Short description:
Intel® Core™ i7-1065G7 (1,3 GHz), 12 GB (4GB+8GB) DDR4-3200, SSD 512 GB M.2 PCIe NVMe, 43,9 cm (17,3'') FHD 1920x1080 Multi-Touch IPS WLED, NVIDIA GeForce MX330 (2 GB GDDR5), HDMI, 3x USB-A 3.1, USB-C, Wi-Fi, Bluetooth, Webcam, CardReader, Fingerprint, Backlit Kbd., Microsoft Windows 10 Home (64-bit), one dead pixel
SKU:
ICND0142BJ4O
Laptop HP ENVY 17m-cg0013dx / i7 / RAM 12 GB / SSD Drive / 17,3″ FHD
Special Price
859.00 €
704.10 €
Regular Price
949.00 €
lowest price in the last 30 days: 859.00 €
Short description:
Intel® Core™ i7-1065G7 (1,3 GHz), 12 GB (4GB+8GB) DDR4-3200, SSD 512 GB M.2 PCIe NVMe, 43,9 cm (17,3'') FHD 1920x1080 Multi-Touch IPS WLED, NVIDIA GeForce MX330 (2 GB GDDR5), HDMI, 3x USB-A 3.1, USB-C, Wi-Fi, Bluetooth, Webcam, CardReader, Fingerprint, Backlit Kbd., Microsoft Windows 10 Home (64-bit), one dead pixel
By purchasing this product, you earn 859 loyalty points, equivalent to 26.03 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Experience uncompromised performance and style with the HP ENVY 17.3" laptop This device combines sleek design with powerful hardware to cater to all your computing needs Equipped with a stunning Full HD Multi-Touch display and robust processing power, it's perfect for work, play, and everything in between
Main advantages
- The Intel® Core™ i7 processor, along with an NVIDIA GeForce MX330 graphics card, ensures smooth multitasking and high-quality visuals for both productivity and entertainment
- With DDR4 RAM and a 512 GB SSD drive leveraging NVMe technology, enjoy ultra-fast data access and seamless operation
- A large 17.3" Full HD Multi-Touch IPS display delivers vibrant colors and sharp details, enhancing your viewing experience and ease of interaction
- Multiple connectivity options including HDMI, USB-A, USB-C, Wi-Fi, and Bluetooth provide versatility and ease of connection
- The backlit keyboard, fingerprint reader, and webcam enhance convenience, security, and functionality
Who buys this product
Ideal for professionals, creative enthusiasts, and avid multimedia fans, this laptop suits anyone who demands reliability and flexibility for diverse tasks It’s also perfect for those who enjoy streaming, gaming, and graphic design projects on a lovely large screenUpgrade options
Maximize your laptop’s capabilities with potential RAM and SSD upgrades Further enhance performance or storage to better suit your requirements Always consult a professional before performing an upgradeWhy choose a refurbished device
Choosing a refurbished device is an intelligent and economical choice This laptop has undergone thorough professional refurbishment, ensuring top quality and reliability while supporting environmental sustainability Benefit from the same high-performance experience as new at an attractive price point Each device is input into a standardized quality system, so you can trust in its value and longevity By choosing this premium refurbished HP ENVY laptop, you're opting for more than a device – you’re securing a powerful and reliable companion for your digital journey| Processor | Intel® Core™ i7-1065G7 / 1.30 GHz / Quad-Core / Turbo Speed 3.9 GHz |
|---|---|
| System memory | 12 GB (8 GB + 4 GB) DDR4 |
| Type of working memory (RAM) | DDR4 SODIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 16 GB |
| Hard drive | 512 GB SSD |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | NVIDIA® GeForce® MX330 (2 GB GDDR5) |
| Screen | 43,9 cm (17,3″) Full HD (1920×1080) Multi-Touch LED |
| Maximum resolution | FHD / 1920 x 1080 |
| Display type | Glossy (BrightView, gloss), Touch |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 10 (64-bit) |
| Optical unit | Without |
| Number of USB ports | 3x |
| USB-C | 1x |
| Number of Thunderbolt ports | 1x |
| Video over USB-C | 1x |
| Displayport | 1x |
| Docking station connector | no |
| HDMI | 1x |
| VGA | 1x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | Yes |
| Card reader | Yes |
| Bluetooth | yes |
| Keyboard Layout | American keyboard |
| Condition | Outlet - Open Box |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | HP Technical Regulatory Team, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop HP Elite Dragonfly G3 / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 13,5″ WUXGA
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Laptop HP EliteBook 830 G11 | U7-155U / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 13,3″ WUXGA
949.00 €
777.87 €
lowest price in the last 30 days: 949.00 €
Laptop Victus Gaming 15-fa2701ns | i5-13420H | RTX 4050 / i5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
989.00 €
810.66 €
lowest price in the last 30 days: 989.00 €
Computer HP All-in-One 24-cr1004nx | U5-125U / Ultra 5 / RAM 16 GB / SSD Drive
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Laptop HP EliteBook 1040 G11 | U7 155H | 2.8K OLED / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ 2.8K
1,099.00 €
900.82 €
lowest price in the last 30 days: 1,099.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1i 14 | U7 255U | 24GB RAM | W11P / Ultra 7 / RAM 24 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
1,099.00 €
900.82 €
lowest price in the last 30 days: 1,099.00 €
Computer HP All-in-One 27-cr0048na | i7 13.gen | W11H / i7 / RAM 8 GB / SSD Drive
929.00 €
761.48 €
lowest price in the last 30 days: 929.00 €
Computer HP EliteOne 840 G9 AiO | i5-13500 | W11P / i5 / RAM 16 GB / SSD Drive
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1i 16 | U7 255H | 24GB RAM | W11P / Ultra 7 / RAM 24 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,159.00 €
950.00 €
lowest price in the last 30 days: 1,159.00 €
Laptop HP ProBook 440 G11 | U7 155U | Win 10 Pro / Ultra 7 / RAM 8 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
869.00 €
712.30 €
lowest price in the last 30 days: 869.00 €



























