Short description:
Intel Core i7-13850HX (2,1 GHz), 32 GB (2x16GB) DDR5-5600, SSD 1 TB PCIe NVMe + SSD 512 GB PCIe NVMe (+ 2 free M.2 slots), 40,6 cm (16″) WUXGA (1920x1200) AG IPS LED, NVIDIA RTX 1000 Ada (6 GB GDDR6), HDMI 2.1, mini DP, 2x Thunderbolt 4 (USB-C/USB 4.0 - 40Gbps - DisplayPort), 2x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, Gb LAN, SmartCard, SD Card, Webcam, Fingerprint, Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Pro (64-bit)
SKU:
AA1Z2ECR
Laptop HP ZBook Fury 16 G11 | i7-13850HX | 32 GB RAM | 2x SSD (1,5TB) | RTX 1000 Ada (6GB) / i7 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,949.00 €
1,597.54 €
lowest price in the last 30 days: 1,949.00 €
Short description:
Intel Core i7-13850HX (2,1 GHz), 32 GB (2x16GB) DDR5-5600, SSD 1 TB PCIe NVMe + SSD 512 GB PCIe NVMe (+ 2 free M.2 slots), 40,6 cm (16″) WUXGA (1920x1200) AG IPS LED, NVIDIA RTX 1000 Ada (6 GB GDDR6), HDMI 2.1, mini DP, 2x Thunderbolt 4 (USB-C/USB 4.0 - 40Gbps - DisplayPort), 2x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, Gb LAN, SmartCard, SD Card, Webcam, Fingerprint, Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Pro (64-bit)
By purchasing this product, you earn 1949 loyalty points, equivalent to 59.06 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Experience the perfect blend of power and elegance with the HP ZBook Fury 16 G11. Equipped with cutting-edge technology, this device caters to professionals who demand top-tier performance. A sleek design envelops its superior features, making it not just a tool, but a complete computing experience.
Main Advantages
- Powered by a stellar processor, ensuring high performance for demanding tasks
- Generous RAM capacity enhances multitasking capabilities
- Dual high-speed NVMe SSDs offering lightning-fast storage and data access
- Excellent display clarity with a 16" WUXGA AG IPS LED screen, providing vivid visuals
- Immersive graphics powered by an exceptional NVIDIA card
Who Buys This Product
This device is tailored for professionals such as graphic designers, architects, and engineers who require robust performance. Creative professionals and business experts will appreciate its reliability, efficiency in handling software and applications, and capability to handle demanding graphic tasks with ease.Upgrade Options
The HP ZBook Fury offers upgrade flexibility to further enhance its already formidable power. Users can explore expanding RAM and storage to match their evolving needs. Always consult a professional before performing an upgrade.Why Choose a Refurbished Device
Opting for a professionally refurbished HP ZBook Fury ensures that you enjoy high-caliber technology at a fraction of the cost. Our refurbishment process includes rigorous testing and quality assurance, conducted by skilled professionals to deliver a product that meets standardized quality ratings. This choice not only gives you access to premium features but also contributes positively to sustainability, promoting the use of efficiently refurbished technology. Choose the HP ZBook Fury 16 G11 for seamless performance, elegant design, and the assurance of refurbished excellence.| Processor | Intel® Core™ i7-13850HX / 2,1 - 3,8 GHz / 20-Cores (8C+12c/28T) / Turbo Speed 5,3 GHz |
|---|---|
| System memory | 32 GB (2x 16 GB) DDR5 |
| Type of working memory (RAM) | DDR5 SODIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 128 GB |
| Hard drive | 512 GB SSD + 1 TB SSD |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | NVIDIA RTX™ 1000 Ada (6 GB GDDR6) |
| Screen | 40,64 cm (16,0″) WUXGA IPS WLED (1920 x 1200) AG LED IPS | 400 nits | 100 % sRGB |
| Maximum resolution | WUXGA / 1920 x 1200 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt) |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Optical unit | No |
| Number of USB ports | 2x |
| USB-C | da |
| Number of Thunderbolt ports | 2x |
| Video over USB-C | 1x |
| Displayport | 0x |
| Docking station connector | no |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | Yes |
| Card reader | Yes |
| Bluetooth | yes |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | Evropska tipkovnica (priložene SLO nalepke) |
| Condition | HP Renew, Outlet - Open Box |
| EAN | 0198415990402 |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | HP Technical Regulatory Team, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop HP OMEN MAX Gaming 16-ah0710ng | U7 255HX | RTX 5070Ti (12GB) | W11 / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WQHD
2,299.00 €
1,884.43 €
lowest price in the last 30 days: 2,299.00 €
Computer HP OMEN 35L Gaming GT16-0189nz | U7-265K | RTX 5080 (16GB) / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive
2,999.00 €
2,458.20 €
lowest price in the last 30 days: 2,999.00 €
Laptop Apple MacBook Air 15 2023 Midnight / Apple M / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,3" Retina
1,199.00 €
982.79 €
lowest price in the last 30 days: 1,199.00 €
Laptop HP OMEN Gaming 16-am0008ne | i7-14650HX | RTX 5050 / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Laptop HP OMEN Transcend 14-fb0002nt | Ultra 9 | OLED 2.8K | RTX 4070 | 16GB / Ultra 9 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ 2.8K
1,859.00 €
1,523.77 €
lowest price in the last 30 days: 1,859.00 €
Laptop HP OmniBook X Flip 16-AS0XXX / Ultra 7 258V / 2.2 GHz Turbo boost 4.8 GHz / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ 2.8K
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1i 16 | U7 255H | 24GB RAM | W11P / Ultra 7 / RAM 24 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,159.00 €
950.00 €
lowest price in the last 30 days: 1,159.00 €
Laptop HP Victus Gaming 15-fb3770ng | R7 350 | RTX 5060 (8 GB) / AMD Ryzen™ AI 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Laptop HP Victus Gaming 15-fb2933nc | RTX 4060 (8 GB) / AMD Ryzen™ 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
1,189.00 €
974.59 €
lowest price in the last 30 days: 1,189.00 €
Laptop HP EliteBook 6 G1i 16 | U7-255U | 1TB SSD | W11P / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,399.00 €
1,146.72 €
lowest price in the last 30 days: 1,399.00 €



























