Short description:
AMD Ryzen™ 7 PRO 6850H / 3,2 GHz / Octa-Core (8C/16T) / 4,7 GHz TurboBoost, 16 GB DDR5 ONBOARD, 512 GB NVME SSD, 40,64 cm (16,0″), Sijajni (BrightView, gloss), Touch, WQUXGA / 3840 x 2400 / 16:10, AMD Radeon™ RX 6500M Graphics (4 GB GDDR6), USB-C, Thunderbolt, Backlit keyboard, bluetooth, Windows 11 Pro
SKU:
I21D4000VUK
Laptop Lenovo ThinkPad Z16 G1 / AMD Ryzen™ 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ 4K
999.00 €
818.85 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €
Short description:
AMD Ryzen™ 7 PRO 6850H / 3,2 GHz / Octa-Core (8C/16T) / 4,7 GHz TurboBoost, 16 GB DDR5 ONBOARD, 512 GB NVME SSD, 40,64 cm (16,0″), Sijajni (BrightView, gloss), Touch, WQUXGA / 3840 x 2400 / 16:10, AMD Radeon™ RX 6500M Graphics (4 GB GDDR6), USB-C, Thunderbolt, Backlit keyboard, bluetooth, Windows 11 Pro
By purchasing this product, you earn 999 loyalty points, equivalent to 30.27 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Discover the power and precision of the Lenovo ThinkPad Z16 G1, a device designed for efficiency and high-performance in any setting. With its sleek design and spectacular display, it redefines productivity and style.
Main advantages
Performance: Experience powerful performance with advanced processor capabilities and a dedicated graphics card, designed to enhance productivity and creativity Display: Enjoy the brilliance of a 16-inch WQUXGA touch screen with BrightView technology, offering unparalleled clarity and touch interaction Interface: With USB-C and Thunderbolt connectivity, your data transfer and device connection needs are swiftly managed Keyboard: The backlit keyboard ensures comfort and ease of use, even in low light environments Connectivity: Bluetooth connectivity lets you connect to a multitude of devices effortlesslyWho buys this product
This laptop is perfect for professionals and creatives who need high-grade processing power and graphical capabilities A popular choice for developers, designers, and business executives who demand portability without compromising on performanceUpgrade options
Expand your possibilities with seamless memory and storage upgrades Opt for larger storage or additional memory to enhance your device's capabilities Always consult a professional before performing an upgradeWhy choose a refurbished device
Embrace the excellent value and quality of a professionally refurbished ThinkPad Z16 G1 Expert technicians restore each device to meet a stringent standardized quality rating system By choosing refurbished, you're making an environmentally friendly choice that combines efficiency and sustainabilityElevate your digital experience with this exceptional offer, combining expansive screen space, robust design, and versatile upgrade paths for an ideal balance of performance and usability
| Processor | AMD Ryzen™ 7 PRO 6850H / 3,2 GHz / Octa-Core (8C/16T) / 4,7 GHz TurboBoost |
|---|---|
| System memory | 16 GB |
| Type of working memory (RAM) | DDR5 ONBOARD |
| Maximum memory size (RAM) | Onboard RAM, ni nadgradljivo |
| Hard drive | 512 GB |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | AMD Radeon™ RX 6500M Graphics (4 GB GDDR6) |
| Screen | 40,64 cm (16,0″) |
| Maximum resolution | 4K UHD 3840 x 2160 |
| Display type | Glossy (BrightView, gloss), Touch |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Optical unit | No |
| Number of USB ports | 0x |
| USB-C | 2x |
| Number of Thunderbolt ports | 1x |
| Video over USB-C | 0x |
| Displayport | 1x |
| Docking station connector | yes |
| HDMI | 0x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Card reader | No |
| Bluetooth | yes |
| Addons | 1x Audio, 1x SimCard Reader |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | English |
| Condition | Refurbished |
| Weight | 1.81 |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | Lenovo Technical Regulatory Team, Landererova 12, 811 09 Bratislava, Slovakia, compliance@lenovo.com |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited, 23rd Floor, Lincoln House, Taikoo Place, 979 King's Road, Quarry Bay, Hong Kong S.A.R., China, compliance@lenovo.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop HP OmniBook 5 Flip 14-fp0014np | Core 7 150U | Touch / 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
949.00 €
777.87 €
lowest price in the last 30 days: 949.00 €
Laptop Apple MacBook Air 15 2023 Midnight / Apple M / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,3" Retina
1,199.00 €
982.79 €
lowest price in the last 30 days: 1,199.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1q 14 AI | Snapdragon X1 / Qualcomm® Snapdragon® X / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Laptop HP Spectre X360 2-IN-1 16-AA0XXX / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WQXGA
1,049.00 €
859.84 €
lowest price in the last 30 days: 1,049.00 €
Laptop HP OmniBook X Flip Next Gen AI 16-as0000nj | U7 256V | Touch / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
999.00 €
818.85 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €
Computer HP All-in-One 27-cr0048na | i7 13.gen | W11H / i7 / RAM 8 GB / SSD Drive
929.00 €
761.48 €
lowest price in the last 30 days: 929.00 €
Laptop Apple MacBook Air 2023 / Apple M / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ 2.8K
1,149.00 €
941.80 €
lowest price in the last 30 days: 1,149.00 €
Laptop HP Elite Dragonfly G3 / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 13,5″ WUXGA
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1a 14 | R7-250 / AMD Ryzen™ 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
999.00 €
818.85 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €
Laptop HP OmniBook X Flip 16-AS0XXX / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ 2.8K
999.00 €
818.85 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €



























