Short description:
Intel Core i5-13420H (2,1 GHz), 16 GB DDR4-3200, SSD 512 GB M.2 PCie NVMe, 39,6 cm (15,6″) FHD (1920x1080) AG LED 144 Hz, NVIDIA GeForce RTX 4050 (6 GB GDDR6), HDMI 2.1, 1x USB-C 3.2 5Gbps, 2x USB-A 3.2 (5Gbps), Wi-Fi 6 (2x2), Bluetooth 5.4, Webcam, Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Home (64-bit)
SKU:
B7TZ5EAR
Laptop Victus Gaming 15-fa2701ns | i5-13420H | RTX 4050 / i5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
989.00 €
810.66 €
lowest price in the last 30 days: 989.00 €
Short description:
Intel Core i5-13420H (2,1 GHz), 16 GB DDR4-3200, SSD 512 GB M.2 PCie NVMe, 39,6 cm (15,6″) FHD (1920x1080) AG LED 144 Hz, NVIDIA GeForce RTX 4050 (6 GB GDDR6), HDMI 2.1, 1x USB-C 3.2 5Gbps, 2x USB-A 3.2 (5Gbps), Wi-Fi 6 (2x2), Bluetooth 5.4, Webcam, Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Home (64-bit)
By purchasing this product, you earn 989 loyalty points, equivalent to 29.97 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability: In stock
only 2 pieces available.
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Experience exceptional gaming performance with the Prenosnik Victus Gaming 15-fa2701ns, engineered for excellence in every gaming session. Featuring a sleek 15.6" FHD display with an impressive 144 Hz refresh rate, this laptop brings your games to life with vibrant colors and smooth transitions. Perfect for both gamers and creative professionals, its advanced components ensure you stay ahead in any task.
Main advantages
- Powered by a robust I5 processor for seamless multitasking
- Enhanced graphics with NVIDIA GeForce for vivid visuals
- Stunning 15.6” FHD screen with a 144 Hz refresh rate
- Incredible speed and performance with SSD and NVMe technology
- Versatile connectivity options, including USB-C, HDMI 2.1, and Wi-Fi 6
- Backlit keyboard and built-in webcam for optimal usability
Who buys this product
The Prenosnik Victus Gaming 15-fa2701ns is ideal for avid gamers, graphic designers, and professionals seeking high-performance computing. Its remarkable display and speed cater to both intense gaming sessions and demanding professional applications.Upgrade options
Enhance your device to meet evolving needs with customizable memory and storage options. Enjoy the flexibility to upgrade, ensuring your device stays at the forefront of technology. Always consult a professional before performing an upgrade.Why choose a refurbished device
Selecting a refurbished Prenosnik Victus device means opting for a cost-effective solution with a reduced environmental impact. Benefiting from a professional refurbishment service and a standardized quality rating system guarantees a reliable and high-quality product. Choose this sustainable option without compromising on innovation or performance.| Processor | Intel® Core™ i5-13420H / 2,1 - 3,4 GHz / Octa-Core (4C+4c/12T) / Turbo Speed 4,6 GHz |
|---|---|
| System memory | 16 GB DDR4 |
| Type of working memory (RAM) | DDR4 SODIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 64 GB |
| Hard drive | 512 GB SSD |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 (6 GB GDDR6) |
| Screen | 39,6 cm (15,6″) Full HD (1920x1080) UWVA LED | IPS | 300 nits | 62,5% sRGB |
| Maximum resolution | FHD / 1920 x 1080 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt) |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 |
| Optical unit | No |
| Number of USB ports | 2x |
| USB-C | ne |
| Number of Thunderbolt ports | 0x |
| Video over USB-C | 1x |
| Displayport | 1x |
| Docking station connector | no |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | No |
| Card reader | No |
| Bluetooth | yes |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | Spanish keyboard |
| Condition | HP Renew, Outlet - Open Box |
| EAN | 0198990340951 |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | HP tehnična regulativna ekipa, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop HP Elite x360 1040 G10 | i7-1355U | Touch | W11 Pro / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
1,099.00 €
900.82 €
lowest price in the last 30 days: 1,099.00 €
Laptop HP Envy x360 14-fc0775ng | Ultra 7 155U / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
999.00 €
818.85 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €
Laptop HP OmniBook X Flip NGAI 16-as0009na | U7-256V | Touch OLED *** praska / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ 2.8K
1,049.00 €
859.84 €
lowest price in the last 30 days: 1,049.00 €
Laptop HP OmniBook X Flip NGAI 16-as0008na | Ultra7 256V | Touch / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
999.00 €
818.85 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €
Laptop HP OmniBook 5 Flip 14-fp0034ne | Core 7 150U | Touch / 7 / RAM 24 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
979.00 €
802.46 €
lowest price in the last 30 days: 979.00 €
Laptop HP OmniBook 5 Flip 14-fp0001nx | Core 7 150U | Touch / 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
949.00 €
777.87 €
lowest price in the last 30 days: 949.00 €
Laptop HP Spectre X360 2-IN-1 16-AA0XXX / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WQXGA
1,049.00 €
859.84 €
lowest price in the last 30 days: 1,049.00 €
Computer HP ProOne 440 G9 NT AiO | i7-13700T | Touch | W11P / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive
999.00 €
818.85 €
lowest price in the last 30 days: 999.00 €
Laptop HP Envy x360 16-ad0005nx | Touch / AMD Ryzen™ 5 / RAM 8 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
959.00 €
786.07 €
lowest price in the last 30 days: 959.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1i 16 | U7 255H | 24GB RAM | W11P / Ultra 7 / RAM 24 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,159.00 €
950.00 €
lowest price in the last 30 days: 1,159.00 €



























