Short description:
Intel Core Ultra 5 135U (1,6 GHz), 35,6 cm (14,0\") WUXGA (1920x1200) Multi-Touch AG LED, 16 GB (2x8GB) DDR5-5600, SSD 512 GB M.2 PCIe NVMe, Intel Graphics (IGP), HDMI 2.1, 2x Thunderbolt 4 (USB-C/DisplayPort - 40Gbps), 2x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Wi-Fi 6E (AX211), Bluetooth 5.3, HP 4000 4G WWAN, Webcam, Fingerprint, Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Pro (64-bit)
SKU:
BH6V4ECR
Laptop HP EliteBook 640 G11 WWAN | U5-135U | Touch / Ultra 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Short description:
Intel Core Ultra 5 135U (1,6 GHz), 35,6 cm (14,0\") WUXGA (1920x1200) Multi-Touch AG LED, 16 GB (2x8GB) DDR5-5600, SSD 512 GB M.2 PCIe NVMe, Intel Graphics (IGP), HDMI 2.1, 2x Thunderbolt 4 (USB-C/DisplayPort - 40Gbps), 2x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Wi-Fi 6E (AX211), Bluetooth 5.3, HP 4000 4G WWAN, Webcam, Fingerprint, Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Pro (64-bit)
By purchasing this product, you earn 899 loyalty points, equivalent to 27.24 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability: In stock
23 pieces available.
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
The HP EliteBook 640 G11 WWAN | U5-135U | Touch is a versatile and powerful laptop designed to cater to diverse computing needs. Sporting a sleek 14-inch WUXGA Multi-Touch AG LED display, this device offers crystal-clear visuals and interactive touch capabilities, making it perfect for productivity on the go. With a robust I5 processor, this laptop ensures smooth performance across all applications.
Main advantages
- Equipped with a vibrant 14-inch display, the HP EliteBook 640 delivers stunning visuals and intuitive touch interaction
- The sleek and professional design makes it ideal for business settings
- High-speed storage options with NVMe ensure rapid start-ups and data access
- Advanced connectivity options with Thunderbolt 4 and Wi-Fi 6E for seamless data transfer and reliable internet connection
- Enhanced security with a built-in fingerprint reader
Who buys this product
The HP EliteBook 640 appeals to professionals who require a dependable and efficient tool for daily tasks. Its combination of portability, powerful performance, and high-quality construction makes it an ideal choice for business travelers, students, and anyone in need of a reliable laptop for multitasking.Upgrade options
Thanks to its configurable components, this laptop offers flexibility for future enhancements. The dual-channel memory support and advanced storage allow users to tailor the device to personal needs. Always consult a professional before performing an upgrade.Why choose a refurbished device
Opting for a professionally refurbished HP EliteBook 640 G11 not only benefits the environment but also provides exceptional value. Each device undergoes an expert refurbishment process, ensuring it meets high-quality standards, resulting in a laptop that functions like new while maintaining affordability. Experience the advantage of owning premium technology with a sustainable choice.| Processor | Intel® Core™ Ultra 5 135U / 1,6 GHz / 12-Cores (2C+(8c+2c)/14T) / 4,4 GHz TurboBoost |
|---|---|
| System memory | 16 GB (2x 8 GB) DDR5 |
| Type of working memory (RAM) | DDR5 SODIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 64 GB |
| Hard drive | 512 GB SSD |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | Intel® Graphics (IGP) |
| Screen | 35,6 cm (14″) WUXGA (1920 x 1200) Multi-Touch IPS LED |
| Maximum resolution | WUXGA / 1920 x 1200 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt), Touch |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Optical unit | No |
| Number of USB ports | 2x |
| USB-C | ne |
| Number of Thunderbolt ports | 1x |
| Video over USB-C | 1x |
| Displayport | 1x |
| Docking station connector | no |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | Yes |
| Card reader | No |
| Bluetooth | yes |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | Evro tipkovnica (priložene SLO nalepke) |
| Condition | HP Renew, Outlet - Open Box |
| EAN | 0199251125010 |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | HP tehnična regulativna ekipa, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop HP Envy x360 16-ad0629nz | Touch / AMD Ryzen™ 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
999.00 €
818.85 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €
Laptop HP OmniBook 5 Flip 14-fp0001nx | Core 7 150U | Touch / 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
949.00 €
777.87 €
lowest price in the last 30 days: 949.00 €
Laptop HP ProBook 460 G11 | Ultra 7 155U | W11P / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1i 14 | U7 255U | 24GB RAM | W11P / Ultra 7 / RAM 24 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
1,099.00 €
900.82 €
lowest price in the last 30 days: 1,099.00 €
Laptop Apple MacBook Air 2023 / Apple M / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ 2.8K
1,149.00 €
941.80 €
lowest price in the last 30 days: 1,149.00 €
Laptop HP OmniBook 5 Flip 14-fp0014np | Core 7 150U | Touch / 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
949.00 €
777.87 €
lowest price in the last 30 days: 949.00 €
Laptop i HP EliteBook 6 G1i 14 | U5 225U | WWAN / Ultra 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 4, WUXGA
1,099.00 €
900.82 €
lowest price in the last 30 days: 1,099.00 €
Laptop HP OmniBook X AI 17-dd0047 | U7-256V | Touch / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 17,3″ FHD
999.00 €
818.85 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €
Computer HP All-in-One 27-cr0067nf | R7 7730U / AMD Ryzen™ 7 / RAM 16 GB / SSD Drive
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Laptop HP Spectre X360 2-IN-1 16-AA0XXX / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WQXGA
1,049.00 €
859.84 €
lowest price in the last 30 days: 1,049.00 €



























