Short description:
Intel Core i7-13700H (2,4 GHz), 16 GB (2x8GB) DDR4-3200, SSD 512 GB M.2 PCie NVMe, 39,6 cm (15,6\'\') FHD (1920x1080) AG LED 144 Hz, NVIDIA GeForce RTX 4050 (6 GB GDDR6), 1x HDMI, 1x USB-C 3.2 Gen 1 (5Gbps), 2x USB-A 3.2 (5Gbps), Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, Webcam, SD Card, Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Home (64-bit)
SKU:
7Q765EAR
Laptop HP Victus Gaming 15-fa1001ne | GeForce RTX 4050 (6 GB) / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
999.00 €
818.85 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €
Short description:
Intel Core i7-13700H (2,4 GHz), 16 GB (2x8GB) DDR4-3200, SSD 512 GB M.2 PCie NVMe, 39,6 cm (15,6\'\') FHD (1920x1080) AG LED 144 Hz, NVIDIA GeForce RTX 4050 (6 GB GDDR6), 1x HDMI, 1x USB-C 3.2 Gen 1 (5Gbps), 2x USB-A 3.2 (5Gbps), Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, Webcam, SD Card, Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Home (64-bit)
By purchasing this product, you earn 999 loyalty points, equivalent to 30.27 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Step into the dynamic world of gaming with the HP Victus Gaming 15-fa1001ne, a laptop designed to deliver powerful performance and immersive visual experiences. Equipped with a robust combination of cutting-edge components, this device is built for those who demand excellence in every pixel.
Main advantages
- Powered by a high-performance I7 processor ensuring seamless multitasking and smooth gameplay
- NVIDIA GeForce RTX 4050 with 6 GB GDDR6 memory facilitates stunning graphics and realistic visual effects
- A generous SSD ensures lightning-fast boot times and rapid data access, thanks to its advanced NVMe technology
- The spacious 15.6'' FHD display, with 144 Hz refresh rate, offers crystal-clear visuals and a truly immersive gaming experience
- Advanced connectivity options including HDMI, USB-C, and USB-A ensure you stay connected to all your peripherals
- Features such as a backlit keyboard and built-in webcam add convenience and functionality to your gaming adventures
Who buys this product
This laptop is an ideal choice for gamers who seek a balance between performance and value. It also suits creative professionals and students requiring a reliable machine capable of handling resource-intensive applications, whether for gaming, graphic design, or video editing.Upgrade options
This device provides flexibility with memory and disk upgrade options, allowing it to evolve with your needs. Add more RAM or increase storage capacity for better performance and larger file handling. Always consult a professional before performing an upgrade.Why choose a refurbished device
Opting for a refurbished HP Victus 15-fa1001ne means investing in a product that's been thoroughly tested and certified by a professional refurbishment service, ensuring it meets standardized quality ratings. Choosing a refurbished device is an environmentally conscious decision, reducing electronic waste while still enjoying tremendous value for your investment. This device not only extends the life of quality electronics but also comes at a fraction of the price of new units, delivering outstanding performance without stretching your budget.| Processor | Intel® Core™ i7-13700H / 2,4 - 3,7 GHz / 14-Cores (6C+8c/20T) / Turbo Speed 5,0 GHz |
|---|---|
| System memory | 16 GB (2x 8 GB) DDR4 |
| Type of working memory (RAM) | DDR4 SODIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 32 GB |
| Hard drive | 512GB SSD M.2 |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | NVIDIA GeForce RTX 4050 (6 GB GDDR6) |
| Screen | 39,6 cm (15,6″) Full HD AG LED Display (1920 x 1080) |
| Maximum resolution | FHD / 1920 x 1080 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt) |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 |
| Optical unit | No |
| Number of USB ports | 2x |
| USB-C | ne |
| Number of Thunderbolt ports | 0x |
| Video over USB-C | 1x |
| Displayport | 1x |
| Docking station connector | no |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | No |
| Card reader | Yes |
| Bluetooth | yes |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | Angleška / Arabska tipkovnica (priložene SLO nalepke) |
| Condition | HP Renew, Outlet - Open Box |
| EAN | 0197192897010 |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | HP Technical Regulatory Team, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop HP Elite Dragonfly G3 / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 13,5″ WUXGA
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Laptop HP OmniBook X Flip NGAI 16-as0009na | U7-256V | Touch OLED *** praska / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ 2.8K
1,049.00 €
859.84 €
lowest price in the last 30 days: 1,049.00 €
Laptop HP Victus Gaming 15-fb2933nc | RTX 4060 (8 GB) / AMD Ryzen™ 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
1,189.00 €
974.59 €
lowest price in the last 30 days: 1,189.00 €
Laptop HP Elite 1040 X360 G11 / Ultra 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
1,099.00 €
900.82 €
lowest price in the last 30 days: 1,099.00 €
Laptop HP EliteBook 830 G11 | U7-155U / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 13,3″ WUXGA
949.00 €
777.87 €
lowest price in the last 30 days: 949.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1q 14 AI | Snapdragon X1 / Qualcomm® Snapdragon® X / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Laptop i HP EliteBook 6 G1i 14 | U5 225U | WWAN / Ultra 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 4, WUXGA
1,099.00 €
900.82 €
lowest price in the last 30 days: 1,099.00 €
Laptop Victus Gaming 15-fa2008ns | i5-13420H | RTX 3050 | Pink / i5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Laptop HP Spectre X360 2-IN-1 16-AA0XXX / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WQHD
Special Price
999.00 €
818.85 €
Regular Price
1,049.00 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €
Laptop HP Elite x360 830 G11 | U7-155U | Touch / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 13,3″ WUXGA
1,099.00 €
900.82 €
lowest price in the last 30 days: 1,099.00 €



























