Short description:
Intel Ultra 7 155U (1,7 GHz), 16 GB LPDDR5x-7467, 40,6 cm (16\") WUXGA (1920x1200) AG LED, SSD 1 TB PCIe M.2 NVMe, Intel Graphics (IGP), HDMI 2.1, 2x USB-C 3.2 Gen2 (10 Gbps - DisplayPort), 1x USB-A 3.2 Gen1 (10 Gbps), 1x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Wi-Fi, Bluetooth, Backlit Kbd, Webcam, Microsoft Windows 11 Home (64-bit)
SKU:
B10Q2EAR
Laptop HP Pavilion 16-af0002nx / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
779.00 €
638.52 €
lowest price in the last 30 days: 779.00 €
Short description:
Intel Ultra 7 155U (1,7 GHz), 16 GB LPDDR5x-7467, 40,6 cm (16\") WUXGA (1920x1200) AG LED, SSD 1 TB PCIe M.2 NVMe, Intel Graphics (IGP), HDMI 2.1, 2x USB-C 3.2 Gen2 (10 Gbps - DisplayPort), 1x USB-A 3.2 Gen1 (10 Gbps), 1x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Wi-Fi, Bluetooth, Backlit Kbd, Webcam, Microsoft Windows 11 Home (64-bit)
By purchasing this product, you earn 779 loyalty points, equivalent to 23.61 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Discover a laptop that marries performance with style, providing an exceptional computing experience. The HP Pavilion 16-af0002nx is equipped with robust processing power, a stunning display, and innovative features designed for productivity and entertainment. This device presents an ideal solution for multitaskers seeking quality and reliability.
Main advantages
- Performance: Powered by a high-capacity processor, this laptop optimizes speed and efficiency for demanding applications, ensuring smooth and responsive performance.
- Visual Experience: The 16.0" WUXGA AG LED display offers vibrant visuals and a generous screen size, perfect for both work and play.
- Storage: With an SSD drive based on PCIe M.2 NVMe technology, experience remarkably fast boot times and rapid data access.
- Connectivity Options: Versatile ports including HDMI 2.1, dual USB-C, and USB-A connectors facilitate seamless connectivity with different peripherals and devices.
- Portability: The sleek design is complemented by efficient wireless options like Wi-Fi and Bluetooth, making it easy to stay connected on the go.
- User-Friendly Features: Enjoy enhanced usability with a backlit keyboard and integrated webcam for hassle-free video calls.
Who buys this product
Ideal for students, professionals, and creative enthusiasts, this laptop caters to those who demand top-notch performance for tasks like video editing, programming, and multimedia consumption. It's perfect for anyone needing a reliable device for both productivity and leisure.Upgrade options
Primed for future-proofing, this laptop allows for potential memory and storage upgrades. Always consult a professional before performing an upgrade.Why choose a refurbished device
Opting for a refurbished HP Pavilion is a smart choice due to its combination of quality and value. Professionally refurbished and inspected under a standardized quality rating system, each laptop delivers outstanding functionality at a reduced cost. This eco-friendly choice also contributes to sustainability by extending the lifespan of technology, ensuring reliability while supporting environmental conservation.| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 processor 155U / 1,7 - 3,8 GHz / 12-Cores (2C+(8c+2c)/14T) / 4,8 GHz TurboBoost |
|---|---|
| System memory | 16 GB DDR5 |
| Type of working memory (RAM) | LPDDR5x SODIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 16 GB |
| Hard drive | 1 TB SSD |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | Intel Graphics (IGP) |
| Screen | 40,6 cm (16") WUXGA (1920 x 1200) UWVA LED |
| Maximum resolution | WUXGA / 1920 x 1200 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt) |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 |
| Optical unit | No |
| Number of USB ports | 4x |
| USB-C | ne |
| Number of Thunderbolt ports | 0x |
| Video over USB-C | 0x |
| Displayport | 1x |
| Docking station connector | no |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | No |
| Card reader | No |
| Bluetooth | yes |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | English - arabish keyboard |
| Condition | HP Renew, Outlet - Open Box |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | HP Technical Regulatory Team, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop HP OmniBook X Flip Next Gen AI 16-as0004nj | U5 226V | Touch / Ultra 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Computer HP All-in-One 27-cr0048na | i7 13.gen | W11H / i7 / RAM 8 GB / SSD Drive
929.00 €
761.48 €
lowest price in the last 30 days: 929.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1i 16 | U7 255U | 24GB RAM | W11P / Ultra 7 / RAM 24 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,099.00 €
900.82 €
lowest price in the last 30 days: 1,099.00 €
Laptop HP EliteBook 830 G11 | U7-165U / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 13,3″ WUXGA
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1i 16 | U7 255U | 24GB RAM | Win 10 Pro / Ultra 7 / RAM 24 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,198.00 €
981.97 €
lowest price in the last 30 days: 1,198.00 €
Laptop HP EliteBook 830 G11 | U7-155U / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 13,3″ WUXGA
949.00 €
777.87 €
lowest price in the last 30 days: 949.00 €
Laptop Apple MacBook Air 15 2023 Midnight / Apple M / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,3" Retina
1,199.00 €
982.79 €
lowest price in the last 30 days: 1,199.00 €
Laptop HP Spectre X360 2-IN-1 16-AA0XXX / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WQXGA
1,049.00 €
859.84 €
lowest price in the last 30 days: 1,049.00 €
Laptop HP OmniBook X Flip 16-AS0XXX / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ 2.8K
999.00 €
818.85 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €
Laptop HP OmniBook X Flip NGAI 16-as0009na | U7-256V | Touch OLED *** praska / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ 2.8K
1,049.00 €
859.84 €
lowest price in the last 30 days: 1,049.00 €



























