Short description:
Intel® Core™ i7-13700HX / 2,1 - 3,7 GHz / 16-Cores (8C+8c/24T) / Turbo Speed 5,0 GHz, 32 GB DDR5 SODIMM, 1 TB NVME SSD, 40,64 cm (16,0″), Matiran (AntiGlare, matt), WUXGA / 1920 x 1200, NVIDIA GeForce RTX 4070, HDMI, Thunderbolt, 2x USB, Backlit keyboard, bluetooth, Microsoft Windows 10 Home (64-bit), Glossy palm rest (check photos)
SKU:
I81T26EAO1
Laptop HP Omen BY Transcend Gaming 16-U0003N / i7 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Short description:
Intel® Core™ i7-13700HX / 2,1 - 3,7 GHz / 16-Cores (8C+8c/24T) / Turbo Speed 5,0 GHz, 32 GB DDR5 SODIMM, 1 TB NVME SSD, 40,64 cm (16,0″), Matiran (AntiGlare, matt), WUXGA / 1920 x 1200, NVIDIA GeForce RTX 4070, HDMI, Thunderbolt, 2x USB, Backlit keyboard, bluetooth, Microsoft Windows 10 Home (64-bit), Glossy palm rest (check photos)
By purchasing this product, you earn 1299 loyalty points, equivalent to 39.36 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Experience unparalleled gaming and productivity with the HP Omen 16, an elegant blend of power and design, complete with the HyperX Cloud 2 for superior audio. This laptop delivers superior performance with its powerful processor and advanced graphics card, all while offering a sleek, refined aesthetic with a glossy palmrest.
Main advantages
- Exceptional Performance: Power through demanding applications and multitasking with ease.
- Stunning Visuals: A 16" WUXGA display with antiglare technology ensures vivid, clear visuals.
- Fast Storage: Enjoy high-speed data access with the NVMe SSD, significantly enhancing loading times.
- Immersive Audio: Paired with the HyperX Cloud 2, this laptop offers an immersive audio experience for gaming or media.
- Connectivity: Versatile connectivity options include HDMI, Thunderbolt, and multiple USB ports.
Who buys this product
This laptop is tailored for gamers, creative professionals, and tech enthusiasts who demand high performance and stunning visuals. Whether it's gaming, video editing, or complex simulations, this device meets the needs of those who require reliable and powerful technology.Upgrade options
Consider expanding your device's capabilities with additional RAM or storage options. Always consult a professional before performing an upgradeWhy choose a refurbished device
Choosing a refurbished HP Omen 16 means accessing high performance at an unbeatable value. Each device undergoes a professional refurbishment service and is assessed through a standardized quality rating system, ensuring optimal performance and reliability. Plus, opting for professionally renewed technology contributes to sustainability, offering a positive impact on the environment without compromising quality.| Processor | Intel® Core™ i7-13700HX / 2,1 - 3,7 GHz / 16-Cores (8C+8c/24T) / Turbo Speed 5,0 GHz |
|---|---|
| System memory | 32 GB |
| Type of working memory (RAM) | DDR5 SODIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 32 GB |
| Hard drive | 1 TB |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | NVIDIA® GeForce RTX™ 4070 |
| Screen | 40,64 cm (16,0″) |
| Maximum resolution | WUXGA / 1920 x 1200 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt) |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 |
| Optical unit | No |
| Number of USB ports | 2x |
| USB-C | 0x |
| Number of Thunderbolt ports | 2x |
| Video over USB-C | 0x |
| Displayport | 0x |
| Docking station connector | yes |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Card reader | No |
| Bluetooth | yes |
| Addons | 1x Audio |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | Spanish |
| Condition | Outlet - Open Box |
| Important notes | Glossy palm rest (check photos) |
| Weight | 2,1 |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | HP Technical Regulatory Team, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |
For even more performance, we recommend …
Computer Lenovo ThinkStation P520c | Xeon W-2223 | 64GB RAM | 1TB SSD | Dual Quadro T1000 | W11P / Intel® Xeon® / RAM 64 GB / SSD Drive
1,499.00 €
1,228.69 €
lowest price in the last 30 days: 1,499.00 €
Laptop HP OMEN Transcend 14-fb0002nt | Ultra 9 | OLED 2.8K | RTX 4070 | 16GB / Ultra 9 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ 2.8K
1,859.00 €
1,523.77 €
lowest price in the last 30 days: 1,859.00 €
Laptop HP Omen Gaming 16-AE0XXX / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ FHD
1,349.00 €
1,105.74 €
lowest price in the last 30 days: 1,349.00 €
Laptop Dell Pro Max 16 MC16250 / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,899.00 €
1,556.56 €
lowest price in the last 30 days: 1,899.00 €
Laptop HP ZBook Fury 16 G11 / i7 / RAM 32 GB / 16,0″ WUXGA
1,799.00 €
1,474.59 €
lowest price in the last 30 days: 1,799.00 €
Laptop Lenovo ThinkPad P16v G1 / AMD Ryzen™ 9 / RAM 64 GB / 16,0″ WUXGA
1,499.00 €
1,228.69 €
lowest price in the last 30 days: 1,499.00 €
Laptop HP OMEN MAX Gaming 16-ah0021nt | U7 255HX | RTX 5070 (8GB) / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WQHD
2,199.00 €
1,802.46 €
lowest price in the last 30 days: 2,199.00 €
Laptop HP Omen 16-am0073ng / i7 / RAM 16 GB / 16,0″ WUXGA
1,399.00 €
1,146.72 €
lowest price in the last 30 days: 1,399.00 €
Laptop Asus TUF Gaming A18 FA808UH / AMD Ryzen™ 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 18" WQXGA
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Computer HP EliteOne 870 G9 AiO | i7-14700 | FHD | W10 Pro / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive
1,239.00 €
1,015.57 €
lowest price in the last 30 days: 1,239.00 €






















