SKU:
9B9P7EAR
Laptop HP 255 G10 | Athlon 7000s series / AMD Athlon™ / RAM 8 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
279.00 €
228.69 €
lowest price in the last 30 days: 279.00 €
Short description:
AMD Athlon 7120U (2,4 GHz), 8 GB DDR4-3200, SSD 512 GB M.2 PCIe NVMe, 39,6 cm (15,6") FHD (1920x1080) AG LED, AMD Radeon 610M Graphics (IGP), HDMI, 1x USB-C 3.2 Gen1 (5Gbps), 2x USB-A 3.2, Gen1 (5Gbps), Wi-Fi, Bluetooth, Webcam, Std. Kbd., FreeDOS
By purchasing this product, you earn 279 loyalty points, equivalent to 8.45 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
| Processor | AMD Athlon™ Silver 7120U / 2,4 GHz / Dual-Core (2C/2T) / 3,5 GHz TurboBoost |
|---|---|
| System memory | 8 GB DDR4 |
| Hard drive | 512 GB SSD |
| Graphic card | AMD Radeon™ 610M (IGP) |
| Screen | 39,6 cm (15,6") Full HD (1920 x 1080) AG LED |
| Maximum resolution | FHD / 1920 x 1080 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt) |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Free DOS |
| Optical unit | Without |
| Number of USB ports | 3x |
| HDMI | 1x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | No |
| Card reader | No |
| Bluetooth | yes |
| Keyboard Layout | German keyboard |
| Condition | HP Renew, Outlet - Open Box |
| EAN | 0198122356867 |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | HP Technical Regulatory Team, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop HP ProBook 445 G11 | R5-7535U / AMD Ryzen™ 5 / RAM 8 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
449.00 €
368.03 €
lowest price in the last 30 days: 449.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1iR 14 | Core 5 120U | W11P / 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
599.00 €
490.98 €
lowest price in the last 30 days: 599.00 €
Laptop HP 14-ep0005ne / i3 / RAM 8 GB / SSD Drive / 14,0″ FHD
389.00 €
318.85 €
lowest price in the last 30 days: 389.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1a 14 | R5-230 | W11P / AMD Ryzen™ 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
599.00 €
490.98 €
lowest price in the last 30 days: 599.00 €
Laptop HP 240RT G9 | Core 5 120U | W11P / 3 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ FHD
519.00 €
425.41 €
lowest price in the last 30 days: 519.00 €
Laptop HP EliteBook 640 G10 / i5 / RAM 8 GB / SSD Drive / 14,0″ FHD
519.00 €
425.41 €
lowest price in the last 30 days: 519.00 €
Laptop HP 17-CN3XXX / i5 / RAM 8 GB / SSD Drive / 17,3″ HD+
499.00 €
409.02 €
lowest price in the last 30 days: 499.00 €
Laptop HP 14-em0021ne | R5-7520U / AMD Ryzen™ 5 / RAM 8 GB / SSD Drive / 14,0″ FHD
429.00 €
351.64 €
lowest price in the last 30 days: 429.00 €
Laptop HP 15-fd0216ne | Core 5-120U / 5 / RAM 8 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
569.00 €
466.39 €
lowest price in the last 30 days: 569.00 €
Laptop HP OmniBook 5 Flip 14-fp0016nx | Core 3 100U | Touch / 3 / RAM 8 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
549.00 €
450.00 €
lowest price in the last 30 days: 549.00 €



























