Short description:
AMD Ryzen7 PRO 8845HS (3,8 GHz), 40,6 cm (16,0″) WQXGA (2560x1600) AG UWVA, 32 GB (2x16GB) DDR5-5600, SSD 2 TB M.2 PCIe NVMe, NVIDIA RTX 2000 Ada (8 GB GDDR6) + AMD Radeon 780M (IGP), HDMI 2.1, 2x USB-C 4.0 (DisplayPort - 40 Gbps), 2x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Wi-Fi, Bluetooth, Webcam, SD Card, Fingerprint, Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Pro (64-bit)
SKU:
8T0Q3EAR
Laptop HP ZBook Power G11A | RTX 2000 Ada (8 GB) / AMD Ryzen™ 7 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WQHD
1,799.00 €
1,474.59 €
lowest price in the last 30 days: 1,799.00 €
Short description:
AMD Ryzen7 PRO 8845HS (3,8 GHz), 40,6 cm (16,0″) WQXGA (2560x1600) AG UWVA, 32 GB (2x16GB) DDR5-5600, SSD 2 TB M.2 PCIe NVMe, NVIDIA RTX 2000 Ada (8 GB GDDR6) + AMD Radeon 780M (IGP), HDMI 2.1, 2x USB-C 4.0 (DisplayPort - 40 Gbps), 2x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Wi-Fi, Bluetooth, Webcam, SD Card, Fingerprint, Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Pro (64-bit)
By purchasing this product, you earn 1799 loyalty points, equivalent to 54.52 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Experience unmatched performance and incredible graphics with the Prenosnik HP ZBook Power G11A | RTX 2000 Ada (8 GB). This powerhouse laptop is engineered to cater to high-demand applications while providing a sleek, immersive experience suited for professionals and power users.
Main advantages
- Equipped with a high-performance Ryzen processor ensuring lightning-fast processing capabilities
- Stunning 16.0″ WQXGA display with anti-glare and ultra-wide viewing angles for vibrant visuals
- Incorporates an NVIDIA RTX 2000 Ada graphics card for remarkable graphical prowess
- Ample storage options with a fast NVMe SSD for quick data retrieval and storage
- 32GB of RAM to efficiently handle multitasking
- Comprehensive connectivity options including HDMI 2.1 and multiple USB ports
- Enhanced security with a fingerprint scanner
- Professional refurbishment service with a standardized quality assurance system
Who buys this product
Ideal for professionals, creative designers, and gamers, the HP ZBook Power G11A caters to those who demand exceptional computing power and graphical performance. This is the perfect choice for individuals who work with resource-intensive applications in fields such as architecture, design, and video editing, or for gamers seeking smooth, responsive visuals.Upgrade options
The HP ZBook Power G11A offers flexible upgrade options to adapt to your growing needs. Memory and storage can be expanded easily to enhance performance as projects become more demanding. Always consult a professional before performing an upgradeWhy choose a refurbished device
Opting for a refurbished HP ZBook Power G11A means benefiting from a device that has been thoroughly inspected and restored to impeccable condition by seasoned professionals, all within a standardized quality rating system. Refurbished products provide exceptional value, allowing you to access high-performing technology at a more accessible price point, while also contributing positively to environmental sustainability by extending the device's lifecycle.| Processor | AMD Ryzen™ 7 8845HS / 3,8 GHz / Octa-Core (8C/16T) / Turbo Speed 5,1 GHz |
|---|---|
| System memory | 32 GB (2x 16 GB) DDR5 |
| Type of working memory (RAM) | DDR5 SODIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 64 GB |
| Hard drive | 2 TB SSD |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | NVIDIA RTX 2000 Ada (8 GB GDDR6) |
| Screen | 40,6 cm (16,0″) WQXGA (2560x1600) AG LED | 400 nits | 100% sRGB |
| Maximum resolution | WQHD / 2560 x 1440 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt) |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Optical unit | No |
| Number of USB ports | 2x |
| USB-C | da |
| Number of Thunderbolt ports | 0x |
| Video over USB-C | 1x |
| Displayport | 1x |
| Docking station connector | no |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | No |
| Card reader | Yes |
| Bluetooth | yes |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | Czech / Slovak keyboard |
| Condition | HP Renew, Outlet - Open Box |
| EAN | 0198415581679 |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | HP Technical Regulatory Team, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop HP OmniBook 7 NGAI 17-dc0000nf | U7 258V | RTX4050 (6GB) / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive / 17,3″ FHD
1,459.00 €
1,195.90 €
lowest price in the last 30 days: 1,459.00 €
Laptop Lenovo ThinkPad T16 G4 / AMD Ryzen 3 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,199.00 €
982.79 €
lowest price in the last 30 days: 1,199.00 €
Computer HP EliteOne 870 G9 AiO | i7-14700 | FHD | W10 Pro / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive
1,239.00 €
1,015.57 €
lowest price in the last 30 days: 1,239.00 €
Laptop Gigabyte Aorus Elite 16 BWH / Ultra 9 / RAM 32 GB / 17,3″ WQXGA
2,099.00 €
1,720.49 €
lowest price in the last 30 days: 2,099.00 €
Laptop Dell Pro Max 16 MC16250 / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,899.00 €
1,556.56 €
lowest price in the last 30 days: 1,899.00 €
Laptop Lenovo ThinkPad P16v G1 / AMD Ryzen™ 9 / RAM 64 GB / 16,0″ WUXGA
1,499.00 €
1,228.69 €
lowest price in the last 30 days: 1,499.00 €
Laptop Apple MacBook Pro 2024 M4 / Apple M / RAM 16 GB / 14,0″
1,399.00 €
1,146.72 €
lowest price in the last 30 days: 1,399.00 €
Laptop Apple MacBook Air 15 2023 Midnight / Apple M / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,3" Retina
1,199.00 €
982.79 €
lowest price in the last 30 days: 1,199.00 €
Laptop HP OMEN Transcend 14-fb0002nt | Ultra 9 | OLED 2.8K | RTX 4070 | 16GB / Ultra 9 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ 2.8K
1,859.00 €
1,523.77 €
lowest price in the last 30 days: 1,859.00 €
Laptop HP Omen 16-am0073ng / i7 / RAM 16 GB / 16,0″ WUXGA
1,399.00 €
1,146.72 €
lowest price in the last 30 days: 1,399.00 €
























