Short description:
Intel Core i7-1355U (1,7 GHz), 8 GB DDR4-3200, SSD 512 GB PCIe NVMe, 35,6 cm (14″) FHD (1920x1080) AG UWVA LED 60 Hz, Intel Iris Xe Graphics (IGP), 2x USB-C (DisplayPort 10Gbps), 2x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Webcam, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, Webcam, Fingerprint, Backlit Kbd., Microsoft Windows 10 Pro MAR (64-bit)
SKU:
816N5EARI
Laptop HP ProBook 440 G10 | Metal | i7-1355U / i7 / RAM 8 GB / SSD Drive / 14,0″ FHD
719.00 €
589.34 €
lowest price in the last 30 days: 719.00 €
Short description:
Intel Core i7-1355U (1,7 GHz), 8 GB DDR4-3200, SSD 512 GB PCIe NVMe, 35,6 cm (14″) FHD (1920x1080) AG UWVA LED 60 Hz, Intel Iris Xe Graphics (IGP), 2x USB-C (DisplayPort 10Gbps), 2x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Webcam, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, Webcam, Fingerprint, Backlit Kbd., Microsoft Windows 10 Pro MAR (64-bit)
By purchasing this product, you earn 719 loyalty points, equivalent to 21.79 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability: In stock
only 1 piece available.
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Experience the ideal blend of performance and elegance with the HP ProBook 440 G10. Crafted with a sleek metal finish, this powerful laptop is designed for the dynamic professional seeking both durability and functionality. Its 14.0" Full HD display ensures vivid visuals, while the compact design offers unmatched portability.
Main advantages
- Sleek Metal Design: A robust, resilient metal finish offers an elegant, professional appearance.
- 14.0" Full HD Display: Enjoy crisp, clear visuals perfect for work and multimedia engagement.
- Intel I7 Processor: Power through demanding tasks with ease, thanks to the efficient and reliable Intel technology.
- SSD Drive: Experience lightning-fast data transfer rates and quick access to your files, thanks to the advanced PCIe NVMe SSD technology.
- Diverse Connectivity: Features multiple USB-C and USB-A ports, ensuring you stay connected and productive on the go.
- Enhanced Security: Secure access with the convenience of a fingerprint reader.
- Instant Connectivity: Enjoy seamless wireless experiences with Wi-Fi 6E and Bluetooth 5.3.
Who buys this product
This laptop is perfect for business professionals, students, and tech-savvy individuals who require robustness and efficiency in their devices. It's also ideal for users who value security, thanks to its advanced fingerprint recognition.Upgrade options
With flexible upgrade options for RAM and storage, this laptop adapts to your evolving needs. Whether you're managing extensive files or tackling complex tasks, expanding your laptop's capacity ensures future-proof performance. Always consult a professional before performing an upgrade.Why choose a refurbished device
Opting for a refurbished device like the HP ProBook 440 G10 is a move toward sustainability without sacrificing quality. Each unit undergoes a thorough professional refurbishment process and adheres to a standardized quality rating system, ensuring reliability and performance on par with new devices. Embrace the opportunity to reduce environmental impact while enjoying the exceptional value and functionality of your laptop.| Processor | Intel® Core™ i7-1355U / 1,7 - 3,7 GHz / 10-Cores (2C+8c/12T) / Turbo Speed 5,0 GHz |
|---|---|
| System memory | 8 GB DDR4 |
| Type of working memory (RAM) | DDR4 SODIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 64 GB |
| Hard drive | 512 GB SSD |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | Intel® Iris® Xe Graphics |
| Screen | 35,6 cm (14″) Full HD (1920x1080) LED |
| Maximum resolution | FHD / 1920 x 1080 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt) |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 Pro MAR |
| Optical unit | No |
| Number of USB ports | 2x |
| USB-C | ne |
| Number of Thunderbolt ports | 1x |
| Video over USB-C | 1x |
| Displayport | 1x |
| Docking station connector | no |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | Yes |
| Card reader | No |
| Bluetooth | yes |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | Angleška / Arabska tipkovnica (priložene SLO nalepke) |
| Condition | HP Renew, Outlet - Open Box |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | HP tehnična regulativna ekipa, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop HP Elite Dragonfly G3 / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 13,5″ WUXGA
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Computer HP All-in-One 24-cr1004nx | U5-125U / Ultra 5 / RAM 16 GB / SSD Drive
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Laptop HP OmniBook X Flip NGAI 16-as0009na | U7-256V | Touch OLED *** praska / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ 2.8K
1,049.00 €
859.84 €
lowest price in the last 30 days: 1,049.00 €
Computer HP All-in-One 24-cr1003nx| U7-155U | Touch / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Laptop HP OmniBook 5 Flip 14-fp0014np | Core 7 150U | Touch / 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
949.00 €
777.87 €
lowest price in the last 30 days: 949.00 €
Laptop HP OmniBook X Flip NGAI 16-as0008na | Ultra7 256V | Touch / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
999.00 €
818.85 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1i 14 | U7 255U | 24GB RAM | W11P / Ultra 7 / RAM 24 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
1,099.00 €
900.82 €
lowest price in the last 30 days: 1,099.00 €
Laptop Apple MacBook Air 2023 / Apple M / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ 2.8K
1,149.00 €
941.80 €
lowest price in the last 30 days: 1,149.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1i 16 | U7 255U | 24GB RAM / Ultra 7 / RAM 24 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,099.00 €
900.82 €
lowest price in the last 30 days: 1,099.00 €
Computer HP ProOne 440 G9 NT AiO | i7-13700T | Touch | W11P / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive
999.00 €
818.85 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €























