Short description:
Intel Core Ultra 7 256V (2,2 GHz), 16 GB LPDDR5x-8533 (onboard), SSD 1 TB M.2 PCIe NVMe, 43,9 cm (17,3″) FHD (1920x1080) Multi-Touch BV IPS LED 60 Hz, Intel Arc 140V Graphics (8 GB), HDMi 2.1, Wi-Fi 6E (2x2), Bluetooth 5.3, 1x Thunderbolt 4 (USB-C/DisplayPort - 40Gbps), 1x USB-C 3.2 Gen2 (10Gbps - DisplayPort), 3x USB-A 3.2 Gen2 (10 Gbps), Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Home (64-bit)
SKU:
B5UH5UAR
Laptop HP OmniBook X Next Gen AI 17-dd0013dx | U7-256V | Touch / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 17,3″ FHD
1,099.00 €
900.82 €
lowest price in the last 30 days: 1,099.00 €
Short description:
Intel Core Ultra 7 256V (2,2 GHz), 16 GB LPDDR5x-8533 (onboard), SSD 1 TB M.2 PCIe NVMe, 43,9 cm (17,3″) FHD (1920x1080) Multi-Touch BV IPS LED 60 Hz, Intel Arc 140V Graphics (8 GB), HDMi 2.1, Wi-Fi 6E (2x2), Bluetooth 5.3, 1x Thunderbolt 4 (USB-C/DisplayPort - 40Gbps), 1x USB-C 3.2 Gen2 (10Gbps - DisplayPort), 3x USB-A 3.2 Gen2 (10 Gbps), Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Home (64-bit)
By purchasing this product, you earn 1099 loyalty points, equivalent to 33.30 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Meet the HP OmniBook X Next Gen AI 17-dd0013dx, the perfect fusion of cutting-edge technology and design sophistication. Crafted for the tech-savvy professional or enthusiastic gamer, this 17.3-inch device promises an immersive experience, powered by an intel processor with advanced AI capabilities.
Main advantages
- Immersive Display: Enjoy visuals like never before on the vibrant 17.3-inch Full HD Multi-Touch display
- Advanced Graphics: Experience stunning visuals delivered by Intel Arc Graphics with 8 GB dedicated memory
- Unmatched Speed: Benefit from lightning-fast storage with a 1 TB NVMe SSD, ensuring swift data access and seamless multitasking
- Connectivity Galore: Equipped with Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, multiple USB-C and USB-A ports, and HDMi 2.1 for versatile connectivity options
Who buys this product
This device is ideal for professionals needing powerful performance for intense multitasking, creatives keen on design and photo editing, and gamers looking for an immersive gaming experience.Upgrade options
For those looking to further enhance their device, memory and storage upgrades are available Always consult a professional before performing an upgradeWhy choose a refurbished device
Opting for a refurbished device not only offers excellent value for money but also supports sustainable practices by extending the product lifecycle These devices undergo a professional refurbishment service, ensuring they meet a standardized quality rating system, delivering performance and reliability like new The HP OmniBook X is more than just a laptop—it's an investment in performance and technology, designed to keep up with today's demanding tasks and future innovations| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 256V / 2,2 GHz / Octa-Core (4C+4c/8T) / Max Turbo Frequency 4,8 GHz |
|---|---|
| System memory | 16 GB LPDDR5X |
| Type of working memory (RAM) | LPDDR5x |
| Maximum memory size (RAM) | 16 GB |
| Hard drive | 1 TB SSD |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | Intel® Arc™ 140V Graphics (8 GB) |
| Screen | 43,9 cm (17,3″) FHD (1920 x 1080) Multi-Touch IPS LED | Multi-Touch IPS LED | 400 nits | 100% sRGB |
| Maximum resolution | FHD / 1920 x 1080 |
| Display type | Glossy (BrightView, gloss), Touch |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 |
| Optical unit | No |
| Number of USB ports | 3x |
| USB-C | ne |
| Number of Thunderbolt ports | 0x |
| Video over USB-C | 1x |
| Displayport | 1x |
| Docking station connector | no |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | No |
| Card reader | No |
| Bluetooth | yes |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | American keyboard |
| Condition | HP Renew, Outlet - Open Box |
| EAN | 0198990145396 |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | HP tehnična regulativna ekipa, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop HP OMEN Transcend 14-fb0002nt | Ultra 9 | OLED 2.8K | RTX 4070 | 16GB / Ultra 9 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ 2.8K
1,859.00 €
1,523.77 €
lowest price in the last 30 days: 1,859.00 €
Laptop HP EliteBook 6 G1i 16 | U7-255U | 1TB SSD | W11P / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,399.00 €
1,146.72 €
lowest price in the last 30 days: 1,399.00 €
Computer HP OMEN 35L Gaming GT16-0189nz | U7-265K | RTX 5080 (16GB) / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive
2,999.00 €
2,458.20 €
lowest price in the last 30 days: 2,999.00 €
Laptop HP EliteBook 6 G1i 16 | U5-225U | WWAN | Touch / Ultra 5 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Laptop i HP EliteBook 6 G1i 14 | U7 255U | 16GB RAM | 1TB SSD / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
1,199.00 €
982.79 €
lowest price in the last 30 days: 1,199.00 €
Laptop HP OMEN MAX Gaming 16-ah0710ng | U7 255HX | RTX 5070Ti (12GB) | W11 / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WQHD
2,299.00 €
1,884.43 €
lowest price in the last 30 days: 2,299.00 €
Laptop Apple MacBook Air 15 2023 Midnight / Apple M / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,3" Retina
1,199.00 €
982.79 €
lowest price in the last 30 days: 1,199.00 €
Laptop HP Victus Gaming 15-fb3770ng | R7 350 | RTX 5060 (8 GB) / AMD Ryzen™ AI 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Computer HP EliteOne 870 G9 AiO | i7-14700 | FHD | W10 Pro / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive
1,239.00 €
1,015.57 €
lowest price in the last 30 days: 1,239.00 €
Laptop HP OMEN Transcend 14-fb0005nx | Ultra 7 155H | GeForce RTX 4060 (8 GB) / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ 2.8K
1,399.00 €
1,146.72 €
lowest price in the last 30 days: 1,399.00 €



























