Short description:
AMD Ryzen 5 5625U (2,3 - 4,3 GHz), 16 GB DDR4-3200 (soldered), SSD 512 GB M.2 PCIe NVMe, AMD Radeon Graphics (IGP), HDMI, 39,6 cm (15,6″) FHD 1920 x 1080 (Full HD) IPS AG LED 60 Hz, 1x USB-C 3.2 Gen1 (DisplayPort - PD), 2x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Wi-Fi 6 (2x2), Bluetooth 5.2, SD Card, Std. Kbd., Microsoft Windows 11 Home (64-bit)
SKU:
82XM00W5MB-S
Laptop Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 | R5-5625U | 16GB RAM | 512GB SSD | W11H / AMD Ryzen™ 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
509.00 €
417.21 €
lowest price in the last 30 days: 509.00 €
Short description:
AMD Ryzen 5 5625U (2,3 - 4,3 GHz), 16 GB DDR4-3200 (soldered), SSD 512 GB M.2 PCIe NVMe, AMD Radeon Graphics (IGP), HDMI, 39,6 cm (15,6″) FHD 1920 x 1080 (Full HD) IPS AG LED 60 Hz, 1x USB-C 3.2 Gen1 (DisplayPort - PD), 2x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Wi-Fi 6 (2x2), Bluetooth 5.2, SD Card, Std. Kbd., Microsoft Windows 11 Home (64-bit)
By purchasing this product, you earn 509 loyalty points, equivalent to 15.42 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Introducing the Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 - a perfect blend of performance, style, and portability. This sleek laptop is engineered to meet daily computing needs efficiently, offering a seamless experience packed in a modern design.
Main advantages
- Seamless Performance: Powered by a robust Ryzen 5 processor, ensuring smooth multitasking and rapid application responses.
- Vivid Visuals: The 15.6-inch Full HD IPS display showcases crisp, lifelike images, ideal for both work and entertainment.
- Fast Storage: With an SSD that uses NVMe technology, enjoy quicker bootups, faster load times, and an overall enhanced performance.
- Connectivity: Equipped with advanced Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.2 for superior wireless capabilities.
Who buys this product
The Lenovo IdeaPad Slim 3 caters to professionals, students, and anyone in need of a reliable, everyday laptop. It suits those who require a device capable of handling everything from intensive work tasks to streaming and browsing with ease.Upgrade options
For those looking to extend the laptop's lifespan or personalize its capabilities, potential upgrades may be available to enhance memory and storage. Always consult a professional before performing an upgrade.Why choose a refurbished device
Opting for a professionally refurbished device offers numerous benefits. These devices are thoroughly revitalized by experts to ensure exceptional working condition, often indistinguishable from new. A standardized quality rating system guarantees that the product meets high-performance expectations. Moreover, choosing a refurbished laptop promotes sustainability, making it an environmentally friendly choice while providing excellent value for money. Discover the capabilities of the Lenovo IdeaPad Slim 3, where functionality meets elegance, and elevate your computing experience to new heights.| Processor | AMD Ryzen™ 5 5625U / 2,3 GHz / Hexa-Core (6C/12T) / Turbo Speed 4,3 GHz |
|---|---|
| System memory | 16 GB DDR4 |
| Type of working memory (RAM) | DDR4 SODIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 16 GB |
| Hard drive | 512 GB SSD |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | AMD Radeon Graphics (IGP) |
| Screen | 39,6 cm (15,6″) FHD (1920 x 1080) AG UWVA LED | IPS | 300 nits |
| Maximum resolution | FHD / 1920 x 1080 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt) |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 |
| Optical unit | No |
| Number of USB ports | 2x |
| USB-C | ne |
| Number of Thunderbolt ports | 0x |
| Video over USB-C | 0x |
| Displayport | 1x |
| Docking station connector | no |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | No |
| Card reader | Yes |
| Bluetooth | yes |
| Backlit keyboard | no |
| Keyboard Layout | Belgian Keyboard |
| Condition | Lenovo Refurbished, Outlet Open Box |
| EAN | 5715251419789 |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | Lenovo Technical Regulatory Team, Landererova 12, 811 09 Bratislava, Slovakia, compliance@lenovo.com |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited, 23rd Floor, Lincoln House, Taikoo Place, 979 King's Road, Quarry Bay, Hong Kong S.A.R., China, compliance@lenovo.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop HP Envy X360 2-IN-1 16-AC0XXX / Ultra 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
829.00 €
679.51 €
lowest price in the last 30 days: 829.00 €
Laptop HP OmniBook 5 Flip 14-fp0035ne | Touch / 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
799.00 €
654.92 €
lowest price in the last 30 days: 799.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1iR 16 | i5-1334U | W11P / i5 / RAM 8 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
799.00 €
654.92 €
lowest price in the last 30 days: 799.00 €
Laptop HP EliteBook 830 G11 | U5-135U / Ultra 5 / RAM 8 GB / SSD Drive / 13,3″ WUXGA
799.00 €
654.92 €
lowest price in the last 30 days: 799.00 €
Laptop HP EliteBook 840 G9 | i5-1245U | 16GB RAM | 512GB SSD | W11P / i5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
799.00 €
654.92 €
lowest price in the last 30 days: 799.00 €
Laptop HP OmniBook 5 Flip 14-fp0007nl | Core 5 120U | Touch / 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
799.00 €
654.92 €
lowest price in the last 30 days: 799.00 €
Laptop HP OmniBook 7 AI 14-fr0433nc | U5-225U | 2.8K OLED / Ultra 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ 2.8K
799.00 €
654.92 €
lowest price in the last 30 days: 799.00 €
Laptop HP 17-CN4XXX / 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 17,3″ FHD
699.00 €
572.95 €
lowest price in the last 30 days: 699.00 €
Laptop HP Elite 830 x360 G10 - Scr: One Dead Pixel / i5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 13″ WUXGA
699.00 €
572.95 €
lowest price in the last 30 days: 699.00 €
Laptop HP 17-CN3XXX / i5 / RAM 8 GB / SSD Drive / 17,3″ FHD
629.00 €
515.57 €
lowest price in the last 30 days: 629.00 €



























