Short description:
Intel Core Ultra 7 156U (1,7 GHz), 16 GB DDR5x-7500, 35,6 cm (13,3\") WUXGA (1920x1200) AG LED, SSD 512 GB M.2 PCIe NVMe, Intel Graphics (IGP), HDMI 2.1, 2x Thunderbolt 4 (USB-C/DisplayPort - 40Gpbs), 2x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Wi-Fi 6E AX211, Bluetooth 5.3, HP 4000 4G WWAN, Webcam, Backlit kbd., Microsoft Windows 11 Pro (64-bit)
SKU:
C3RE6E8R
Laptop HP EliteBook 830 G11 WWAN | U7-165U / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 13,3″ WUXGA
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Short description:
Intel Core Ultra 7 156U (1,7 GHz), 16 GB DDR5x-7500, 35,6 cm (13,3\") WUXGA (1920x1200) AG LED, SSD 512 GB M.2 PCIe NVMe, Intel Graphics (IGP), HDMI 2.1, 2x Thunderbolt 4 (USB-C/DisplayPort - 40Gpbs), 2x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Wi-Fi 6E AX211, Bluetooth 5.3, HP 4000 4G WWAN, Webcam, Backlit kbd., Microsoft Windows 11 Pro (64-bit)
By purchasing this product, you earn 899 loyalty points, equivalent to 27.24 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability: In stock
only 1 piece available.
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Experience the ultimate blend of performance and portability with the HP EliteBook 830 G11 WWAN | U7-165U. This sleek and versatile laptop is designed to meet the demands of professionals who require top-notch capability on the go, whether it's multitasking, intensive application use, or ensuring seamless connectivity.
Main advantages
- Equipped with an Intel i5 processor, providing the robust performance you need for intensive tasks
- Enhanced memory options ensure smooth multitasking capabilities
- A vibrant 13.3" WUXGA AG LED display offers brilliant visual clarity, perfect for work and entertainment
- Lightweight design ensures easy portability
- SSD with NVMe technology enhances data transfer speeds, ensuring quick access to files and applications
- Reliable connectivity with Wi-Fi 6E and Bluetooth 5.3
- Rich connection options with HDMI 2.1, Thunderbolt 4, and USB ports
- Integrated webcam and backlit keyboard for convenience
Who buys this product
Ideal for business professionals, remote workers, and students who value performance and reliability College students and travelers who need a dependable device that supports productivity without compromising on designUpgrade options
Tailor the HP EliteBook to your specific needs with easy memory and storage enhancements For reliable upgrades that maintain the integrity of the device, always consult a professional before performing an upgradeWhy choose a refurbished device
Choosing a professionally refurbished HP EliteBook means you're in good hands with a device that meets rigorous quality checks and standards Skipping specification issues that often lead to more sustainable options, refurbished devices offer exceptional value and longevity This choice supports resource-saving practices while delivering a high-performance computing experience Enjoy the peace of mind that comes with a standardized quality rating system that ensures consistent performance Embrace the blend of refined engineering and advanced technology with the HP EliteBook 830 G11 WWAN | U7-165U, and take your work life to new heights.| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 165U / 1,7 - 3,8 GHz / 12-Cores (2C+(8c+2c)/14T) / 4,9 GHz TurboBoost |
|---|---|
| System memory | 16 GB DDR5 |
| Type of working memory (RAM) | DDR5 SODIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 64 GB |
| Hard drive | 512 GB SSD |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | Intel Graphics (IGP) |
| Screen | 33,8 cm (13,3″) WUXGA (1920 x 1200) AG LED | 250 nits |
| Maximum resolution | WUXGA / 1920 x 1200 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt) |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Optical unit | No |
| Number of USB ports | 2x |
| USB-C | ne |
| Number of Thunderbolt ports | 0x |
| Video over USB-C | 0x |
| Displayport | 2x |
| Docking station connector | no |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | No |
| Card reader | No |
| Bluetooth | yes |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | Italian keyboard |
| Condition | HP Renew, Outlet - Open Box |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | HP tehnična regulativna ekipa, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |
For even more performance, we recommend …
Computer HP EliteOne 840 G9 AiO | i5-13500 | W11P / i5 / RAM 16 GB / SSD Drive
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Laptop HP OmniBook 5 Flip 14-fp0034ne | Core 7 150U | Touch / 7 / RAM 24 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
979.00 €
802.46 €
lowest price in the last 30 days: 979.00 €
Laptop HP Envy x360 16-ad0629nz | Touch / AMD Ryzen™ 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
999.00 €
818.85 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €
Computer HP All-in-One 24-cr1004nx | U5-125U / Ultra 5 / RAM 16 GB / SSD Drive
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Laptop HP Elite Dragonfly G4 / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 13,5″ WUXGA
1,149.00 €
941.80 €
lowest price in the last 30 days: 1,149.00 €
Computer HP All-in-One 24-cr0003nx | i7 13. gen | Touch / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €
Laptop HP ProBook 440 G11 | U7 155U | Win 10 Pro / Ultra 7 / RAM 8 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
869.00 €
712.30 €
lowest price in the last 30 days: 869.00 €
Laptop HP Victus Gaming 15-fb2933nc | RTX 4060 (8 GB) / AMD Ryzen™ 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
1,189.00 €
974.59 €
lowest price in the last 30 days: 1,189.00 €
Laptop Apple MacBook Air 2023 / Apple M / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ 2.8K
1,149.00 €
941.80 €
lowest price in the last 30 days: 1,149.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1q 14 AI | Snapdragon X1 / Qualcomm® Snapdragon® X / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
899.00 €
736.89 €
lowest price in the last 30 days: 899.00 €



























