SKU:
IDPT76E540MT
Computer Dell Precision T7600 Workstation / Intel® Xeon® / RAM 64 GB / SSD Drive
579.00 €
474.59 €
lowest price in the last 30 days: 579.00 €
Short description:
Intel® Xeon® Processor E5-2620 (2.0 GHz), 64 GB ECC Memory, 512 GB SSD, Nvidia Quadro 4000, No COA stickers, Refurbished - A- Grade
By purchasing this product, you earn 579 loyalty points, equivalent to 17.55 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Intel® Xeon® Processor E5-1650 v3 (3.5 GHz / Turboboost 3.8 GHz), 32 GB DDR4 ECC Memory, 240 GB SSD, Nvidia Quadro K4200, Serial Port, Windows 7 / Windows 8 Pro COA
| Processor | Intel Xeon E5-2620 V3 2.40 GHz / 3.20 GHz |
|---|---|
| System memory | 64 GB |
| Hard drive | 512 GB SSD |
| Graphic card | Nvidia Quadro 4000 |
| Condition | A- quality |
| Operating system | Without |
| Optical unit | Without |
| Number of USB ports | 8x |
| HDMI | brez |
| Web camera | no |
| WiFi | No |
| Fingerprint | No |
| Card reader | No |
| Bluetooth | no |
| Other plugins | 1x VGA, 1x Parallel port, 2x IEEE 1394 Connector |
| Condition | Refurbished |
| Weight | 25 |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | Dell Technical Regulatory Team, Raheen Business Park, Limerick, Ireland, regulatory_compliance@dell.com |
| Manufacturer | Dell Inc., 1 Dell Way, Round Rock, TX 78682, United States, USA, regulatory_compliance@dell.com |