Short description:
AMD Ryzen 5 8645HS (4,3 GHz), 16 GB (2x8GB) DDR5-5600, SSD 512 GB M.2 PCie NVMe, 39,6 cm (15,6″) FHD (1920x1080) AG LED 144 Hz, AMD Radeon RX 6550M (4 GB GDDR6), HDMI 2.1, 1x USB-C 3.2 Gen1 (5 Gbps - DisplayPort), 2x USB-A 3.2 Gen1 (5 Gbps), Wi-Fi 6, Bluetooth 5.4, Webcam, Backlit Kbd., Microsoft Windows 10 Pro (64-bit)
SKU:
B82WJEAR4
Laptop HP Victus Gaming 15-fb3015nt | Radeon RX6550M | Win 10 Pro / AMD Ryzen™ 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
599.00 €
490.98 €
lowest price in the last 30 days: 599.00 €
Short description:
AMD Ryzen 5 8645HS (4,3 GHz), 16 GB (2x8GB) DDR5-5600, SSD 512 GB M.2 PCie NVMe, 39,6 cm (15,6″) FHD (1920x1080) AG LED 144 Hz, AMD Radeon RX 6550M (4 GB GDDR6), HDMI 2.1, 1x USB-C 3.2 Gen1 (5 Gbps - DisplayPort), 2x USB-A 3.2 Gen1 (5 Gbps), Wi-Fi 6, Bluetooth 5.4, Webcam, Backlit Kbd., Microsoft Windows 10 Pro (64-bit)
By purchasing this product, you earn 599 loyalty points, equivalent to 18.15 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Introducing the Prenosnik HP Victus Gaming 15-fb3015nt — an exceptional gaming laptop that blends performance with cutting-edge features. This powerhouse is designed to elevate your gaming experience with its superior graphics, immersive 15.6" display, and robust processing capabilities.
Main advantages
- High-Performance Graphics: Experience stunning visuals with the AMD Radeon RX 6550M graphics card, equipped with 4 GB GDDR6 memory
- Vivid Display: Enjoy a 15.6" FHD LED screen with a 144 Hz refresh rate for fluid, crystal-clear visuals
- Efficient Multitasking: Powered by a Ryzen 5 processor, ensuring smooth and efficient performance for intense tasks
- Fast and Ample Storage: Equipped with NVMe technology, the 512 GB SSD offers rapid data access and improved reliability
- Connectivity and Convenience: Includes advanced Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.4 technology, multiple USB ports, HDMI 2.1, a built-in webcam, and a backlit keyboard
Who buys this product
This gaming laptop is perfect for gamers, creative professionals, and tech enthusiasts seeking a device that delivers performance without compromise. Ideal for both work and play, it caters to those who demand precision and power in their digital experiences.Upgrade options
The device offers potential for memory and storage enhancements, allowing you to tailor the specifications to your needs. Whether increasing memory capacity or adding more storage space, this flexibility ensures your laptop keeps up with technological advancements. Always consult a professional before performing an upgradeWhy choose a refurbished device
Opting for a refurbished Prenosnik HP Victus Gaming 15-fb3015nt means acquiring quality at an exceptional value. Professionally refurbished and assessed through a standardized quality rating system, this device offers reassurance on reliability and performance. Choosing refurbished supports sustainability, contributing positively to environmental stewardship by extending the lifecycle of top-tier electronics. Embrace the assurance of quality and performance in a device that meets your expectations and helps reduce the carbon footprint.| Processor | AMD Ryzen™ 5 8645HS / 4,3 GHz / Hexa-Core (6C/12T) / Turbo Speed 5,0 GHz |
|---|---|
| System memory | 16 GB (2x 8 GB) DDR5 |
| Type of working memory (RAM) | DDR5 SODIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 32 GB |
| Hard drive | 512 GB SSD |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | AMD Radeon™ RX 6550M (4 GB GDDR6) |
| Screen | 39,6 cm (15,6″) Full HD AG LED Display (1920 x 1080) | IPS | 300 nits | 62,5% sRGB |
| Maximum resolution | FHD / 1920 x 1080 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt) |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 10 Pro |
| Optical unit | No |
| Number of USB ports | 2x |
| USB-C | ne |
| Number of Thunderbolt ports | 0x |
| Video over USB-C | 0x |
| Displayport | 1x |
| Docking station connector | no |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | No |
| Card reader | No |
| Bluetooth | yes |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | Turkish keyboard |
| Condition | HP Renew, Outlet - Open Box |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | HP tehnična regulativna ekipa, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop HP OmniBook 7 AI 14-fr0433nc | U5-225U | 2.8K OLED / Ultra 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ 2.8K
799.00 €
654.92 €
lowest price in the last 30 days: 799.00 €
Laptop HP EliteBook 840 G9 | i5-1245U | 16GB RAM | 512GB SSD | W11P / i5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
799.00 €
654.92 €
lowest price in the last 30 days: 799.00 €
Laptop HP EliteBook 640 G10 | Metal / i5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ FHD
649.00 €
531.97 €
lowest price in the last 30 days: 649.00 €
Laptop HP ProBook 440 G11 | U7 155U | 8GB RAM | 512GB SSD / Ultra 7 / RAM 8 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
829.00 €
679.51 €
lowest price in the last 30 days: 829.00 €
Laptop HP Pavilion 16-ag0009na | R5 8000s | Touch / AMD Ryzen™ 5 / RAM 8 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
669.00 €
548.36 €
lowest price in the last 30 days: 669.00 €
Laptop HP 17-CN4XXX / 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 17,3″ FHD
749.00 €
613.93 €
lowest price in the last 30 days: 749.00 €
Laptop Dell Latitude 3550 / i5 / RAM 8 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
629.00 €
515.57 €
lowest price in the last 30 days: 629.00 €
Laptop HP EliteBook 830 G11 | U5-135U / Ultra 5 / RAM 8 GB / SSD Drive / 13,3″ WUXGA
799.00 €
654.92 €
lowest price in the last 30 days: 799.00 €
Laptop HP Victus Gaming 15-fa1008nx | i5-13420H | RTX 2050 (4 GB) / i5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
789.00 €
646.72 €
lowest price in the last 30 days: 789.00 €
Laptop HP 17-CN4XXX / 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 17,3″ FHD
699.00 €
572.95 €
lowest price in the last 30 days: 699.00 €

























