SKU:
IDL749I7819M
Laptop Dell Latitude 7490 / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ FHD
Special Price
369.00 €
302.46 €
Regular Price
419.00 €
lowest price in the last 30 days: 369.00 €
Short description:
Intel Core i7-8650U (1.9 GHz), 16 GB DDR4 RAM, 256 GB SATA SSD, Intel HD Graphics, 14" FHD (1920x1080px), USB-C, HDMI, Win8P/Win10P COA, Refurbished - A- Grade
By purchasing this product, you earn 369 loyalty points, equivalent to 11.18 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Intel Core i7-8650U (1.9 GHz), 16 GB DDR4 RAM, 256 GB SATA SSD, Intel HD Graphics, 14" FHD (1920x1080px), USB-C, HDMI, Win8P/Win10P COA, Refurbished - A Grade
| Processor | Intel® Core™ i7-8650U / 1.9 GHz / Quad-Core / Turbo Boost 4.2 GHz |
|---|---|
| System memory | 16 GB |
| Type of working memory (RAM) | DDR4 SODIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 32 GB |
| Hard drive | 256 GB / SSD |
| Hard drive type | SATA SSD |
| Graphic card | Intel HD Graphics |
| Screen | 35,6 cm (14,0'') Display |
| Maximum resolution | FHD / 1920 x 1080 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt) |
| Condition | A- quality |
| Operating system | Without OS (license sticker Windows 8 Pro) |
| Optical unit | Without |
| Number of USB ports | 3x |
| USB-C | 1x |
| Number of Thunderbolt ports | 1x |
| Video over USB-C | 0x |
| Displayport | 1x |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | No |
| Card reader | Yes |
| Bluetooth | yes |
| Other plugins | 1 x USB-C |
| Keyboard Layout | American keyboard |
| Condition | Refurbished |
| Weight | 1,55 |
| EAN | 3830084862129 |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | Dell Technical Regulatory Team, Raheen Business Park, Limerick, Ireland, regulatory_compliance@dell.com |
| Manufacturer | Dell Inc., 1 Dell Way, Round Rock, TX 78682, United States, USA, regulatory_compliance@dell.com |







