Short description:
Intel Core Ultra 7 155H (1,4 GHz), 16 GB LPDDR5-7467 (on board). SSD 1 TB M.2 PCIe Gen4, NVIDIA GeForce RTX 4050 (6 GB GDDR6), HDMI 2.1, 35,6 cm (14,0″) 2.8K (2880x1800) BV OLED 120 Hz, 2x USB-A 3.2 Gen2 (10Gbps), 1x Thunderbolt 4 (DisplayPort - 40Gbps), 1x USB-C 3.2 Gen2 (10Gbps), Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, Webcam, Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Home (64-bit)
SKU:
A19LFEAR
Laptop HP OMEN Transcend 14-fb0003ni | Ultra 7 155H | GeForce RTX 4050 (6 GB) / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ 2.8K
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Short description:
Intel Core Ultra 7 155H (1,4 GHz), 16 GB LPDDR5-7467 (on board). SSD 1 TB M.2 PCIe Gen4, NVIDIA GeForce RTX 4050 (6 GB GDDR6), HDMI 2.1, 35,6 cm (14,0″) 2.8K (2880x1800) BV OLED 120 Hz, 2x USB-A 3.2 Gen2 (10Gbps), 1x Thunderbolt 4 (DisplayPort - 40Gbps), 1x USB-C 3.2 Gen2 (10Gbps), Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, Webcam, Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Home (64-bit)
By purchasing this product, you earn 1299 loyalty points, equivalent to 39.36 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Experience the ultimate in portable gaming and productivity with the HP OMEN Transcend 14-fb0003ni—a powerhouse that combines sleek design with cutting-edge technology to meet all your computing needs. Perfectly equipped for both work and play, this laptop promises a seamless and immersive experience for everyone from professionals to gamers.
Main advantages
- Exceptional Performance: Powered by a modern processor and next-gen graphics, enjoy unrivaled speed and power for multitasking and gaming.
- Brilliant Display: Dive into stunning visuals with the 14-inch 2.8K OLED display that offers vibrant colors and deep contrast for lifelike clarity.
- Massive Storage and Fast Memory: Equipped with a large SSD for lightning-fast boot times and ample storage for your files.
- Versatile Connectivity: With HDMI, Thunderbolt, and multiple USB options, stay connected with ease.
Who buys this product
This laptop is ideal for tech-savvy users who demand excellence in their devices. Whether you're a gamer, a content creator, or a business professional, this device caters to those who require fast processing, vivid graphics, and robust performance.Upgrade options
Tailor the laptop to suit your personal needs with potential component enhancements. Elevate your experience by consulting a professional before performing an upgradeWhy choose a refurbished device
Opt for a professionally refurbished device to enjoy premium quality and performance at a remarkable value. When choosing a carefully restored gadget, you contribute to sustainability while benefiting from a product that meets rigorous quality standards.| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 155H / 1,4 - 3,8 GHz / 16-Cores (6C+(8c+2c)/22T) / 5,0 GHz TurboBoost |
|---|---|
| System memory | 16 GB DDR5 |
| Type of working memory (RAM) | LPDDR5 (onboard, no DIMM or SODIMM) |
| Maximum memory size (RAM) | 16 GB |
| Hard drive | 1 TB SSD |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 (6 GB GDDR6) |
| Screen | 35,6 cm (14″) 2.8K (2880x1800) BrightView OLED | 400nits (SDR) | 500nits (HDR) | 100% DCI-P3 | 120 Hz |
| Maximum resolution | 2.8K / 2880 x 1800 |
| Display type | Glossy (BrightView, gloss) |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 |
| Optical unit | No |
| Number of USB ports | 2x |
| USB-C | ne |
| Number of Thunderbolt ports | 0x |
| Video over USB-C | 1x |
| Displayport | 1x |
| Docking station connector | no |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | No |
| Card reader | No |
| Bluetooth | yes |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | English keyboard |
| Condition | HP Renew, Outlet - Open Box |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | HP tehnična regulativna ekipa, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop HP Omen MAX Gaming Laptop 16-ah0012ns / Ultra 9 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0" WQXGA
2,499.00 €
2,048.36 €
lowest price in the last 30 days: 2,499.00 €
Computer HP OMEN 35L Gaming GT16-0199nz | U7-265K | RTX 5080 (16GB) / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive
2,999.00 €
2,458.20 €
lowest price in the last 30 days: 2,999.00 €
Laptop HP OMEN MAX Gaming 16-ah0710ng | U7 255HX | RTX 5070Ti (12GB) | W11 / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WQHD
2,299.00 €
1,884.43 €
lowest price in the last 30 days: 2,299.00 €
Laptop HP Omen Gaming 16-AE0XXX / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ FHD
1,349.00 €
1,105.74 €
lowest price in the last 30 days: 1,349.00 €
Computer HP EliteOne 870 G9 AiO | i7-14700 | FHD | W10 Pro / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive
1,239.00 €
1,015.57 €
lowest price in the last 30 days: 1,239.00 €
Laptop HP Victus Gaming 15-fb3770ng | R7 350 | RTX 5060 (8 GB) / AMD Ryzen™ AI 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Laptop HP EliteBook 6 G1i 16 | U7-255U | 1TB SSD | W11P / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,399.00 €
1,146.72 €
lowest price in the last 30 days: 1,399.00 €
Laptop HP OmniBook X Flip 16-AS0XXX / Ultra 7 258V / 2.2 GHz Turbo boost 4.8 GHz / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ 2.8K
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1i 16 | U7 255U | 24GB RAM | Win 10 Pro / Ultra 7 / RAM 24 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,198.00 €
981.97 €
lowest price in the last 30 days: 1,198.00 €
Laptop HP Victus Gaming 15-fb2933nc | RTX 4060 (8 GB) / AMD Ryzen™ 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
1,189.00 €
974.59 €
lowest price in the last 30 days: 1,189.00 €



























