Short description:
AMD Ryzen AI 7 PRO 350 (3,5 GHz), 32 GB DDR5-5600 SO-DIMM, SSD 512 GB PCIe NVMe, AMD Radeon 860M Graphics (IGP), 1x HDMI 2.1, 2x DisplayPort 2.1, 1x USB-C 4.0 Gen3×2 (40Gbps - 100W PD), 1x USB-C 3.2 Gen2 (10Gbps), 4x USB-A 3.2 Gen2 (10Gbps), Wi-Fi 7 (2x2), Bluetooth 5.4, Gb LAN, Microsoft Windows 11 Pro (64-bit)
SKU:
998V5ETR
Computer HP EliteDesk 8 Mini G1a | Ryzen AI 7 PRO 350 | 32GB RAM / AMD Ryzen™ AI 7 / RAM 32 GB / SSD Drive
999.00 €
818.85 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €
Short description:
AMD Ryzen AI 7 PRO 350 (3,5 GHz), 32 GB DDR5-5600 SO-DIMM, SSD 512 GB PCIe NVMe, AMD Radeon 860M Graphics (IGP), 1x HDMI 2.1, 2x DisplayPort 2.1, 1x USB-C 4.0 Gen3×2 (40Gbps - 100W PD), 1x USB-C 3.2 Gen2 (10Gbps), 4x USB-A 3.2 Gen2 (10Gbps), Wi-Fi 7 (2x2), Bluetooth 5.4, Gb LAN, Microsoft Windows 11 Pro (64-bit)
By purchasing this product, you earn 999 loyalty points, equivalent to 30.27 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Compact, powerful, and elegantly designed, the HP EliteDesk 8 Mini G1a is engineered to elevate your computing experience. This desktop, equipped with the highly advanced Ryzen AI processor, is tailored for both productivity and entertainment. Combining high-performance graphics with an expansive memory capacity, it ensures seamless multitasking and speed.
Main advantages
- Equipped with an advanced AI processor for enhanced multitasking capabilities
- Ample memory to handle demanding applications efficiently
- Ultra-fast SSD with NVMe technology offering rapid data access and smooth operation
- Multiple connectivity options, including HDMI, DisplayPort, and USB-C for expansive device compatibility
- Improved wireless experience with the latest Wi-Fi and Bluetooth technologies
- Compact design that fits effortlessly into any workspace
Who buys this product
Ideal for professionals who require reliability, speed, and versatility, this device is also perfect for digital creatives and tech-savvy users looking to maximize their productivity. Small businesses and home-office users seeking a dependable and high-performance computing solution will find this desktop an excellent addition to their setup.Upgrade options
Customizing your EliteDesk to meet growing needs is straightforward, with professional advice available to ensure optimal upgrades. Consider enhancing memory or expanding storage for future-proofing your investment. Always consult a professional before performing an upgradeWhy choose a refurbished device
Opting for a refurbished HP EliteDesk not only represents significant savings but also supports sustainable practices by reducing electronic waste. Each device undergoes a thorough professional refurbishment service and meets a standardized quality rating system to ensure excellent condition and performance. Enjoy a cost-effective solution without compromising on quality or capabilities.| Processor | AMD Ryzen™ AI 7 PRO 350 / 2,0 - 3,5 GHz / Octa-Core (8C/16T) / Max. Boost Clock 5,0 GHz |
|---|---|
| System memory | 32 GB DDR5 |
| Type of working memory (RAM) | Information not provided |
| Maximum memory size (RAM) | 64 GB |
| Hard drive | 512 GB SSD |
| Hard drive type | NVMe M.2 SSD |
| Graphic card | AMD Radeon™ 860M Graphics (IGP) |
| Screen | Without |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Optical unit | No |
| Number of USB ports | 4x |
| USB-C | da |
| Number of Thunderbolt ports | 0x |
| Video over USB-C | 0x |
| Displayport | 2x |
| Docking station connector | no |
| HDMI | 1x |
| VGA | 1x |
| DVI | 1x |
| Web camera | no |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | No |
| Card reader | No |
| Bluetooth | yes |
| Addons | brez tipkovnice in miške |
| Backlit keyboard | no |
| Keyboard Layout | Belgian Keyboard |
| Condition | HP Renew, Outlet - Open Box |
| EAN | 0199485302232 |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | HP tehnična regulativna ekipa, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |