SKU:
IHZ620E52K5WP
Computer HP Z620 Workstation Tower / Intel® Xeon® / RAM 64 GB / SSD Drive / Quadro graphics / Intel® Xeon® / RAM 64 GB / SSD Drive / Quadro graphics / Intel® Xeon® / RAM 64 GB / SSD Drive / Quadro graphics / Intel® Xeon® / RAM 64 GB / SSD Dr
1,140.00 €
934.43 €
lowest price in the last 30 days: 1,140.00 €
Short description:
Intel Xeon E5 2640 v2 (2.0 GHz / Turboboost 2.5 GHz), 64 GB DDR3 PC3-10600 ECC, 240 GB SSD, NVIDIA Quadro K5200 8 GB, Windows 10 Pro MAR
By purchasing this product, you earn 1140 loyalty points, equivalent to 34.55 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
| Processor | Intel Xeon E5-2640 V2 (2.0 GHz / Turboboost 2.5 GHz) |
|---|---|
| System memory | 64 GB |
| Type of working memory (RAM) | DDR3 DIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 128 GB |
| Hard drive | 240 GB SSD |
| Hard drive type | SATA SSD |
| Graphic card | Nvidia Quadro k5200 |
| Condition | A quality |
| Operating system | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Optical unit | DVD |
| Number of USB ports | 9x |
| USB-C | 1x |
| Number of Thunderbolt ports | 0x |
| Video over USB-C | 0x |
| Displayport | 2x |
| Docking station connector | no |
| HDMI | Display Port |
| VGA | 0x |
| DVI | 2x |
| Web camera | no |
| WiFi | No |
| Fingerprint | No |
| Card reader | No |
| Bluetooth | no |
| Other plugins | 2 x LAN, 2 x FireWire, 2 x Display Port, 2 x DVI |
| Condition | Refurbished |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | HP Technical Regulatory Team, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |