Short description:
Intel Core i5-13420H (2,1 GHz), 16 GB (2x8GB) DDR4-3200, SSD 512 GB M.2 PCie NVMe, 39,6 cm (15,6″) FHD (1920x1080) AG LED 144 Hz, NVIDIA GeForce RTX 2050 (4 GB GDDR6), HDMI, 1x USB-C 3.2 5Gbps, 2x USB-A 3.2 (5Gbps), Wi-Fi, Bluetooth, Webcam, SD CardReader, Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Home (64-bit)
SKU:
B54SVEAR
Laptop HP Victus Gaming 15-fa1008nx | i5-13420H | RTX 2050 (4 GB) / i5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
789.00 €
646.72 €
lowest price in the last 30 days: 789.00 €
Short description:
Intel Core i5-13420H (2,1 GHz), 16 GB (2x8GB) DDR4-3200, SSD 512 GB M.2 PCie NVMe, 39,6 cm (15,6″) FHD (1920x1080) AG LED 144 Hz, NVIDIA GeForce RTX 2050 (4 GB GDDR6), HDMI, 1x USB-C 3.2 5Gbps, 2x USB-A 3.2 (5Gbps), Wi-Fi, Bluetooth, Webcam, SD CardReader, Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Home (64-bit)
By purchasing this product, you earn 789 loyalty points, equivalent to 23.91 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability: In stock
11 pieces available.
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Experience incredible performance with the Prenosnik HP Victus Gaming 15-fa1008nx laptop, designed to elevate your gaming and productivity experiences. Featuring a powerful I5 processor, a high-speed SSD, and an impressive graphics card, this device is built for those who demand excellence without compromise.
Main advantages
- Equipped with a dynamic I5 processor that handles multitasking with ease
- Immersive 15.6" Full HD display with a 144 Hz refresh rate for smooth visuals and reduced screen tearing
- High-speed RTX 2050 graphics card with 4 GB GDDR6, ideal for gaming and creative tasks
- Fast NVMe SSD for quick load times and snappy performance
- Comprehensive connectivity options including USB-C, HDMI, and Bluetooth
- Backlit keyboard enhances usability in low-light environments
Who buys this product
This laptop is perfect for gaming enthusiasts, content creators, and students who need a reliable and powerful machine. Whether you're editing videos, playing the latest games, or simply surfing the web, this device delivers remarkable performance.Upgrade options
The upgrade-friendly design allows expansion of memory and storage for enhanced performance to keep up with your growing needs. This flexibility ensures your device remains future-proof. Always consult a professional before performing an upgrade.Why choose a refurbished device
Opting for a refurbished HP Victus Gaming 15-fa1008nx means receiving a device that has undergone professional refurbishment and adheres to a standardized quality rating system. This not only ensures excellent performance but also represents an eco-friendly and cost-effective choice by supporting sustainable technology practices.| Processor | Intel® Core™ i5-13420H / 2,1 - 3,4 GHz / Octa-Core (4C+4c/12T) / Turbo Speed 4,6 GHz |
|---|---|
| System memory | 16 GB (2x 8 GB) DDR4 |
| Type of working memory (RAM) | DDR4 SODIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 32 GB |
| Hard drive | 512 GB SSD |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | NVIDIA® GeForce RTX™ 2050 (4 GB GDDR6) |
| Screen | 39,6 cm (15,6″) Full HD AG LED Display (1920 x 1080) |
| Maximum resolution | FHD / 1920 x 1080 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt) |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 |
| Optical unit | No |
| Number of USB ports | 2x |
| USB-C | ne |
| Number of Thunderbolt ports | 0x |
| Video over USB-C | 0x |
| Displayport | 1x |
| Docking station connector | no |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | No |
| Card reader | Yes |
| Bluetooth | yes |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | Angleška / Arabska tipkovnica (priložene SLO nalepke) |
| Condition | HP Renew, Outlet - Open Box |
| EAN | 0198828996015 |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | HP tehnična regulativna ekipa, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop i HP EliteBook 6 G1i 14 | U7 255U | 16GB RAM | 1TB SSD / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
1,199.00 €
982.79 €
lowest price in the last 30 days: 1,199.00 €
Computer HP ProOne 440 G9 NT AiO | i7-13700T | Touch | W11P / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive
999.00 €
818.85 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €
Laptop HP OmniBook X Flip NGAI 16-as0008na | Ultra7 256V | Touch / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
999.00 €
818.85 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €
Computer HP All-in-One 24-cr1003nx| U7-155U | Touch / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Laptop HP OmniBook 5 Flip 14-fp0028ne | Core 7 150U | Touch / 7 / RAM 24 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
979.00 €
802.46 €
lowest price in the last 30 days: 979.00 €
Laptop HP OmniBook X AI 17-dd0047 | U7-256V | Touch / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 17,3″ FHD
999.00 €
818.85 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €
Laptop HP OmniBook X Flip NGAI 16-as0009na | U7-256V | Touch OLED *** praska / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ 2.8K
1,049.00 €
859.84 €
lowest price in the last 30 days: 1,049.00 €
Laptop HP OmniBook 5 Flip 14-fp0014np | Core 7 150U | Touch / 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
949.00 €
777.87 €
lowest price in the last 30 days: 949.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1i 16 | U7 255U | 24GB RAM | Win 10 Pro / Ultra 7 / RAM 24 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,198.00 €
981.97 €
lowest price in the last 30 days: 1,198.00 €
Computer HP All-in-One 27-cr0067nf | R7 7730U / AMD Ryzen™ 7 / RAM 16 GB / SSD Drive
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €



























