Short description:
Intel Core Ultra 7 155H (1,4 GHz), 16 GB LPDDR5-7467 (on board). SSD 1 TB M.2 PCIe Gen4, NVIDIA GeForce RTX 4060 (8 GB GDDR6), HDMI 2.1, 35,6 cm (14,0″) 2.8K (2880x1800) BV OLED 120Hz, 2x USB-A 3.2 Gen2 (10Gbps), 1x Thunderbolt 4 (DisplayPort - 40Gbps), 1x USB-C 3.2 Gen2 (10Gbps), Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, Webcam, Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Home (64-bit)
SKU:
9Y9U4EAR
Laptop HP OMEN Transcend 14-fb0005nx | Ultra 7 155H | GeForce RTX 4060 (8 GB) / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ 2.8K
1,399.00 €
1,146.72 €
lowest price in the last 30 days: 1,399.00 €
Short description:
Intel Core Ultra 7 155H (1,4 GHz), 16 GB LPDDR5-7467 (on board). SSD 1 TB M.2 PCIe Gen4, NVIDIA GeForce RTX 4060 (8 GB GDDR6), HDMI 2.1, 35,6 cm (14,0″) 2.8K (2880x1800) BV OLED 120Hz, 2x USB-A 3.2 Gen2 (10Gbps), 1x Thunderbolt 4 (DisplayPort - 40Gbps), 1x USB-C 3.2 Gen2 (10Gbps), Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, Webcam, Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Home (64-bit)
By purchasing this product, you earn 1399 loyalty points, equivalent to 42.39 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability: In stock
only 2 pieces available.
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
The HP OMEN Transcend 14-fb0005nx is a stellar fusion of performance and style. This laptop, powered by a cutting-edge I5-class processor, is designed for both high productivity and immersive gaming, thanks to the superior NVIDIA GeForce RTX 4060 graphics card. With its sleek 14.0" 2.8K OLED display, it delivers unparalleled visual brilliance, capturing every detail with remarkable clarity.
Main advantages
- Exceptional Display: The 2.8K OLED screen not only provides vibrant colors and deep contrasts but is also ideal for gaming and content creation.
- High Performance: The combination of an I5-class processor and advanced graphics ensures smooth multitasking and high-quality gaming experiences.
- Connectivity: Includes multiple high-speed USB ports and Thunderbolt 4 for seamless data transfer.
- Portability: Compact and lightweight design perfect for users on the go.
- Refurbished Quality: Professionally refurbished and assessed using a standardized quality rating system.
Who buys this product
Tech enthusiasts, gamers, and professionals seeking a reliable, high-performing laptop with a pristine display will find this device precisely meets their needs. It's tailored for those who value power and portability combined with cutting-edge technology.Upgrade options
This laptop is equipped with enormous potential for expansion, allowing users to enhance both storage and memory to suit future requirements. Always consult a professional before performing an upgrade.Why choose a refurbished device
Choosing a refurbished device allows you to enjoy top-tier technology at a more attractive price point. The HP OMEN Transcend is refurbished by experts to ensure it meets high standards of performance and appearance. Opting for refurbished products contributes to environmentally friendly practices, promoting sustainable technology usage. Embark on a journey of enhanced performance and visual excellence with the HP OMEN Transcend 14-fb0005nx, where each feature is tailored to deliver an exceptional user experience.| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 155H / 1,4 - 3,8 GHz / 16-Cores (6C+(8c+2c)/22T) / 5,0 GHz TurboBoost |
|---|---|
| System memory | 16 GB DDR5 |
| Type of working memory (RAM) | LPDDR5 (on board) |
| Maximum memory size (RAM) | 16 GB |
| Hard drive | 1 TB SSD |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | NVIDIA® GeForce RTX™ 4060 (8 GB GDDR6) |
| Screen | 35,6 cm (14'') 2.8K (2880x1800) BrightView OLED | 400nits (SDR) | 500nits (HDR) | 100% DCI-P3 | 120 Hz |
| Maximum resolution | 2.8K / 2880 x 1800 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt) |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 |
| Optical unit | No |
| Number of USB ports | 2x |
| USB-C | ne |
| Number of Thunderbolt ports | 0x |
| Video over USB-C | 0x |
| Displayport | 1x |
| Docking station connector | no |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | No |
| Card reader | No |
| Bluetooth | yes |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | English - arabish keyboard |
| Condition | HP Renew, Outlet - Open Box |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | HP Technical Regulatory Team, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop i HP EliteBook 6 G1i 14 | U7 255U | 16GB RAM | 1TB SSD / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
1,199.00 €
982.79 €
lowest price in the last 30 days: 1,199.00 €
Laptop HP Victus Gaming 15-fb3770ng | R7 350 | RTX 5060 (8 GB) / AMD Ryzen™ AI 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1i 16 | U7 255U | 24GB RAM | Win 10 Pro / Ultra 7 / RAM 24 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,198.00 €
981.97 €
lowest price in the last 30 days: 1,198.00 €
Laptop HP OMEN Gaming 16-am0008ne | i7-14650HX | RTX 5050 / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Computer HP OMEN 35L Gaming GT16-0189nz | U7-265K | RTX 5080 (16GB) / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive
2,999.00 €
2,458.20 €
lowest price in the last 30 days: 2,999.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1i 16 | U7 255H | 24GB RAM | W11P / Ultra 7 / RAM 24 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,159.00 €
950.00 €
lowest price in the last 30 days: 1,159.00 €
Laptop HP OMEN MAX Gaming 16-ah0710ng | U7 255HX | RTX 5070Ti (12GB) | W11 / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WQHD
2,299.00 €
1,884.43 €
lowest price in the last 30 days: 2,299.00 €
Computer HP OMEN 35L Gaming GT16-0199nz | U7-265K | RTX 5080 (16GB) / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive
2,999.00 €
2,458.20 €
lowest price in the last 30 days: 2,999.00 €
Laptop HP EliteBook 6 G1i 16 | U7-255U | 1TB SSD | W11P / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,399.00 €
1,146.72 €
lowest price in the last 30 days: 1,399.00 €
Laptop HP Victus Gaming 15-fb2933nc | RTX 4060 (8 GB) / AMD Ryzen™ 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
1,189.00 €
974.59 €
lowest price in the last 30 days: 1,189.00 €



























