Short description:
Intel Core i7-1355U (1,7 GHz), 32 GB LPDDR4x-4266, 34,3 cm (13.5'') 3K2K (3000x2000) Multi-Touch UWVA BV OLED, SSD 2 TB M.2 PCIe NVMe, no ODD, Intel® Iris® Xe Graphics (IGP), 2x Thunderbolt 4 (USB-C / USB 4.0 / DisplayPort), 1x USB-A 3.2 (10 Gbps), Wi-Fi, Bluetooth, Webcam, microSD, Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Pro (64-bit)
SKU:
7P401EAR
Laptop HP Spectre x360 14-ef2759nz | Touch / i7 / RAM 32 GB / SSD Drive / 13,3″ 3K
1,369.00 €
1,122.13 €
lowest price in the last 30 days: 1,369.00 €
Short description:
Intel Core i7-1355U (1,7 GHz), 32 GB LPDDR4x-4266, 34,3 cm (13.5'') 3K2K (3000x2000) Multi-Touch UWVA BV OLED, SSD 2 TB M.2 PCIe NVMe, no ODD, Intel® Iris® Xe Graphics (IGP), 2x Thunderbolt 4 (USB-C / USB 4.0 / DisplayPort), 1x USB-A 3.2 (10 Gbps), Wi-Fi, Bluetooth, Webcam, microSD, Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Pro (64-bit)
By purchasing this product, you earn 1369 loyalty points, equivalent to 41.48 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Discover the elegance and performance of the HP Spectre x360 14-ef2759nz, a versatile laptop built to meet diverse computing needs. Combining a stunning 13.5-inch 3K2K OLED touchscreen display with the seamless power of an Intel Core processor and advanced integrated graphics, this device is designed to deliver brilliance at every turn
Main advantages
- Elegant Design: The HP Spectre x360 features a sleek design with high-quality materials
- Vivid Display: Enjoy a 13.5-inch 3K2K OLED display that delivers exceptional clarity and vibrant colors
- Lightning-fast Storage: With SSD storage using NVMe technology, experience incredible speed and performance
- Advanced Connectivity: Features include Thunderbolt 4 ports and high-speed USB connections
Who buys this product
This laptop is ideal for professionals seeking robust performance, creatives who demand spectacular display quality, and travelers who need a lightweight and portable deviceUpgrade options
The HP Spectre x360 offers potential for enhancements to maximize its performance Always consult a professional before performing an upgradeWhy choose a refurbished device
Opting for a refurbished laptop from a professional refurbishment service gives you access to high-quality technology at a fraction of the cost of a new device Support sustainability by reducing e-waste All products are assessed using a standardized quality rating system to ensure reliability and performance| Processor | Intel® Core™ i7-1355U / 1,7 - 3,7 GHz / 10-Cores (2C+8c/12T) / Turbo Speed 5,0 GHz |
|---|---|
| System memory | 32 GB DDR4 |
| Type of working memory (RAM) | LPDDR4x SODIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 32 GB |
| Hard drive | 2 TB SSD |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | Intel® Iris® Xᵉ Graphics |
| Screen | 34,3 cm (13,5″) 3K2K (3000x2000) Multi-Touch BrightView OLED | SDR 400 nits | HDR 500 nits | 100% DCI-P3 |
| Maximum resolution | 3K / 3000 x 2000 |
| Display type | Glossy (BrightView, gloss), Touch |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Optical unit | Without |
| Number of USB ports | 3x |
| USB-C | da |
| Number of Thunderbolt ports | 2x |
| Video over USB-C | 1x |
| Displayport | 1x |
| HDMI | 0x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | No |
| Card reader | Yes |
| Bluetooth | yes |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | Swiss keyboard |
| Condition | HP Renew, Outlet - Open Box |
| Weight | 1,36 |
| EAN | 0197192849804 |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | HP Technical Regulatory Team, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop HP Omen 16-am0073ng / i7 / RAM 16 GB / 16,0″ WUXGA
1,399.00 €
1,146.72 €
lowest price in the last 30 days: 1,399.00 €
Computer HP EliteOne 870 G9 AiO | i7-14700 | FHD | W10 Pro / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive
1,239.00 €
1,015.57 €
lowest price in the last 30 days: 1,239.00 €
Laptop Asus TUF Gaming A18 FA808UH / AMD Ryzen™ 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 18" WQXGA
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Laptop HP Omen Gaming 16-AE0XXX / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ FHD
1,349.00 €
1,105.74 €
lowest price in the last 30 days: 1,349.00 €
Laptop HP Omen Max Gaming 16-AH0XXX / Ultra 9 / RAM 64 GB / 16,0″ WQXGA
2,799.00 €
2,294.26 €
lowest price in the last 30 days: 2,799.00 €
Laptop HP ZBook X G1i 16 / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WQXGA
2,299.00 €
1,884.43 €
lowest price in the last 30 days: 2,299.00 €
Laptop Lenovo ThinkPad P16v G1 / AMD Ryzen™ 9 / RAM 64 GB / 16,0″ WUXGA
1,499.00 €
1,228.69 €
lowest price in the last 30 days: 1,499.00 €
Laptop HP OmniBook 7 NGAI 17-dc0000nf | U7 258V | RTX4050 (6GB) / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive / 17,3″ FHD
1,459.00 €
1,195.90 €
lowest price in the last 30 days: 1,459.00 €
Laptop HP OMEN Transcend 14-fb0005nx | Ultra 7 155H | GeForce RTX 4060 (8 GB) / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ 2.8K
1,399.00 €
1,146.72 €
lowest price in the last 30 days: 1,399.00 €
Laptop Gigabyte Aorus Elite 16 BWH / Ultra 9 / RAM 32 GB / 17,3″ WQXGA
2,099.00 €
1,720.49 €
lowest price in the last 30 days: 2,099.00 €
























