 days: 2,239.00 €
Laptop HP OmniBook 7 NGAI 17-dc0000nf | U7 258V | RTX4050 (6GB) / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive / 17,3″ FHD
1,459.00 €
1,195.90 €
lowest price in the last 30 days: 1,459.00 €
Computer HP EliteOne 870 G9 AiO | i7-14700 | FHD | W10 Pro / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive
1,239.00 €
1,015.57 €
lowest price in the last 30 days: 1,239.00 €
Laptop Apple MacBook Air 15 2023 Midnight / Apple M / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,3" Retina
1,199.00 €
982.79 €
lowest price in the last 30 days: 1,199.00 €
Computer Lenovo ThinkStation P520c | Xeon W-2223 | 64GB RAM | 1TB SSD | Dual Quadro T1000 | W11P / Intel® Xeon® / RAM 64 GB / SSD Drive
1,499.00 €
1,228.69 €
lowest price in the last 30 days: 1,499.00 €
Laptop HP OMEN Transcend 14-fb0002nt | Ultra 9 | OLED 2.8K | RTX 4070 | 16GB / Ultra 9 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ 2.8K
1,859.00 €
1,523.77 €
lowest price in the last 30 days: 1,859.00 €
Laptop HP OMEN MAX Gaming 16-ah0021nt | U7 255HX | RTX 5070 (8GB) / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WQHD
2,199.00 €
1,802.46 €
lowest price in the last 30 days: 2,199.00 €
Laptop HP Omen Gaming 16-AE0XXX / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ FHD
1,349.00 €
1,105.74 €
lowest price in the last 30 days: 1,349.00 €
Laptop HP Omen MAX Gaming Laptop 16-ah0012ns / Ultra 9 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0" WQXGA
2,499.00 €
2,048.36 €
lowest price in the last 30 days: 2,499.00 €
Laptop HP Omen Max Gaming 16-AH0XXX / Ultra 9 / RAM 64 GB / 16,0″ WQXGA
2,799.00 €
2,294.26 €
lowest price in the last 30 days: 2,799.00 €



























