Short description:
Intel Core Ultra 7 155U (1,7 GHz), 40,6 cm (16,0\") WUXGA (1920x1200) AG UWVA, 32 GB LPDDR5-5600, SSD 512 GB M.2 PCIe NVMe, Intel Graphics (IGP), HDMI 2.1, 2x Thunderbolt 4 (USB-C, DisplayPort - 40Gbps), 2x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, Webcam, Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Pro (64-bit)
SKU:
CG5Y0E8R
Laptop HP EliteBook 660 G11 | Ultra 7 155U / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
969.00 €
794.26 €
lowest price in the last 30 days: 969.00 €
Short description:
Intel Core Ultra 7 155U (1,7 GHz), 40,6 cm (16,0\") WUXGA (1920x1200) AG UWVA, 32 GB LPDDR5-5600, SSD 512 GB M.2 PCIe NVMe, Intel Graphics (IGP), HDMI 2.1, 2x Thunderbolt 4 (USB-C, DisplayPort - 40Gbps), 2x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, Webcam, Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Pro (64-bit)
By purchasing this product, you earn 969 loyalty points, equivalent to 29.36 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
The HP EliteBook 660 G11 is the epitome of high-performance and stylish craftsmanship for those who demand excellence. This laptop seamlessly combines impeccable performance with a sleek design, offering a vibrant 16.0" WUXGA display. With advanced processing power, ample memory, and fast storage solutions, it is tailored to meet the needs of both professionals and tech enthusiasts.
Main advantages
- Enhanced Performance: Powered by a rapid processor, this laptop handles demanding tasks effortlessly, ensuring a fluid user experience
- Brilliant Display: The 16.0" WUXGA display offers vivid colors and impressive clarity, perfect for creative work or entertainment
- Robust Port Selection: Equipped with HDMI 2.1, dual Thunderbolt 4 ports, and USB-A, providing comprehensive connectivity options
- Advanced Connectivity: With Wi-Fi 6E and Bluetooth 5.3, stay connected with the latest and fastest wireless technologies
Who buys this product
Ideal for professionals who require reliable computing power on the go, creative individuals who need high-quality displays, and anyone seeking a dependable device for multitasking without compromising on style.Upgrade options
This laptop offers opportunities for future enhancements, allowing users to upgrade memory and storage as needed. Always consult a professional before performing an upgradeWhy choose a refurbished device
Choosing a refurbished EliteBook 660 G11 means opting for remarkable value and sustainability. Professionally refurbished through a rigorous process and assessed with a standardized quality rating system, this device meets the highest standards for functionality and appearance. By selecting this option, you contribute to a healthier planet while acquiring a premium product at a more accessible price point. Elevate your computing experience with the HP EliteBook 660 G11 – where power meets elegance, and your tasks are only limited by imagination, not technology.| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 155U / 1,7 - 3,8 GHz / 12-Cores (2C+(8c+2c)/14T) / 4,8 GHz TurboBoost |
|---|---|
| System memory | 32 GB DDR5 |
| Type of working memory (RAM) | LPDDR5 Soldered |
| Maximum memory size (RAM) | 32 GB |
| Hard drive | 512 GB SSD |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | Intel Graphics (IGP) |
| Screen | 40,6 cm (16,0″) WUXGA (1920 x 1200) AG LED | IPS | 300 nits | 45% NTSC |
| Maximum resolution | WUXGA / 1920 x 1200 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt) |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Optical unit | No |
| Number of USB ports | 2x |
| USB-C | ne |
| Number of Thunderbolt ports | 1x |
| Video over USB-C | 0x |
| Displayport | 1x |
| Docking station connector | no |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | No |
| Card reader | No |
| Bluetooth | yes |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | Angleška / ruska tipkovnica (priložene SLO nalepke) |
| Condition | HP Renew, Outlet - Open Box |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | HP tehnična regulativna ekipa, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop HP OmniBook 5 Flip 14-fp0014np | Core 7 150U | Touch / 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
949.00 €
777.87 €
lowest price in the last 30 days: 949.00 €
Laptop HP OmniBook 5 Flip 14-fp0028ne | Core 7 150U | Touch / 7 / RAM 24 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
979.00 €
802.46 €
lowest price in the last 30 days: 979.00 €
Laptop HP Victus Gaming 15-fb2933nc | RTX 4060 (8 GB) / AMD Ryzen™ 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
1,189.00 €
974.59 €
lowest price in the last 30 days: 1,189.00 €
Laptop HP Elite x360 1040 G10 | i7-1355U | Touch | W11 Pro / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
1,099.00 €
900.82 €
lowest price in the last 30 days: 1,099.00 €
Laptop HP EliteBook 830 G11 | U7-165U / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 13,3″ WUXGA
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1a 14 | R7-250 / AMD Ryzen™ 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
999.00 €
818.85 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €
Laptop HP Envy x360 16-ad0629nz | Touch / AMD Ryzen™ 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
999.00 €
818.85 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €
Laptop HP Elite 1040 X360 G11 / Ultra 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
1,099.00 €
900.82 €
lowest price in the last 30 days: 1,099.00 €
Laptop HP ProBook 460 G11 | Ultra 7 155U | W11P / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Laptop Victus Gaming 15-fa2008ns | i5-13420H | RTX 3050 | Pink / i5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €



























