SKU:
B39QXATR
Laptop HP 240 G10 | 13.gen i5 / i5 / RAM 8 GB / SSD Drive / 14,0″ FHD
429.00 €
351.64 €
lowest price in the last 30 days: 429.00 €
Short description:
Intel Core i5-1335U (1,3 GHz), 8 GB DDR4-3200, SSD 512 GB M.2 PCIe NVMe, 35,6 cm (14\'\') FHD (1920x1080) AG LED, Intel UHD Graphics (IGP), HDMI, 1x USB-C 3.2 Gen1 (5Gbps), 2x USB-A 3.1 (5Gbps), Webcam, Fingerprint, Backlit Kbd., FreeDOS
By purchasing this product, you earn 429 loyalty points, equivalent to 13.00 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Discover a blend of performance and elegance with the Laptop HP 240 G10, designed for both personal and professional excellence. Featuring a 14.0" FHD display, this device ensures vibrant visuals and sharp details, perfect for work or leisure. Styled in a sleek chassis, its compact form factor makes it ideal for on-the-go productivity.
Main advantages
- Equipped with the powerful I5 processor, ensuring seamless multitasking
- The 14.0" FHD display delivers clear and vivid visuals
- High-speed SSD with NVMe technology, offering rapid data access and improved performance
- Enhanced security with a fingerprint scanner
- Improve your productivity in low-light environments with a backlit keyboard
- Flexible connectivity options: USB-C, USB-A ports, and HDMI output
Who buys this product
Ideal for students, professionals, and digital nomads. This laptop meets the varying demands of everyday users, from handling complex spreadsheets and presentations to streaming content and casual gaming.Upgrade options
Maximize this device's potential by upgrading its components. Whether expanding memory or storage, enhancements can significantly boost performance Always consult a professional before performing an upgradeWhy choose a refurbished device
Opting for a refurbished Laptop HP 240 G10 offers several benefits. The professional refurbishment service ensures each device meets a standardized quality rating, guaranteeing like-new performance. Choosing refurbished not only proves cost-effective but also contributes to sustainable practices by supporting resource conservation and reducing environmental impact. Experience exceptional value with a device that offers both quality and reliability.| Processor | Intel® Core™ i5-1335U / 1,3 - 3,4 GHz / 10-Cores (2C+8c/12T) / Turbo Speed 4,6 GHz |
|---|---|
| System memory | 8 GB DDR4 |
| Type of working memory (RAM) | DDR4 SODIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 16 GB |
| Hard drive | 512 GB SSD |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | Intel® Iris® Xe Graphics |
| Screen | 35,6 cm (14″) Full HD (1920x1080) AG LED |
| Maximum resolution | FHD / 1920 x 1080 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt) |
| Condition | Open Box |
| Operating system | FreeDOS |
| Optical unit | No |
| Number of USB ports | 3x |
| USB-C | ne |
| Number of Thunderbolt ports | 0x |
| Video over USB-C | 1x |
| Displayport | 1x |
| Docking station connector | no |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | Yes |
| Card reader | No |
| Bluetooth | yes |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | English keyboard |
| Condition | HP Renew, Outlet - Open Box |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | HP Technical Regulatory Team, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop HP 15-fc0780ng | R7-5825U / AMD Ryzen™ 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
529.00 €
433.61 €
lowest price in the last 30 days: 529.00 €
Laptop HP EliteBook 640 G10 / i5 / RAM 8 GB / SSD Drive / 14,0″ FHD
519.00 €
425.41 €
lowest price in the last 30 days: 519.00 €
Laptop Lenovo V15 G4 AMN / AMD Ryzen™ 5 / RAM 8 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
439.00 €
359.84 €
lowest price in the last 30 days: 439.00 €
Laptop HP 15-fc0103np | R5-7520U / AMD Ryzen™ 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
549.00 €
450.00 €
lowest price in the last 30 days: 499.00 €
Laptop HP 15-fd0116np | i3-N305 | W11H / i3 / RAM 8 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
399.00 €
327.05 €
lowest price in the last 30 days: 399.00 €
Laptop HP 15-fd0382ns | i5 13.gen | W10P / i5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
599.00 €
490.98 €
lowest price in the last 30 days: 599.00 €
Laptop HP 14-em0020ne | Ryzen 5 7520U | 16GB | SSD 512GB / AMD Ryzen™ 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ FHD
449.00 €
368.03 €
lowest price in the last 30 days: 449.00 €
Laptop Lenovo LOQ 15IAX9E / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
599.00 €
490.98 €
lowest price in the last 30 days: 599.00 €
Laptop HP 15-fd0080nj | i3-N305 | W10P / i3 / RAM 4 GB / SSD Drive / 15,6″ HD
439.00 €
359.84 €
lowest price in the last 30 days: 439.00 €
Laptop HP 15-fd0080nj | i3-N305 / i3 / RAM 4 GB / SSD Drive / 15,6″ HD
399.00 €
327.05 €
lowest price in the last 30 days: 399.00 €



























