Short description:
Intel Core i5-1245U (1,6 GHz), 35,6 cm (14,0″) WUXGA (1920x1200) AG UWVA IPS LED, 16 GB (2x8GB) DDR5-4800, 512 GB PCIe NVMe SSD, Intel Iris Xe Graphics (IGP), HDMI 2.0, 2x Thunderbolt 4 (USB-C/DisplayPort - 40Gbps), 2x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Wi-Fi 6E (2x2), Bluetooth 5.3, Webcam, Fingerprint, Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Pro (64-bit)
SKU:
7Y980AWR
Laptop HP EliteBook 840 G9 | i5-1245U | 16GB RAM | 512GB SSD | W11P / i5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
799.00 €
654.92 €
lowest price in the last 30 days: 799.00 €
Short description:
Intel Core i5-1245U (1,6 GHz), 35,6 cm (14,0″) WUXGA (1920x1200) AG UWVA IPS LED, 16 GB (2x8GB) DDR5-4800, 512 GB PCIe NVMe SSD, Intel Iris Xe Graphics (IGP), HDMI 2.0, 2x Thunderbolt 4 (USB-C/DisplayPort - 40Gbps), 2x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Wi-Fi 6E (2x2), Bluetooth 5.3, Webcam, Fingerprint, Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Pro (64-bit)
By purchasing this product, you earn 799 loyalty points, equivalent to 24.21 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability: In stock
24 pieces available.
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Discover the exceptional balance of power and versatility with the Prenosnik HP EliteBook 840 G9, a sleek and sophisticated laptop designed to meet the demands of both personal and professional environments. With its precision-crafted chassis, this device offers both durability and aesthetic appeal, ensuring it looks as good as it performs.
Main advantages
- Equipped with a reliable I5 processor, providing smooth multitasking capabilities and efficient performance
- Stunning 14.0″ WUXGA display with vibrant colors and anti-glare technology, perfect for prolonged use
- Backlit keyboard and fingerprint security offer convenience alongside enhanced protection
- Robust connectivity options including Thunderbolt 4 and USB 3.2, ensuring seamless data transfer and device charging
- Utilizes a fast PCIe NVMe SSD for rapid data access and storage
- Integrated Wi-Fi 6E and Bluetooth 5.3 for stable and quick wireless connectivity
Who buys this product
Professionals and students alike will appreciate the balance between power and portability offered by the HP EliteBook 840 G9. Its lightweight design makes it a great companion for those constantly on the move, while its powerful processing capabilities cater to creators and developers needing a reliable system for demanding applications.Upgrade options
Tailor your computing experience with potential upgrades. This device offers opportunities for both memory and storage expansion, allowing it to adapt to your evolving needs Always consult a professional before performing an upgradeWhy choose a refurbished device
Opting for a refurbished HP EliteBook 840 G9 not only ensures exceptional value but also contributes positively to environmental conservation by reducing electronic waste. Our professional refurbishment service ensures each device meets high-quality standards, providing a reliable alternative to new devices while maintaining performance and modern functionality. With a standardized quality rating system in place, rest assured that your refurbished laptop is ready to tackle any task with confidence.| Processor | Intel® Core™ i5-1245U / 1,6 GHz / 10-Cores (2C+8c/12T) / Max Turbo Frequency 4,4 GHz |
|---|---|
| System memory | 16 GB (2x 8 GB) DDR5 |
| Type of working memory (RAM) | DDR5 SODIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 64 GB |
| Hard drive | 512 GB SSD |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | Intel® Iris® Xe Graphics |
| Screen | 35,6 cm (14,0″) WUXGA (1920 x 1200) UWVA LED | IPS |
| Maximum resolution | WUXGA / 1920 x 1200 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt) |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Optical unit | No |
| Number of USB ports | 2x |
| USB-C | ne |
| Number of Thunderbolt ports | 1x |
| Video over USB-C | 0x |
| Displayport | 1x |
| Docking station connector | no |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | Yes |
| Card reader | No |
| Bluetooth | yes |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | Foreign keyboard |
| Condition | HP Renew, Outlet - Open Box |
| EAN | 0197497064650 |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | HP tehnična regulativna ekipa, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop HP OmniBook X AI 17-dd0047 | U7-256V | Touch / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 17,3″ FHD
999.00 €
818.85 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1a 14 | R7-250 / AMD Ryzen™ 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
999.00 €
818.85 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €
Laptop HP EliteBook 830 G11 | U7-155U / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 13,3″ WUXGA
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Laptop i HP EliteBook 6 G1i 14 | U7 255U | 16GB RAM | 1TB SSD / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
1,199.00 €
982.79 €
lowest price in the last 30 days: 1,199.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1i 14 | U7 255U | 24GB RAM | W11P / Ultra 7 / RAM 24 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
1,099.00 €
900.82 €
lowest price in the last 30 days: 1,099.00 €
Laptop HP EliteBook 830 G11 | U7-155U / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 13,3″ WUXGA
949.00 €
777.87 €
lowest price in the last 30 days: 949.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1i 16 | U7 255U | 24GB RAM / Ultra 7 / RAM 24 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,099.00 €
900.82 €
lowest price in the last 30 days: 1,099.00 €
Monitor HP Series 7 Pro 740pm 100,8 cm (39,7″) WUHD IPS LED ukrivljen
999.00 €
818.85 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €
Laptop HP Elite Dragonfly G3 / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 13,5″ WUXGA
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Laptop Victus Gaming 15-fa2008ns | i5-13420H | RTX 3050 | Pink / i5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €

























