Free
1 PLUS 1
warranty
Short description:
Intel® Core™ Ultra 7 255H / 2,0 GHz / 16-Cores (6C+(8c+2c)/16T) / 5,1 GHz Max Turbo Frequency, 32 GB DDR5 SODIMM, 1 TB NVMe SSD, 40,64 cm (16,0″), Matiran (AntiGlare, matt), WQXGA / 2560 x 1600, Nvidia RTX PRO 1000, HDMI, Thunderbolt, 2x USB, Backlit keyboard, Card reader, bluetooth, Microsoft Windows 11 Pro (64-bit)
SKU:
IB72W4ET
Laptop HP ZBook X G1i 16 / Ultra 7 / RAM 32 GB / 16,0″ WQXGA
2,299.00 €
1,884.43 €
lowest price in the last 30 days: 2,299.00 €
Short description:
Intel® Core™ Ultra 7 255H / 2,0 GHz / 16-Cores (6C+(8c+2c)/16T) / 5,1 GHz Max Turbo Frequency, 32 GB DDR5 SODIMM, 1 TB NVMe SSD, 40,64 cm (16,0″), Matiran (AntiGlare, matt), WQXGA / 2560 x 1600, Nvidia RTX PRO 1000, HDMI, Thunderbolt, 2x USB, Backlit keyboard, Card reader, bluetooth, Microsoft Windows 11 Pro (64-bit)
By purchasing this product, you earn 2299 loyalty points, equivalent to 69.67 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Discover the refined elegance and performance capabilities of the HP ZBook X G1i 16. Marrying a sleek design with a rich feature set, this laptop stands out with its impressive processing power, expansive memory, and brilliant display.
Main advantages
Unlock unprecedented versatility with the HP ZBook X G1i 16, offering a suite of advantages:- Exceptional Performance: Accelerate tasks with a high-performance processor designed for seamless multitasking, even with demanding applications.
- Vivid Display: Enjoy a stunning visual experience on a 16.0" WQXGA display that provides vibrant clarity and an AntiGlare matte surface, reducing reflections.
- Advanced Graphics: Benefit from superb graphical capabilities for creative and professional applications with the Nvidia RTX PRO 1000.
- Comprehensive Connectivity: Multiple ports, including Thunderbolt and HDMI, enhance connectivity, allowing you to connect to a range of peripherals effortlessly.
- User-Friendly Interface: The backlit keyboard ensures productivity even in low-light environments.
Who buys this product
The HP ZBook X G1i 16 is ideal for professionals in creative industries, business environments, and tech aficionados requiring power and reliability. Whether you're developing complex graphics, compiling code, or managing large datasets, this laptop meets the challenges head-on, making it a preferred choice for serious professionals and tech lovers alike.Upgrade options
Benefit from flexible options that allow you to customize your laptop to your evolving needs. Expand your storage or memory easily for enhanced performance. Always consult a professional before performing an upgrade.Why choose a refurbished device
Opting for a refurbished HP ZBook X G1i 16 means enjoying top-tier technology at substantial savings. Each device undergoes a professional refurbishment process and adheres to a standardized quality rating system, ensuring performance almost indistinguishable from brand new — all while supporting sustainable practices and reducing electronic waste.| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 255H / 2,0 GHz / 16-Cores (6C+(8c+2c)/16T) / 5,1 GHz Max Turbo Frequency |
|---|---|
| System memory | 32 GB |
| Type of working memory (RAM) | DDR5 SODIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 64 GB |
| Hard drive | 1 TB |
| Hard drive type | NVMe SSD |
| Graphic card | Nvidia RTX PRO 1000 |
| Screen | 40,64 cm (16,0″) |
| Maximum resolution | WQXGA / 2560 x 1600 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt) |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Optical unit | No |
| Number of USB ports | 2x |
| USB-C | 0x |
| Number of Thunderbolt ports | 2x |
| Video over USB-C | 0x |
| Displayport | 0x |
| Docking station connector | yes |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Card reader | Yes |
| Bluetooth | yes |
| Addons | 1x Audio |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | German keyboard |
| Condition | Outlet - Open Box |
| Weight | 2,04 |
| EAN | 3831130153444 |
| Warranty in months | 12, free warranty extension 2 PLUS 1 |
| Responsible person in the EU | HP tehnična regulativna ekipa, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop HP OMEN Transcend 14-fb0002nt | Ultra 9 | OLED 2.8K | RTX 4070 | 16GB / Ultra 9 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ 2.8K
1,859.00 €
1,523.77 €
lowest price in the last 30 days: 1,859.00 €
Laptop HP Omen Gaming 16-AE0XXX / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ FHD
1,349.00 €
1,105.74 €
lowest price in the last 30 days: 1,349.00 €
Laptop HP OMEN MAX Gaming 16-ah0021nt | U7 255HX | RTX 5070 (8GB) / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WQHD
2,199.00 €
1,802.46 €
lowest price in the last 30 days: 2,199.00 €
Laptop HP OMEN MAX Gaming 16-ah0021nt | U7 255HX | RTX 5070 (8GB) | W10 Pro / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WQHD
2,239.00 €
1,835.25 €
lowest price in the last 30 days: 2,239.00 €
Laptop HP OmniBook 7 NGAI 17-dc0000nf | U7 258V | RTX4050 (6GB) / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive / 17,3″ FHD
1,459.00 €
1,195.90 €
lowest price in the last 30 days: 1,459.00 €
Computer Lenovo ThinkStation P520c | Xeon W-2223 | 64GB RAM | 1TB SSD | Dual Quadro T1000 | W11P / Intel® Xeon® / RAM 64 GB / SSD Drive
1,499.00 €
1,228.69 €
lowest price in the last 30 days: 1,499.00 €
Laptop HP OMEN Transcend 14-fb0005nx | Ultra 7 155H | GeForce RTX 4060 (8 GB) / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ 2.8K
1,399.00 €
1,146.72 €
lowest price in the last 30 days: 1,399.00 €
Laptop HP Omen Max Gaming 16-AH0XXX / Ultra 9 / RAM 64 GB / 16,0″ WQXGA
2,799.00 €
2,294.26 €
lowest price in the last 30 days: 2,799.00 €
Laptop HP Omen MAX Gaming Laptop 16-ah0012ns / Ultra 9 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0" WQXGA
2,499.00 €
2,048.36 €
lowest price in the last 30 days: 2,499.00 €
Computer HP EliteOne 870 G9 AiO | i7-14700 | FHD | W10 Pro / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive
1,239.00 €
1,015.57 €
lowest price in the last 30 days: 1,239.00 €



























